Greenie World Unia Europejska

Oświetlenie osiedlowe LED

Odpowiedni dobór oświetlenia osiedlowego – dlaczego jest tak ważny?

O oświetleniu ulicznym pisaliśmy już w naszym rankingu najlepszych lamp ulicznych LED. Wspominaliśmy wtedy m.in. o pozytywnej i coraz chętniej wprowadzanej innowacji polegającej na wymianie tego typu opraw na nowoczesne, zaprojektowane w oparciu o efektywną, wygodną i energooszczędną technologię LED. Od czasu publikacji tego wpisu wiele się zmieniło a technologia poszła naprzód, dlatego powracamy z nowym postem poruszającym temat oświetlenia ulicznego.

Nie po to jednak, by kolejny raz przypomnieć Wam o korzyściach płynących z wykorzystywania oświetlenia LED w każdym właściwie typie przestrzeni. Poruszymy za to kwestię pozornie błahą, lecz w rzeczywistości znacznie utrudniającą życie mieszkańcom osiedli mieszkaniowych. Wiele spółdzielni mieszkaniowych, wybierając oświetlenie osiedlowe lub parkingu, bardzo niechętnie decyduje się na zakup klasycznych lamp ulicznych. Tym, co najczęściej spotykamy na osiedlowych uliczkach, są – co ciekawe – lampy parkowe, o krągłych kloszach umożliwiających emisję światła we wszystkich kierunkach.

Czym taka decyzja jest podyktowana? Niemałe znaczenie mają tu z pewnością względy estetyczne. Latarnie parkowe są ładne i dyskretne, co oznacza, że, w odróżnieniu od typowych opraw ulicznych, mają wpływ na klimat przestrzeni, w której przebywamy na co dzień – i która tym samym powinna być przytulna i estetyczna. To rozwiązanie ma jednak liczne wady – najważniejszą z nich jest oczywiście fakt, że oprawy i żarówki, które w przestrzeni parku pomagają w stworzeniu nastrojowego klimatu, na osiedlu przyczyniają się jedynie do dyskomfortu mieszkańców. Emitowane przez nie światło z jednej strony nie jest w żaden sposób ograniczone przez oprawę – świeci więc bez przeszkód w okna mieszkańców parterów i niższych pięter. Ponadto, choć padające wszędzie wokół, nie ma zarazem wystarczającego zasięgu, by objąć cały teren osiedlowej uliczki czy parkingu – mieszkańcy są więc skazani na kłopotliwe i irytujące pasma cienia pomiędzy kolejnymi obszarami światła.

Dlatego warto zrezygnować z tego pomysłu i zdecydować się na bardziej zachowawcze rozwiązanie – np. w postaci lampy ulicznej LED Greenie Modular wyposażonej w diody Philips 3030SMD, co pozwala na uzyskanie kąta padania światła 80° x 155° – idealnego dla parkingów i ulic. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu zasilania lampa objęta jest aż 5-letnią gwarancją. Jej dodatkowym atutem jest fakt, że spełnia ona wszystkie normy fotobiologiczne (EN 62471 – „Bezpieczeństwo fotobiologiczne lamp i systemów lampowych”).

Lampy te stanowią przy okazji dobre oświetlenie imprez w rodzaju pokazów i spektakli plenerowych – spektrum emitowanego światła nadaje się idealnie do oświetlenia sceny pod chmurką bez oślepiania publiczności.

 

Tym, którzy mimo wszystko nie chcą rezygnować z estetycznego oświetlenia, polecamy zastosowanie żarówek ulicznych LED Greenie ST Professional. Jest to źródło światła wyposażone w diody 5630SMD Samsung, których zastosowanie zapewnia wysoka wydajność światła, nie wpływająca jednocześnie na wzrost kosztów utrzymania. Przydatna innowacja w postaci zaprojektowanego specjalnie dla tego modelu układu zasilania pozwana na instalację żarówki w oprawie z zapłonnikiem magnetycznym i elektronicznym, stosowanym dotąd w zestawieniu z lampami metalohalogenkowymi oraz sodowymi.

Tym, co przesądza o praktyczności takiego rozwiązania oświetleniowego, jest rozkład diod wewnątrz żarówki. Greenie ST Professional świeci tylko połową powierzchni – druga połowa to radiator. Oznacza to, że światło emitowane przez żarówkę kieruje się tylko w jedną stronę – w tym wypadku na ulicę, nie zaś w okna mieszkańców.

Innym rozwiązaniem może być żarówka LED Greenie AluCorn, która sprawdza się doskonale jako źródło światła zarówno uliczne, jak i przemysłowe. Wyjątkową zaletą tego typu oświetlenia jest mniejsze zużycie energii, dzięki której nie tylko zaoszczędzimy na jego utrzymaniu, ale też przyczynimy się do ochrony środowiska.

Aluminiowy trzpień i system chłodzenia i wentylacji, których użyto w tej linii produktów, zwiększa wydajność żarówki aż do 150lm/W i więcej. Silnym atutem Żarówek LED AluCorn jest to, że, w odróżnieniu od innych źródeł światła tego typu, ich korpus może zostać rozłożony na mniejsze elementy, co pozwala na szybką i tanią naprawę w razie nagłej awarii.

Gdy zaś mowa o oświetleniu, które nie sprawdzi się na parkingu ani na osiedlu mieszkaniowym, lecz za to doskonale nada się do parku, możemy zaprezentować dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest żarówka LED Greenie Partenon, która posiada wbudowane diody 2835SMD (lub, w zależności od konkretnego modelu, 5630SMD) marki Epistar. Dzięki temu, że są umieszczone pod matowym dyfuzorem, mogą być z powodzeniem stosowane w lampach o przejrzystym kloszu – przesłona miękko rozproszy światło tak, że nie będzie oślepiało przechodniów.

Innym modelem, który można tu wymienić, jest żarówka LED Greenie stożkowa, której charakterystyczny kształt dobrze wpływa na emisję światła i sprawia, że urządzenie dobrze prezentuje się zwłaszcza w kulistych kloszach.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.