Greenie World Unia Europejska

Bezpieczeństwo fotobiologiczne lamp – co to znaczy?

Sztuczne oświetlenie stało się nieodłączną częścią życia, a także pewną oczywistością. Niewiele osób zastanawia się, w jaki sposób światło oddziałuje na ludzkie ciało. Czy sztuczne oświetlenie jest bezpieczne? Czym właściwie jest bezpieczeństwo fotobiologiczne lamp i czy dodatkowe certyfikaty chronią wzrok?

Co to jest bezpieczeństwo fotobiologiczne?

Na samym początku należy stwierdzić pewną oczywistość: nie każde światło jest dla człowieka bezpieczne. Rozwój technologiczny doprowadził do opracowania specjalnej dyrektywy PN-EN 62471, która wymienia zagrożenia, jakie mogą płynąć z długotrwałej ekspozycji promieniowania sztucznego światła na ludzką skórę i oczy. Ze względu na to, że większość ludzi pracuje w pomieszczeniach, które posiadają sztuczne oświetlenie, koniecznym stało się ujednolicenie przepisów i zobowiązanie producentów do przeprowadzania badań nad promieniowaniem źródeł światła.

Informacja o spełnianiu normy powinna znaleźć się na deklaracji zgodności produktu. Producent jest odpowiedzialny za to, żeby jego produkty spełniały założenia dyrektywy i były odpowiednio oznaczone. Aby zapewnić naszym klientom wysokiej jakości oświetlenie LED Greenie Polska posiada w ofercie produkty, które są poddawane niezależnym badaniom. Dzięki temu nasze lampy spełniają wymagane normy i mają oznaczenia, które definiują je jako bezpieczne dla zdrowia.

Jakie zagrożenia tworzy światło, które nie spełnia wymogów?

Dyrektywa PN-EN 62471 wymienia kilka zagrożeń, na które narażone jest ciało człowieka wystawione na działanie różnego rodzaju promieniowania pochodzącego z oświetlenia. Wśród tych zagrożeń wymieniane są między innymi:

  • Zagrożenie termiczne siatkówki,
  • Zagrożenie termiczne skóry,
  • Zagrożenie podczerwienią,
  • Zagrożenie oka światłem niebieskim,
  • Zagrożenie oka promieniowaniem UV-A.

Klasyfikacja grup ryzyka

Żeby w odpowiedni sposób opisać poziom zagrożenia, dyrektywa PN-EN 62471 tworzy klasyfikację grup ryzyka:

  • RG0 – grupa wolna od zagrożenia fotobiologicznego.
  • RG1 – grupa, w której ryzyko fotobiologiczne istnieje, jednak nie powinno stanowić zagrożenia w normalnych warunkach.
  • RG2 – średnie ryzyko fotobiologiczne, nie powoduje zagrożenia związanego z reagowaniem oka na jaskrawe światło.
  • RG3 – wysokie zagrożenie fotobiologiczne, nawet podczas krótkiej ekspozycji.

W przypadku zastosowania źródeł światła oznaczonych grupą ryzyka na poziomie RG0 i RG1 nie jest konieczne ostrzeganie użytkownika. Jeżeli urządzenie posiada grupę ryzyka RG2 i RG3, to musi ono zostać specjalnie oznaczone. Klasyfikacja ta dotyczy jednego źródła światła bez uwzględnienia skumulowanego efektu wielu urządzeń.

Bezpieczne oświetlenie – jakie wybrać?

Obecnie stosowane w domu oświetlenie LED należy do grupy ryzyka RG0 i RG1. Wymienione wcześniej zagrożenia powinny przekonać nas do tego, że powinniśmy używać oświetlenia wysokiej jakości, takiego, które zostało odpowiednio przebadane, a na ich deklaracji zgodności zostały zamieszczone specjalne oznaczenia. Należy zaznaczyć, że typowe produkty konsumenckie nie stanowią zagrożenia podczas normalnego użytkowania. Wiadomo jednak, że rynek oświetleniowy jest bardzo szeroki, dlatego prezentujemy kilka modeli z naszej oferty, które są produktami, które łączą bezpieczeństwo z wysoką funkcjonalnością.

Świetlówka LED Greenie T8 Professional Szklana

Świetlówka Greenie to zamiennik klasycznych świetlówek fluorescencyjnych. Świeci prawie całą swoją powierzchnią, a dzięki matowej obudowie lampę wyróżnia odpowiedni rozsył światła. Zastosowanie wysokiej jakości energooszczędnych diod LED 2835SMD marki Epistar gwarantuje wysoką wydajność świetlną. Specjalnie opracowana konstrukcja świetlówki LED Greenie nie generuje zakłóceń radiowych. Ponadto szklana świetlówka T8 Professional spełnia wszystkie wymagania odnoszące się do bezpieczeństwa fotobiologicznego lamp, dlatego może być wykorzystywana jako oświetlenie szpitali, klinik medycznych czy w fabrykach, gdzie produkuje się żywność.

Świetlówka LED T8 Professional Szklana 9W [T8G09]

Świetlówka LED Greenie T8 Professional Szklana

Lampa uliczna LED Greenie Modular

Oświetlenie uliczne Greenie to idealny zamiennik dla tradycyjnie stosowanych opraw. Dzięki zastosowaniu diod Philips 3030SMD i wyjątkowej budowie lampy Modular stanowią obecnie najdoskonalszy produkt na polskim rynku. Zastosowanie specjalnej optyki i nowoczesnego układu zasilającego gwarantuje niezawodność i wyjątkową wydajność świetlną. W lampach ulicznych LED Greenie Modular  kąt świecenia może wynosić od 80 stopni do 155 stopni. Co więcej, lampa posiada II klasę ochronności oraz IK09. Lampa spełnia normy fotobiologiczne EN 62471, a dodatkowo posiada dodatkową certyfikację pomiarów parametrów elektrycznych i świetlnych uznaną przez Zakład Techniki Świetlnej / Instytut Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej.

Lampa uliczna LED Greenie Modular

Lampa przemysłowa LED Greenie Gasoline

Lampa przemysłowa LED Greenie Gasoline ze względu na zastosowanie dużej ilości diod LED Bridgelux lub Philips zapewnia energooszczędność i wysoką wydajność świetlną. Diody zamontowano pod specjalnymi soczewkami, co  gwarantujące idealnie skupione światło. Oprawę wyróżnia klasa szczelności IP65, która oznacza ochronę przed strugą wody płynącą z dowolnego kierunku. Co więcej, modułowa konstrukcja pozwala na idealne dopasowanie lampy do potrzeb. Lampa przemysłowa LED Greenie Gasoline spełnia normy fotobiologiczne EN62417, dzięki temu może być stosowana w szpitalach, klinikach, przychodniach czy miejscach, w których produkuje się żywność, ale także jako oświetlenie stacji benzynowych, boisk i kortów tenisowych.

Lampa przemysłowa LED Greenie Gasoline

Nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych powinno stać zawsze na pierwszym miejscu. Dlatego przy wyborze oświetlenia należy kierować się tym, czy produkty spełniają odpowiednie kryteria prawne. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą Greenie Polska. Nasze produkty są poddawane niezależnym testom, które przeprowadzane są między innymi przez Politechnikę Warszawską.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.