Greenie World Unia Europejska

Design thinking a oświetlenie miejsca pracy

Design thinking – metoda przydatna w przedsiębiorstwach nastawionych na sprzedaż i działalność usługową, która od lat pozwala sprecyzować potrzeby klientów, zaczyna być wykorzystywana również do celów kadrowych. W jej etapach często pojawia się oświetlenie miejsca pracy. Sprawdź dlaczego.

Co to jest design thinking?

Design thinking to efektywna metoda niosąca korzyści z zastosowania w wielu dziedzinach, np. w obszarze human resource. Sprecyzowanie potrzeb zespołu dążącego do realizacji projektu i umiejętna odpowiedź na nie podnosi efektywność całego zespołu projektowego i sprawia, że pracownicy są wydajniejsi, kreatywniejsi, a ich motywacja do pracy wzrasta.

Twórcze podejście do organizacji pracy zespołu, tak jak każdy inny projekt oparty na design thinking przebiega etapowo:

1. Empatia

Pierwszy etap polega na wczuciu się w sytuację pracowników. Stawiając się w ich roli, obserwując ich sposób pracy, osoba z działu HR ma szansę niemal poczuć to, co oni i zdefiniować problemy, na które sama napotkała. Np. podczas pracy przy komputerze pojawił się ból oczu, a następnie ból głowy.

2. Zdefiniowanie problemu

Ten etap jest wynikową z poprzedniego. Gdy problem zostanie zdefiniowany, warto go przeanalizować na kilka sposobów, co poskutkuje uzyskaniem więcej niż jednego rozwiązania. Np. co może być przyczyną bólu?

a) zbyt jasny monitor?

b) odległość od okna?

c) brak zbilansowanego natężenia światła?

3. Pomysły

Ten etap polega na szukaniu rozwiązań problemu. Aby uzyskać ich więcej, warto wykonać grupową burzę mózgów.

  • jeśli monitor jest zbyt jasny, warto go skalibrować lub kupić sprzęt o większej rozdzielczości, który nie męczy oczu,
  • zmiana rozmieszczenia biurek może pomóc wprowadzić odpowiednią ilość naturalnego światła do open space,
  • wyregulowanie natężenia światła według prozdrowotnych wytycznych pomoże, jeśli problemem jest ilość światła sztucznego.

4. Prototypy

Etap prototypowania to moment wprowadzania pierwszych zmian. Pomysłów z poprzedniego etapu nie trzeba ich jeszcze zakorzeniać. O ich efektywności zasądzi następny etap – testów.

5. Testy

Po wprowadzeniu prototypów do środowiska pracy zespołu należy zbadać, jak się sprawdzają i czy wcielenie pomysłów zakończy się wytypowaniem rozwiązania problemów.

Oświetlenie miejsc pracy według design thinking

Oświetlenie miejsc pracy jest częstym problemem, który ujawnia się w drugim etapie design thinking. Dzieje się tak, ponieważ często odpowiada ono za problemy z koncentracją, które nie są początkowo wiązane z oświetleniem przestrzeni. Wbrew pozorom ma to bardzo duże znaczenie. Ukazuje to choćby badanie grupy uczniów, której środowisko pracy jest zbliżone do biurowego.

W pracy Design Thinking w praktyce Studium przypadku autorstwa Emilii Kołowacik i Małgosi Żmijskiej, której celem było wypracowanie takich rozwiązań, które będą wspierały i ułatwiały komunikację nauczycieli i uczniów korzystających z przestrzeni klasy. Badacze już na etapie prototypowania, wspólnie z uczniami zwrócili uwagę na oświetlenie sali. Wywnioskowano, że potrzebne jest oświetlenie punktowe nad uczniami – np. w trakcie projekcji z rzutnika. W dalszych ustaleniach uznano, że potrzebna jest również funkcja regulacji natężenia światła. Problem oświetlenia jest więc poważniejszy, niż mogłoby się wydawać.

Jak oświetlić miejsce pracy?

Sposób oświetlenia miejsca pracy zmienia się od rodzaju wykonywanych czynności. W każdym rodzaju działalności wymagane jest oświetlenie ogólne całego pomieszczenia oraz osobne oświetlenie poszczególnych stanowisk pracy. Zaniedbanie obszaru oświetlenia powoduje bóle głowy, spadki koncentracji, czy odczucie znużenia. Problemem może być rozmieszczenie lub źródło światła wątpliwej jakości, które może powodować efekt olśnienia oraz rozpraszać migotaniem. Jak temu zaradzić?

– kupować lampy i żarówki LED od sprawdzonych dostawców,

– dobrać barwę światła (do większości prac najlepiej nada się naturalna barwa światła 4000-4500K),

– zaplanować rozmieszczenie punktów światła na podstawie profesjonalnego projektu fotometrycznego,

– zadbać o możliwość ściemniania lamp. Nawet najlepiej dobrane oświetlenie po kilku godzinach pracy może zacząć działać na niekorzyść,

– zadbać o prawidłowe natężenie światła pomieszczenia. Jakie są zalecenia do pomieszczeń?

1. Prace w pomieszczeniach magazynowych i archiwach – 300lx

2. Praca przy komputerze – 500 lx ogólne oraz 300 lx stanowiska pracy

3. Kleślarnie – 750 lx

4. Sale konferencyjne – 500 lx

5. Prace montażowe – od 200 do 750 w zależności od specyfiki

6. Produkcja – ok. 1000 lx

Design thinking to pomocne rozwiązanie w zdobywaniu celów przedsiębiorstwa. Dlatego, jeśli zależy Ci na opinii klientów i ich zadowoleniu ze współpracy, w pierwszej kolejności zadbaj o swoich pracowników, dostosowując miejsce pracy do ich potrzeb.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.