Greenie World Unia Europejska

Lampy biurkowe

Oświetlenie biurka – jakie wybrać?

Pamiętajmy, że nieodpowiednio ustawione oświetlenie nie tylko szkodzi naszym oczom, lecz przyczynia się także do wad postawy wynikających z przyjmowania nieprawidłowej pozycji przy biurku.

Zima nadchodzi wielkimi krokami. Dni robią się coraz krótsze i już po południu robi się ciemno. Warto w tym okresie zatroszczyć się o odpowiednie oświetlenie biurek i stołów do pracy, zarówno tych służących nam w biurach i urzędach, jak i tych obecnych w przestrzeni domowej, np. w gabinecie czy pokoju dziecięcym. Wybierając lampkę biurkową, pamiętajmy, że musi ona dawać jasne i równomierne, niemęczące wzroku światło, które nie tylko pozwoli nam uczyć się i pracować w długie jesienne i zimowe wieczory, ale również wywrze pozytywny wpływ na efektywność naszej pracy.

Halogen czy LED?

Dla wielu z nas problemy zaczynają się już z chwilą wyboru pomiędzy oświetleniem LED i halogenowym. Żarówki halogenowe emitują światło o ciepłej, łagodnej barwie przywodzącej na myśl naturalne światło słoneczne. Ich utrzymanie może być jednak nawet do 12 razy droższe w stosunku do zintegrowanych diod ledowych, a krótki czas ich żywotności często jest dodatkowo redukowany poprzez nieprawidłowe użytkowanie (np. włączanie i wyłączanie lampy w zbyt krótkich odstępach czasu). Ponadto mają one tendencję do nagrzewania się i generowania podczerwieni, co może nie tylko wpłynąć na komfort podczas pracy, lecz także stanowić realne zagrożenie np. dla odrabiającego lekcje dziecka. O wiele bezpieczniejsze są pod tym względem lampy ledowe, których użytkowanie nie podnosi temperatury otoczenia ani nie stwarza ryzyka poparzeń, generuje też o wiele niższe koszta i jest przyjazne dla środowiska.

Gdyby wszystko to nie było dość przekonujące, pamiętajmy, że od 1 września 2018 roku obowiązuje zakaz produkcji żarówek halogenowych na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to, że wciąż możemy kupować egzemplarze zalegające na sklepowych półkach, lecz z czasem i tak zostaną one zastąpione przez oświetlenie LED.

Doskonały wybór stanowią lampy biurkowe LED od Greenie Polska, które przy niskim poborze energii cechują się znaczną wydajnością światła, ponadto każda z nich wyposażona jest w ściemniacz kontrolowany za pomocą nowoczesnego panelu dotykowego. Świetnym przykładem mogą być tu oszczędne i funkcjonalne modele z serii Milano o mocy 10W, które obok kontroli intensywności światła posiadają ruchomą oprawę, możliwą do ustawienia na dwa różne sposoby.

Możliwość regulacji jasności i barwy światła stanowi częstą i bardzo ważną zaletę lampek LED – te dwa czynniki wywierają bowiem na nas o wiele większy wpływ, niż to sobie na ogół uświadamiamy. Temperatura barwowa (wyrażana w kelwinach – K) naturalnego światła słonecznego zmienia się z każdą godziną, determinując produkcję melatoniny w naszych organizmach, tym samym zaś naszą aktywność w ciągu dnia. Kojarzące się z porą zachodu ciepłe białe światło uspokaja i relaksuje, może też jednak usypiać. Z kolei światło o temperaturze zimnej – takie jak to emitowane przez telefony i monitory komputerów – daje naszemu organizmowi do zrozumienia, że pora jest jeszcze bardzo wczesna, co w przypadku dzieci może skutkować zaburzeniem cyklu dobowego i w konsekwencji problemami ze snem. Lampki wyposażone w regulowane oświetlenie LED pozwalają na dostosowanie barwy światła do pory dnia oraz naszych aktualnych preferencji – np. we wczesne jesienne popołudnie lub pochmurny dzień możemy korzystać z pobudzającego światła o temperaturze 5000 K, by późnym wieczorem przestawić się na odprężający ciepły blask rzędu 3000 K.

Komfort użytkowania lampy biurkowej

Równie ważnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru lampki na biurko, jest długość i elastyczność podtrzymującego ją ramienia. Możliwość regulacji jego położenia pozwala nam dostosować kąt padania światła do naszych potrzeb, co w przypadku dzieci jest szczególnie ważne ze względu na ich zmieniający się z wiekiem (nieraz bardzo szybko) wzrost. Pamiętajmy, że nieodpowiednio ustawione oświetlenie nie tylko szkodzi naszym oczom, lecz przyczynia się także do wad postawy wynikających z przyjmowania nieprawidłowej pozycji przy biurku. W asortymencie naszego sklepu znajdują się m.in. modele LED Greenie Modena oraz LED Greenie Florence (oba o mocy 6W), których regulowana obudowa pozwala na wygodne ukierunkowanie rzucanego przez nie światła. Ponadto dzięki zawartym w zestawie zewnętrznym zasilaczom oraz kablom mogą czerpać energię zarówno bezpośrednio z gniazda sieciowego 230V, jak i z laptopa poprzez port USB. Warto dodać, że wszystkie lampki biurkowe Greenie wykonane są z najwyższej jakości tworzywa, dzięki czemu przy niewielkiej wadze są stabilne i odporne na upadki oraz uszkodzenia mechaniczne.

Dodatkową zaletą lamp LED jest fakt, że emitują one łagodne rozproszone światło o szerokim kącie świecenia, które w odróżnieniu od skupionego kierunkowego światła halogenów nie jest męczące. Warto pamiętać, że tradycyjne żarówki mrugają 100 razy na sekundę, co, choć niezauważalne gołym okiem i pozornie nieszkodliwe, w dalszej perspektywie również przyczynia się do problemów z widzeniem. Zasilanie napięciem stałym w lampach LED redukuje efekt drżenia, pozwalając na emisję jednolitego strumienia światła, tym samym zaś oddala prawdopodobieństwo zbyt wczesnego pogorszenia się naszego wzroku.

Dobra lampa biurkowa

Ostatnim czynnikiem, jaki powinniśmy rozważyć, jest wygląd lampki, która w założeniach ma przecież przez co najmniej kilka lat nie tylko oświetlać, lecz również ozdabiać przestrzeń przeznaczoną do naszej nauki i pracy. W dobie rosnącej popularności nowoczesnego wystroju wnętrz warto wybrać model o minimalistycznym i uniwersalnym designie, który dopasuje się do naszego otoczenia i nie znudzi nam się z czasem. Oferta sklepu Greenie obejmuje m.in. dwie serie lamp designerskich Oval i Spiral (obie o mocy 12W), które wzbogacą wystrój naszego wnętrza i wprowadzą do niego niepowtarzalny klimat.

Dodatkowe oświetlenie LED

Pamiętajmy, że lampka stojąca na biurku nie może być jedynym oświetleniem w pomieszczeniu. Korzystanie podczas pracy tylko z jednego źródła światła jest niezdrowe dla naszych oczu. Ponadto zaciemnione kąty pokoju, tym mroczniejsze poprzez kontrast z jasno oświetlonym biurkiem, mogą w negatywny sposób oddziaływać na wyobraźnię dzieci oraz przyczyniać się do nieustannego rozpraszania ich uwagi. Dlatego pomieszczenie przeznaczone do nauki czy pracy powinno być zawsze wyposażone w światło górne. W tej roli świetnie sprawdzą się dostępne w naszym sklepie plafony LED z serii Solid o mocy do 48W.

Nie zapominajmy jednak o tym, że najlepsze i najzdrowsze dla naszych oczu jest przede wszystkim naturalne światło słoneczne. Aby móc korzystać z niego jak najdłużej w ciągu dnia, zaaranżujmy swoje miejsce pracy możliwie blisko okna, w taki sposób, by czerpać z niego jak najwięcej, nie wystawiając oczu na bezpośrednią iluminację, ale też nie odcinając sobie do niej dostępu poprzez siedzenie plecami do światła i rzucanie cienia na biurko. Dbajmy o wzrok – jest w końcu naszym najważniejszym zmysłem.

Zdjęcie główne: Christine Donaldson 

Źródło: Unsplash

 

Skontaktuj się - pomożemy.