Greenie World Unia Europejska

Zaaranżuj własne studio

Oświetlenie domowego studia fotograficznego – jak odpowiednio je dobrać?

Oświetlenie domowego studia fotograficznego to wbrew pozorom temat potrzebny i aktualny. W dobie mediów społecznościowych większość z nas przynajmniej do pewnego stopnia interesuje się fotografią i obróbką zdjęć. Portale internetowe oferują nam pełen wachlarz filtrów i dodatków pozwalających na upiększenie i urozmaicenie naszych dzieł. Z czasem jednak sporadyczna zabawa w fotografa przestaje nam wystarczać i pragniemy przenieść swoją pasję na bardziej profesjonalny poziom. Stajemy wtedy w obliczu licznych problemów związanych z doborem odpowiedniego sprzętu. Greenie Polska nie nakieruje Was w kwestii kupna odpowiedniego aparatu, tła czy systemu zawieszania. Z pewnością jednak pomoże Wam w doborze oświetlenia.

W dobie mediów społecznościowych większość z nas przynajmniej do pewnego stopnia interesuje się fotografią i obróbką zdjęć.

W zawodzie fotografa światło jest czynnikiem absolutnie niezbędnym. Co więcej, jego rodzaj, temperatura barwowa i zasięg mają znaczny wpływ na estetykę i charakter zdjęć. Nasz miniporadnik pomoże Wam zaopatrzyć się w oświetlenie, które zapewni Wam doskonałe warunki pracy, nie obciążając jednocześnie Waszych kieszeni.

Panele PLS jako alternatywa dla softboksówOświetlenie domowego studia fotograficznego - jak je dobrać?

Większość początkujących fotografów decyduje się na zakup tak zwanych softboksów. Wymagają one jednak wygospodarowania miejsca, w którym można by je postawić. A przecież większość z nas nie ma do dyspozycji osobnego pokoju, który mogłaby przeznaczyć na studio. Najczęściej próbujemy je zaaranżować w ciasnym pokoiku, w którym funkcjonujemy na co dzień, śpiąc, jedząc czy spędzając czas wolny. To zaś znacznie ogranicza przestrzeń, którą możemy przeznaczyć na rozstawienie specjalnego oświetlenia. Zwłaszcza, że większość modeli softboksów wymaga rozłożenia i odpowiedniego zamontowania za każdym razem, gdy chcemy ich użyć.

Pragniemy zminimalizowania czasu i wysiłku poświęcanego tym czynnościom. Dlatego proponujemy Wam opisywany przez nas już wcześniej (tutaj oraz tutaj) wyjątkowy panel LED Greenie z serii PLS. W odróżnieniu od dużych i zajmujących miejsce softboksów panel ten jest niesłychanie lekki i cienki. Nie potrzebuje też specjalnie wydzielonego miejsca na podłodze. Może zostać zamontowany natynkowo tak, by emitowany przez niego miękki, rozproszony blask w pełni obejmował nasz plan fotograficzny. Można również podwiesić go na specjalnych dołączonych linkach. To pozwoli nam na nakierowanie strumienia światła w preferowanym przez nas kierunku. Podobnie jak softbox, panel ten emituje światło za pomocą całej swojej powierzchni. Przy swoich licznych zaletach będzie zatem prezentował podobny efekt oświetleniowy.

Taśmy LED – oświetlenie o licznych zastosowaniachOświetlenie domowego studia fotograficznego - jak je dobrać?

Taśmy LED pozwolą nam kontrolować jasność i i ilość światła bez potrzeby oddalania się od aparatu fotograficznego.

Mamy dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą w swoim ministudiu stworzyć niecodzienną atmosferę i trochę zabawić się konwencją. Jest nim zastosowanie taśm LED.

O ich licznych zaletach pisaliśmy już wielokrotnie. Chwaliliśmy między innymi ich przydatność w kuchni, a także jako dekoracji świątecznej czy elementu wystroju wnętrz. Cechują je duża elastyczność, niewielkie rozmiary, a także możliwość przyklejenia do dowolnej powierzchni. To zaś daje użytkownikowi niemal nieograniczone możliwości odnośnie ich aranżacji. Pozwala nam to na stworzenie jedynego w swoim rodzaju oświetlenia, które wyróżni nasze zdjęcia spośród tysięcy innych obecnych w sieci. Doskonałym przykładem jest tu taśma LED z serii 3528SMD występująca w kilku różnych wariantach mocy świecenia. Warto wybrać taśmę o wysokim CRI (ang. colour rendering index), czyli wskaźniku oddawania barw. Im wyższy wskaźnik, tym bardziej zbliżone do naturalnego jest światło emitowane przez diody. To zaś umożliwia nam uzyskanie oświetlenia przypominającego słoneczne nawet w ciasnym i pozbawionym okien pomieszczeniu.

Taśmy ledowe posiadają ponadto szeroki wybór dodatków i akcesoriów do zdalnej kontroli, takich jak np. specjalnie zaprojektowane ściemniacze czy bezdotykowe przełączniki. Wszystko to pozwoli nam kontrolować jasność i i ilość światła bez potrzeby reorganizacji naszego planu zdjęciowego czy choćby oddalania się od aparatu fotograficznego.

Reflektory szynowe – proste i wygodne oświetlenie domowego studia fotograficznegoOświetlenie domowego studia fotograficznego - jak je dobrać?

Światło punktowe okaże się niezwykle przydatne podczas fotografowania obiektów, które chcemy wyróżnić spośród otoczenia.

Tym, którzy pragną urozmaicić swoje studio za pomocą świateł punktowych, polecamy nasze 1-fazowe reflektory szynowe. Ponieważ zaprojektowane zostały specjalnie do ekspozycji i wyróżnienia konkretnych punktów w otoczeniu (tę zaletę opisywaliśmy m.in. tutaj), doskonale nadadzą się również jako oświetlenie planu zdjęciowego. To kolejny typ wygodnego oświetlenia, które nie zajmie miejsca w i tak wystarczająco już ciasnym studiu. Specjalne szynoprzewody pozwolą nam na zamontowanie źródeł światła na suficie przy jednoczesnej możliwości dowolnej zmiany ich położenia. Światło punktowe okaże się niezwykle przydatne podczas fotografowania obiektów, które chcemy wyróżnić spośród otoczenia, a różne warianty mocy i kątów świecenia pozwolą nam dobrać je zgodnie z naszymi potrzebami.

Projektory LED jako oświetlenie domowego studia fotograficznegoOświetlenie domowego studia fotograficznego - jak je dobrać?

Ostatnim prezentowanym przez nas, czysto już dekoracyjnym elementem oświetlenia studia fotograficznego, jest projektor LED. Ta, zdawałoby się, zaskakująca propozycja ma wbrew pozorom wiele sensu. Po pierwsze – jeśli fotografujemy np. wykonane przez nas rękodzieło do prywatnego sklepu internetowego lub inne przedmioty, które chcielibyśmy sygnować własnym nazwiskiem, zastosowanie takiego projektora pozwoli nam na łatwe i zarazem interesujące wkomponowanie w tło naszego logo. Inną zaletą jest kolejna możliwość urozmaicenia naszego planu zdjęciowego bez wydawania pieniędzy na kosztowne rekwizyty. Osiągniemy je poprzez eksperymentowanie z wyświetlaniem najróżniejszych rodzajów grafik w różnych konfiguracjach tak, by częściowo lub w całości przesłaniały tło, elementy otoczenia znajdujące się w kadrze, czy nawet samego modela lub główny obiekt, który chcemy sfotografować. Szkiełko gobo z naszą własną grafiką kupimy już w cenie od 75 zł – zatem jedynym, co nas w tej materii ogranicza, jest nasza własna wyobraźnia.

Mamy nadzieję, że proponowane przez nas rozwiązania znacznie ułatwią Wam pierwsze kroki stawiane na drodze ku profesjonalnej fotografii.

 

Zdjęcie główne: Randy Fath on Unsplash

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.