Greenie World Unia Europejska

Sterowniki Mi-light do taśm LED. Jak dobrać odpowiedni?

Taśmy LED to niesłabnący trend wykorzystywany praktycznie wszędzie – w domu, w ogrodzie czy w oświetleniu lokali użytkowych. Do jego prawidłowego działania potrzebny jest odpowiedni sterownik. Podpowiadamy jak go wybrać!

Technologia LED ma wiele zalet: energooszczędność, wyższa jakość światła, osiąganie pełnej jasności w momencie uruchomienia diod, długa żywotność i niska temperatura pracy. To tylko niektóre z cech, dzięki którym ten rodzaj oświetlenia bije rekordy popularności. Oprócz lamp czy żarówek LED konsumenci coraz częściej sięgają po taśmy. Niewielkie rozmiary, wydajność i duża elastyczność sprawiają, że taśmy LED można zamontować w niemal każdym miejscu. Dodatkowo, w zależności od rodzaju, mogą mieć wysoką klasę szczelności, która umożliwia stosowanie ich na zewnątrz – do oświetlania elewacji czy ogrodu.

Gdzie stosować taśmy LED?

Taśmy LED na suficie podwieszanym

Taśma LED pozwala stworzyć efektowne oświetlenie. Często stosuje się ją w podświetlaniu podwieszanych sufitów, ścian, schodów oraz podłóg. Ten rodzaj oświetlenia znakomicie spisuje się w kuchni jako dodatkowe źródło światła. Zainstalowanie taśmy nad kuchennym blatem zapewnia komfortowe wykonywanie codziennych posiłków. Paski ledowe służą także do podświetlania telewizora. Dzięki nim oglądanie filmów przy zgaszonym świetle znacznie mniej obciąża wzrok. Oświetlenie LED znakomicie sprawdza się też w garderobie. Paski emitujące jasne światło umieszczone w szafie ułatwiają znajdowanie ubrań. Taśmę można umocować na drążkach lub przykleić do ściany szafy. W przypadku garderoby najlepiej sprawdzi się światło o neutralnej barwie, która jest najbardziej zbliżona do światła słonecznego i nie zmienia naturalnych kolorów ubrań.

Oświetlenie garderoby taśmami LED

Rodzaje sterowników

Taśma LED sterowana jest za pomocą specjalnego urządzenia, które należy dokupić do zestawu montażowego. Sterownik jest odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie paska ledowego, dodatkowo może być wyposażony w funkcję regulowania jasności lub zmiany kolory światła. W zależności od rodzaju urządzenia sterowanie może odbywać się za pomocą pilota lub aplikacji na smartfon.

Sterowniki do taśmy LED mogą występować w kilku wariantach: RBG, RBGW, DIM, CCT. Modele RBG są przystosowane do współpracy ze źródłami światła i pilotami umożliwiającymi regulowanie koloru światła. Sterowniki RBG pozwalają na ustawianie barwy światła spomiędzy 3 podstawowych kolorów – czerwonego, zielonego i niebieskiego. Odbiorniki RGBW mają podobne zastosowanie, jednak umożliwiają wykorzystanie w źródle światła temperatury barwowej (biała ciepła, biała neutralna, biała zimna). Sterowniki RGB dysponują różnymi scenami, np. światło pulsacyjne. Kontrolery DIM obsługują jednokolorowe taśmy 12V I 24V. Sterowniki CCT pozwala na zmianę temperatury barwowej (3000K-4000K-6500K).

Sterowniki dzielą się także na: radiowe, działające na podczerwień oraz WiFi. Kontrolery wykorzystujące fale radiowe obejmują zasięg nawet do 30 metrów. Sterowniki WiFi pozwalają na konfigurację ustawień z dowolnego miejsca – wystarczy połączenie z siecią oraz smartfon lub komputer. Sterownik wykorzystujący fale podczerwone wymaga skierowania nadajnika w stronę odbiornika. Należy pamiętać, że ich zasięg jest niewielki i zazwyczaj obejmuje jedno pomieszczenie.

Sterownik do taśmy z pilotem

Wybór odpowiedniego sterownika zależy od rodzaju taśmy oraz tego, w jaki sposób chcemy sterować oświetleniem – za pomocą pilota czy smartfona.

Jak podłączyć sterownik do taśmy LED?

Prawidłowe funkcjonowanie taśmy LED wymaga podłączenia jej do sterownika oraz zasilacza. Sterownik ma dwie strony: wejście zwykle oznaczone napisem POWER oraz wyjście z napisem LED. Do wejścia należy podłączyć przewody wychodzące z zasilacza, a do wyjścia taśmę LED. Trzeba pamiętać, że jeśli taśma LED zużywa więcej mocy niż obsługuje dany model sterownika, należy dołączyć kolejne sterowniki.

Sterowniki mogą być montowane na ścianie – wówczas mogą funkcjonować jako panele dotykowe zamiast zwykłych włączników. Występują też modele w formie pilotów do sterowania bezprzewodowego.

Skontaktuj się - pomożemy.