Greenie World Unia Europejska

Bezpieczeństwo pożarowe a oświetlenie

Oświetlenie ma wiele ról. Poza podstawową, czyli rozświetleniem pomieszczeń, sprawdza się także w sygnalizacji, wyznaczaniu drogi czy punktów, a także w lokalizowaniu budynków i przedmiotów. Dziś nie potrafimy się bez niego obejść. Dowiedz się, jak oświetlenie wpływa także na bezpieczeństwo pożarowe.

Zagrożenia pożarowe

Z żywiołami nie ma żartów. Człowiek wspomagany nauką jest w stanie zapanować niemal nad wszystkim, jednak natura wciąż stanowi dla nas jedno z większych zagrożeń. Tsunami, tornado, trzęsienie ziemi to żywioły, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować. Tylko ogień daje nam tę możliwość. Aby mu przeciwdziałać, najpierw należy poznać źródło rozprzestrzeniania pożarów.

Do najczęstszych przyczyn pożarów należą:

– nieumyślne podpalenie, np. zaśnięcie przy zapalonej świecy

– odpalenie ognia przez dzieci

– awaria instalacji elektrycznej

– złe obchodzenie się z urządzeniami grzewczymi

– pozostawienie włączonych sprzętów o wysokiej awaryjności, np. czajnik elektryczny

– łatwopalne substancje bez nadzoru

Znając zagrożenia, należy zwrócić uwagę na te elementy, które odnoszą się do naszej przestrzeni. Następnie warto stworzyć scenariusz przeciwpożarowy uwzględniający różne warianty sytuacji i różne sposoby radzenia sobie z nimi.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynku?

Zamiast walczyć z ogniem, należy zrobić wszystko, by do pożaru nie doszło. Należy pamiętać o wyłączeniu wszystkich urządzeń elektrycznych, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie, np. czajnik czy grzejnik elektryczny. Ważna jest nieustanna kontrola środków łatwopalnych. W ich pobliżu nie należy palić papierosów ani wzniecać ognia w inny sposób. Jednym z najważniejszych elementów ochrony jest awaryjne oświetlenie LED.

Oświetlenie awaryjne

Spośród wszystkich zmysłów najbardziej polegamy na wzroku. Dlatego oświetlenie awaryjne jest tak istotne. Oświetlenie LED awaryjne to nie wybór a unormowany prawnie nakaz. Należy je stosować w szczególności w kinach, teatrach, salach konferencyjnych, szpitalach oraz w innych przestrzeniach publicznych. W momencie zagrożenia to ono będzie wyznaczać nam drogę ucieczki.

Najważniejsze jest oznakowanie drogi ewakuacyjnej. Sprawdzą się podświetlane znaki ewakuacyjne i oczka awaryjne. Niestety, jeśli winowajcą pożaru jest wadliwa instalacja elektryczna, oświetlenie może nie zadziałać. Dlatego najlepiej jest rozejrzeć się za zestawem zasilania awaryjnego. W produkcji oświetlenia awaryjnego przoduje marka Intelight. Oprawy awaryjne Intelight cechuje różnorodność, dzięki czemu klient może dopiąć zabezpieczenia na ostatni guzik.

Lampy przeciwwybuchowe

Szczególnym rodzajem opraw są najmocniejsze na rynku lampy przeciwwybuchowe oznaczone certyfikatem ATEX. Lampy przeciwwybuchowe to obowiązkowe wyposażenie miejsc o podwyższonym ryzyku. Do takich miejsc należą stacje benzynowe oraz hale przemysłowe pełne substancji łatwopalnych. Oprawa przeciwwybuchowa z dyrektywą ATEX wytrzyma wysokie temperatury nawet do 450°C. Oferujemy przeciwwybuchowe naświetlacze LED oraz lampy liniowe LED ATEX – podstawowe rodzaje opraw do oświetlenia rafinerii przemysłowych czy stacji benzynowych. Uwagę przykuwa w szczególności ich wygląd. Materiały są niezwykle wytrzymałe, dzięki mechanicznej odporności IK08 są w stanie wytrzymać uderzenia o sile nawet 5J.

Naświetlacz LED SuperTitanium Greenie

Odpowiednio dobrane oświetlenie wspomaga nasze bezpieczeństwo w przestrzeni domowej, na chodnikach, na przejściach dla pieszych i w innych miejscach użyteczności publicznej. Pożar stanowi zagrożenie życia i zdrowia, a jednym z czynników, które mają wpływ na bezpieczeństwo jest oświetlenie, dlatego nie warto na nim oszczędzać.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.