Greenie World Unia Europejska

Lampy do doświetlania roślin – co warto wiedzieć?

Rośliny do życia potrzebują światła – jest to podstawowa zasada, którą rządzi się świat flory. Technologia poszła do przod i pozwala obecnie na doświetlenie upraw przy użyciu sztucznych źródeł światła. Lampy do doświetlania roślin to bardzo bogata kategoria, dlatego przed ich zastosowaniem warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami. Co warto wiedzieć o lampach przeznaczonych dla roślin?

Dlaczego rośliny potrzebują światła?

Promienie słoneczne są niezbędnym elementem w procesie fotosyntezy. Reakcja ta ma wpływ na prawidłowy wygląd i zdrowie rośliny. Jeżeli roślina wystawiona jest na działanie niewystarczające ilości światła, to przestaje rosnąć, odległości pomiędzy liśćmi zwiększają się, a same liście maleją. Zbyt duża ilość światła sprawi, że na roślinach pojawią się czarne plamy, a roślina zacznie powoli usychać i umierać.

Czym jest fotosynteza?

Roślina do wzrostu wykorzystuje dwa związki: wodę i dwutlenek węgla. Sprawiają one, że roślina może wytworzyć cukier prosty, czyli glukozę. Proces ten nie zachodzi bez udziału światła. Nawet nazwa ”fotosynteza” sugeruje, który element jest jej najważniejszym składnikiem: phos (światło) i synthese (tworzenie). Światło pochłaniane jest przez zielony barwnik, czyli chlorofil, od tego momentu zaczynają się liczne reakcje chemiczne, wśród których powstaje produkt uboczny – tlen.

Jakie światło jest najbardziej korzystne dla roślin?

Wraz z rozwojem technologicznym popularne stały się lampy do doświetlania roślin. Początkowo wykorzystywane do tego celu były lampy sodowe, jednak ten rodzaj oprawy emituje mało barwy czerwonej i niebieskiej, które są powszechnie uważane za najodpowiedniejsze dla roślin.

Jak barwa światła wpływa na rozwój roślin?

Barwa światła ma duży wpływ na wygląd rośliny. Przy doświetlaniu stosowane są barwy: niebieska, czerwona, zielona, a także ultrafiolet i kolor podczerwony. Poniższa charakterystyka wpływu koloru świecenia na rośliny, może być bardzo pomocna przy decyzji, w jaki sposób rośliny mają się rozwijać w przyszłości.

Barwa niebieska świetnie działa na wysokie rośliny liściaste. Jest ona wymagana w dużej ilości, żeby roślina najefektywniej z niej skorzystała. Barwa niebieska pobudza rozwój liści, hamuje rozwój pędów i wydłużanie łodyg.

Barwa czerwona pozytywnie wpływa na pąki i rozkwit. Hamuje ona wydłużanie się łodyg. Jest to barwa, którą często wykorzystuje się w szklarniach, gdzie służy oświetlaniu warzyw.

Barwa zielona pomaga określić stan zdrowia roślin, ale nie wpłynie znacznie na ich wzrost. Jest stosowana głównie w celu określenia wizualnego stanu danej rośliny.

Ultrafiolet wpływa na grubość liści i pomaga chronić przed owadami. Jest on doskonałym dodatkiem do światła niebieskiego.

Promieniowanie podczerwone najbardziej korzystne będzie podczas kwitnienia roślin, stosowane jest jako dodatek do światła czerwonego, w połączeniu z którym pozwala roślinom na intensywny rozwój.

Barwy światła są często stosowane naprzemiennie, żeby w odpowiednim okresie rozwoju rośliny, otrzymała ona najbardziej sprzyjające temu warunki.

Doświetlanie roślin – gdzie ustawić lampę?

Wyjątkowo ważnym aspektem, mającym wpływ na efektywność oświetlenia dedykowanego roślinom, jest położenie lampy do doświetlania w stosunku do roślin. Optymalna odległość dzieląca źródło światła od roślin jest każdorazowo zależna od kilku czynników, takich jak: rozmiar lampy, intensywność światła, rodzaj rośliny, a także faza jej wzrostu. To wszystko elementy, na które należy brać poprawkę, jeżeli ma się na uwadze dobro roślin. 

W przypadku większości produktów do doświetlania, optymalna odległość lampy LED powinna wynosić średnio 30 cm od roślin (wartość waha się między 15-75 cm). To wystarczająco blisko, aby emitowane światło dotarło bezpośrednio do liści, ale jednocześnie nie na tyle, by spowodować przegrzanie się roślin. Należy pamiętać, że odcinek ten może się różnić w zależności od rodzaju rośliny oraz fazy jej wzrostu. Podczas fazy kwitnienia i plonowania, rośliny potrzebują więcej światła, więc lampę można wtedy przystawić odrobinę bliżej. 

Jak dobrać właściwą moc lampy?

Przy wyborze mocy lampy nie należy kierować się liczbą wyrażoną w watach, a lumenach, 

gdyż to one określają całkowitą moc światła, jaką emituje dana oprawa. Im większa ilość lumenów, tym więcej światła dostarczymy do naszych roślin. 

Niebieski: rośliny wymagające dużej ilości światła

Czerwony: rośliny wymagające umiarkowanej ilości światła

Pomarańczowy: rośliny wymagające małej ilości światła

Ile czasu poświęcać na doświetlanie roślin?

  • Określ ile światła wymagają twoje rośliny: kaktus, aloes czy agawa potrzebuje zdecydowanie więcej światła, niż paprotki czy bluszcz. Rośliny cienioznośne powinny polubić się z urządzeniami o mocy od 800 do 1000 lumenów, jednakże należy pamiętać o tym, że każda roślina jest inna i może mieć zróżnicowane upodobania.
  • Uwzględnij stadium wzrostu roślin. W fazie wegetatywnej potrzebują one więcej światła niebieskiego, natomiast podczas okresu kwitnienia zdecydowanie bardziej sprzyja im światło czerwone.
  • Zmierz wysokość pomieszczenia. Przy wyborze odpowiedniej lampy należy wziąć pod uwagę wielkość i wysokość budynku, w którym są uprawiane rośliny.

Jakie oświetlenie będzie najlepsze w uprawie pomidorów?

Głównym czynnikiem, który warunkuje prawidłowy i możliwie szybki wzrost pomidora jest odpowiednie oświetlenie. Pomidory powinny być doświetlanie od świtu do zmierzchu z zachowaniem kilkugodzinnej przerwy w okresie nocnym. W czasie hodowli szklarniowej pomidory mogą być doświetlane za pomocą lamp LED, jednak świetne efekty daje również naświetlanie. Termin ten oznacza hodowle, która odbywa się jedynie w obecności światła sztucznego.

Jaką barwę światła wybrać do hodowli pomidorów?

Najbardziej korzystne dla rośliny będzie połączenie barwy czerwonej, która wpływa na kwitnienie i barwy niebieskiej, która wspomaga wzrost. Często stosuje się też światło białe, ale jest to spowodowane nie tyle kwestiami biologicznego rozwoju roślin, co wygodą hodowców, którzy mogą w bardziej szczegółowy sposób ocenić zdrowie uprawy.

Lampy do pomidorów Greenie

Greenie oferuje doskonałej jakości oświetlenie LED, które stworzone zostało z myślą o zwiększeniu plonów i jakości upraw pomidorów. Seria TomatoBooster dla szklarni przemysłowych pozwoli na zwiększenie plonów nawet o około 37 procent. Jej użycie umożliwi na utrzymanie całorocznego cyklu uprawy. Całoroczna uprawa pomidorów jest bardzo korzystna ze strony ekonomicznej – pozwala na handel w miesiącach, które nie były dotąd kojarzone z szeroką dostępnością tego owocu. TomatoBooster pozwala na stworzenie systemu oświetleniowego w kształcie linii.

TomatoBooster dla szklarni przemysłowych

Oświetlenie sztuczne może być nie tylko znakomitym uzupełnieniem dla oświetlenia naturalnego, ale też zupełnie samodzielnym sposobem na poprawienie jakości upraw. Warunki oświetleniowe są oczywiście zależne od rośliny, na której hodowlę się zdecydowano. Optymalizacja upraw za pomocą oświetlenia LED ma same zalety, na pewno przełożą się one również na zadowolenie konsumentów.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.