Greenie World Unia Europejska

Oświetlenie LED w miejscu pracy

Czujesz, że twoje oczy uwięzione są w oślepiającym świetle żarówek, a blask monitora tym bardziej zakłóca spokój codziennej pracy? Czy to tak musi wyglądać? Oczywiście, że nie. Kluczem do zachowania zdrowia i efektywności w miejscu pracy jest właściwe oświetlenie. Poznaj najlepsze praktyki dostosowania światła w biurze, aby stworzyć atmosferę sprzyjającą komfortowi i wydajności w wykonywaniu codziennych obowiązków. Twoje oczy na pewno docenią tę zmianę!

W aspekcie środowiska pracy, odpowiednie oświetlenie pełni kluczową rolę w zapewnieniu komfortu, bezpieczeństwa oraz efektywności pracowników. Niewłaściwe światło może powodować zmęczenie wzroku, bóle głowy, obniżenie nastroju, a tym samym spadek efektywności wykonywanych zadań. W związku z tym, istotne jest wybranie oświetlenia, które spełnia określone normy i standardy oraz jest odpowiednio dopasowane do charakteru realizowanych zajęć.

Pozbądź się olśnienia

Normy i wymagania dotyczące oświetlenia zostały ściśle określone w rozporządzeniu ministra rodziny i polityki społecznej z dnia 18 października 2023 r. dotyczącym warunków miejsca pracy. Zgodnie z tymi przepisami, światło powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych prac, eliminując olśnienie bezpośrednie oraz odbiciowe, co wymaga zastosowania odpowiednich opraw oświetleniowych.

_______________

9.1. Oświetlenie powinno zapewniać komfort pracy wzrokowej, w szczególności: 

  1. a) oświetlenie na poszczególnych stanowiskach pracy powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych prac, 
  2. b) należy ograniczyć olśnienie bezpośrednie od opraw, okien, przezroczystych lub półprzezroczystych ścian albo jasnych płaszczyzn pomieszczenia oraz olśnienie odbiciowe od monitora ekranowego, w szczególności przez stosowanie urządzeń eliminujących nadmierne operowanie promieni słonecznych padających na stanowisko pracy.”

_______________

Oprawa liniowa Greenie Linea Lint 60W 4000K, charakteryzująca się niskim współczynnikiem UGR<19, to wyjątkowy przykład produktu, który spełnia surowe wymagania dotyczące komfortu wzrokowego, zapewniając doskonałe oświetlenie bez efektów olśnienia.  Wykonana z trwałego aluminium, nie tylko zachowuje trwałość i solidność, ale także oferuje możliwość łączenia w długie instalacje o długości do 60 metrów, umożliwiając elastyczne aranżacje wizualne. Co więcej, dzięki zaawansowanemu ściemniaczowi DALI, intensywność emitowanego światła można płynnie regulować, dostosowując je do zmieniających się potrzeb i warunków oświetleniowych w danym miejscu i porze dnia.

Klucz tkwi w detalach

Natężenie światła wyraża się w luksach (lx), co oznacza ilość światła padającego na daną powierzchnię. Im większa precyzja i dokładność wymagane są od pracowników, tym większe powinno być natężenie emitowanej wiązki. Dlatego zadania biurowe, zarówno ręczne, jak i wspomagane komputerowo, wymagają światła o znacznie mniejszej intensywności, niż na przykład prace mechaniczne czy laboratoryjne.

Zadbaj, by świat nie był czarno-biały

Barwa światła, wyrażana temperaturą barwową, oraz ogólny wskaźnik oddawania barw (Ra), stanowią ważne uzupełnienie cech istotnych dla właściwego doboru lamp. W biurach czy salach szkolnych zaleca się stosowanie źródeł światła o wskaźniku Ra (powyżej 80), jednak w sklepach spożywczych czy przemyśle tekstylnym niezwykle istotne jest zapewnienie oświetlenia z CRI powyżej 90 – im bliżej 100, tym lepiej. Panel oświetleniowy Blaupunkt LED Quantum 40W 60x60cm stanowi doskonałą propozycję wydajnego źródła światła dla miejsc komercyjnych. Zapewnia on żywe odwzorowanie kolorów (CRI > 80) oraz uniwersalną barwę światła 4000K, która pozytywnie wpływa na pracę umysłową. Niweluje uczucie znużenia i dodaje energii, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w biurach i innych miejscach pracy.

Nie zapomnij o wisience na torcie

Warto również zwrócić uwagę na znaczenie dodatkowego oświetlenia na biurku, takiego jak lampa biurkowa, aby zapewnić optymalne warunki pracy. Przykładem takiego rozwiązania jest Blaupunkt Lampka biurkowa PRO LED 6W CCT 3000K-6000K z ekranem LCD. Ta zaawansowana technologicznie lampa biurkowa wyposażona jest w wysokowydajne diody LED o mocy 6W i wydajności świetlnej na poziomie 90 lm/W. Co więcej, umożliwia regulację temperatury barwowej (CCT) od ciepłej (3000K) do chłodnej (6000K), co pozwala dostosować oświetlenie do indywidualnych preferencji użytkownika. Dodatkowo, lampka posiada ekran LCD, który prezentuje takie informacje jak data, godzina, temperatura oraz stan naładowania baterii, co sprawia, że staje się nie tylko źródłem światła, ale także praktycznym narzędziem biurowym.

Skontaktuj się - pomożemy.