Greenie World Unia Europejska

Oświetlenie sklepu. Wybór najlepszych produktów

Wystrój każdego lokalu handlowego jest sprawą kluczową. Odpowiednio dobrane elementy designu mają tworzyć miły nastrój, zachęcając klientów do częstych odwiedzin – jednym z takich elementów jest kwestia doboru oświetlenia. Jest to ważny czynnik, który może korzystnie wpłynąć na wizerunek danego sklepu, ale też może oddziaływać negatywnie, zwłaszcza że w naszym realiach bardzo wiele punktów musi polegać głównie  na sztucznym oświetleniu. Wynika to z uwarunkowań geograficznych czy po prostu konkretnej lokalizacji. Dlatego dobór właściwych produktów oświetleniowych powinien być przeprowadzany starannie.

Oczywiście oferta produktowa jest bogata, aby nie utrudniać sobie wyboru przydatnym może okazać się określenie własnych potrzeb ponieważ wybór konkretnych źródeł LED może się różnić od rodzaju prowadzonej działalności, oferowanych produktów czy też ekspozycji w danym lokalu. Podobnie wygląda kwestia doboru parametrów technicznych danego produktu oświetleniowego, np. w niektórych lokalach sprawdzi się szeroki kąt świecenia danej lampy, a w innych nieco węższy. W celu ułatwienia podejmowania decyzji, poniżej zostanie przeprowadzona ogólna charakterystyka najczęściej wybieranych produktów do oświetlenia sklepu, a także kwestia parametrów technicznych.

Prawdopodobnie najczęściej wybieranym typem produktów jest system szynowego oświetlenia LED. Często właśnie od tego segmentu rozpoczyna się tworzenie całego projektu oświetlenia do sklepu. Jest to bardzo dobrze znane rozwiązanie stosowane niemalże w każdym rodzaju prowadzonej działalności. Stało się tak dlatego, iż systemy oświetlenia szynowego posiadają atrybuty niezwykle przydatne w oświetleniu lokalu handlowego. Można do nich zaliczyć:
– wiele opcji konfiguracji montażu
– zróżnicowany wybór reflektorów
– z reguły wąski kat świecenia.

Zwłaszcza ten ostatni parametr jest kluczowy. Dzięki bardziej skupionej wiązce strumienia świetlnego, produkty są wykorzystywane do podkreślania towarów ekspozycyjnych lub całych fragmentów lokalu. Obecnie nie ma chyba sklepu odzieżowego bez tego rozwiązania. Reflektory szynowe pełnią funkcję podobną do reflektorów scenicznych w teatrze, skupiając dzięki temu uwagę widowni na aktorze. Ten sam efekt uzyskujemy w oświetleniu sklepu wysuwając na pierwszy plan produkty przed klientami.

System szynowy LED dzieli się na jednofazowy i trójfazowy. Nie chodzi tu napięcie pracy, lecz możliwość sterowania reflektorami zamontowanymi na szynoprzewodzie. Taką możliwość daje właśnie system trójfazowy. Możliwe jest stworzenie trzech niezależnie zasilanych obwodów, dość przydatna funkcja jeśli dysponuje się większą powierzchnią handlową. Bardziej szczegółowe parametry zależą już od konkretnych przypadków bowiem reflektory mogą się różnić: kątem świecenia, mocą, temperaturą barwy świecenia. Przykład wykorzystania oświetlenia szynowego w sklepie odzieżowym można sprawdzić w jednej z naszych realizacji Sklepu Odzieżowego Terranova.

Po oświetleniu punktowym należy rozważyć wybór oświetlenia ogólnego. Tutaj głównie dobiera się produkty oświetleniowe o dość szerokim koncie rozsyłu strumienia świetlnego, obejmującego jak największą powierzchnie sklepu. Popularnym rozwiązanie jest stosowanie oświetlenia liniowego. Do niedawna jedynym rozwiązaniem były świetlówki jarzeniowe. Dziś oczywiście można zastosować zamiennik LED, a dzięki ofercie produktowej dostępne jest wiele modyfikacji oświetlenia liniowego LED. Gotowe oprawy z zintegrowanym źródłem, które łączą właściwości świetlne świetlówek z ciekawym nowoczesnym designem. Oprawy mogą być wpuszczane (podtynkowe) lub montowane natynkowo. Z dziedziny oświetlenia ogólnego bardzo popularnym rozwiązaniem są również panele LED, które podobnie jak w przypadku liniówek, występują w wersjach do sufitów podwieszanych lub do montażu natynkowy. Oczywiście panele LED są dostępne kwadratowe lub okrągłe w różnych wymiarach.

Oprócz oświetlenia ekspozycji możemy również potrzebować punktowego oświetlenie w celu dostarczenia odpowiedniej ilości światła wymaganego w miejscu pracy. Należy pamiętać, iż istnieją określone normy dotyczące rodzaju wykonywanej pracy i wymaganej ilości natężenia  światła. Dane te są zawarte w materiałach publikowanych przez Polski Komitet Normalizacyjny. Można się z tego  dowiedzieć między innymi, że stanowisko kasowe wymaga 500 luxów (jednostka natężenia oświetlenia padającego na 1m2 ). W związku z tym może się okazać zamontowanie dodatkowych punktowych lamp. Lampy te mogą przyjąć formę wpuszczanych opraw o bardzo skupionej wiązce światła, montowanych na specjalnych linkach, lub plafonach montowanych natynkowo. Te produkty również można wykorzystać do doświetlenia nie tylko stanowisk pracy, ale także przymierzalni, zaplecza socjalnego, przedsionków prowadzących do lokalu.

Kiedy już wybierzemy konkretne produkty trzeba również dopasować parametry techniczne wspólne dla wszystkich kategorii  produktów. Szczególnie istotna w źródłach LED  jest temperatura barwowa. W LED-ach rozróżniamy trzy temperatury barwowe mierzone w Kelwinach (K): ciepła (2800-3200K), neutralna (4000-4500), zimna (5500-6500). Każda z tych barw odznacz się również innym współczynnikiem oddawania barw ( CRI). Istotna kwestia, gdyż odpowiednio dobrana barwa może podkreślić estetykę prezentowanego asortymentu, a co za tym idzie niewłaściwa barwa znacząco pogorszyć ekspozycję produktów.

Oczywiście wszystkie kwestie wyboru właściwego oświetlenia  dla osób niemających doświadczenia z produktami oświetleniowymi mogą być skomplikowane i zawiłe. Dlatego rozsądnym wyjściem jest z korzystanie z porad specjalistów. W naszej firmie Greenie Polska jesteśmy w stanie przygotować projekty oświetlenia, zawierające wizualizacje obejmujące optymalne rozwiązanie, indywidualnie dopasowane do potrzeb i wymagań każdego klienta. Wtedy zyskujemy pewność dobrego wyboru i nie pozostaje nic innego jak w pełni korzystać z wydajnego, nowoczesnego oświetlenia LED.

Skontaktuj się - pomożemy.