Greenie World Unia Europejska

Realizacja oświetlenia sakralnego LED na przykładzie Parafii Rzymskokatolickiej Świętego Maksymiliana Kolbego w Warszawie

Od 2012 roku firma Greenie Polska zrealizowała tysiące zleceń obejmujących instalację, wymianę lub/oraz montaż oświetlenia w obiektach o różnym przeznaczeniu, w tym sakralnym. Doświadczony personel oraz bogaty wachlarz produktów pozwalają nam podjąć się każdego zadania i całościowo się z niego wywiązać. O efektywnych rozwiązaniach, które zdecydowaliśmy się wdrożyć podczas prac nad oświetleniem Parafii Rzymskokatolickiej Świętego Maksymiliana Kolbego w Warszawie, dowiecie się Państwo z tekstu zamieszczonego poniżej.

Cel

Z ogromnym zapałem, ale także poczuciem odpowiedzialności, przyjęliśmy zamysł oświetlenia Parafii Rzymskokatolickiej Świętego Maksymiliana Kolbego w Warszawie. Zdawaliśmy sobie sprawę, że oświetlenie musi być na tyle mocne, aby rozświetlić jakże przestronne wnętrze świątyni, ale także na tyle stonowane, aby utrzymać możliwość modlitwy oraz refleksji. Kolejnym istotnym czynnikiem było zaproponowanie produktów, które nie zakłócą charakteru miejsca, a za razem będą wydajne na tyle, aby w widoczny sposób obniżyć zużycie energii w Parafii.

parafia2mapa

Oświetlenie w obiekcie sakralnym, zważywszy na przeznaczenie budynku, musi spełniać określone funkcje. Światło bowiem musi tworzyć odpowiednią atmosferę miejsca, ale też oczywiście zapewnić odpowiednie parametry świetlne.

Wykonanie

Nasze produkty zostały wykorzystane zarówno w środku jak i na zewnątrz. Zewnętrzne oświetlenie skupiało się na doświetleniu krzyża umiejscowionego na dachu świątyni. W celu uzyskania odpowiedniego efektu wymagane było użycie mocnej i wydajnej lampy, zatem wybór padł na lampę Greenie LED HighBay HighTECH o mocy 480W. To najwyższej klasy produkt z segmentu oświetlenia przemysłowego, zbudowany z komponentów uznanych producentów. Diody zostały wyprodukowane przez jedną z najwyżej cenionych twórców diod LED – firmę CREE, natomiast zasilacz wyprodukowany jest przez znaną na całym świecie firma Meanwell. Lampa jest w stanie wygenerować taką samą ilość światła co klasyczne 1200-1500W sodowe lub metalohalogenkowe żarówki.

highbay_hightech_kosciol_realizacja

We wnętrzu zastosowaliśmy żarówki Greenie LED z serii Corn, o mocy 13.5W umieszczone w żyrandolach oraz kinkietach. Ze względu na estetykę wnętrza świątyni, wybraliśmy barwę świecenia białą neutralną. Barwa ta idealnie zgrała się z bielą ścian budynku. Źródła te zastępują żarnikowe źródła o mocy 100W i jak można zauważyć na zdjęciach, potrafią doświetlić dużą powierzchnię kościelnego budynku. Do oświetlenia obiektów zewnętrznych użyte zostały naświetlacze LED Greenie Professional.

Innym ciekawym produktem, który również doskonale sprawdzi się w kościele, są żarówki z serii Candle Gold lub Silver – szczególnie kiedy stosowane są w kinkietach lub żyrandolach bez osłonek. Żarówki te charakteryzują się dekoracyjnie wykonanym radiatorem aluminiowym w kolorze złotym lub srebrnym. Doskonale komponują się z wnętrzami kościołów. Jednakże w przypadku warszawskiej parafii zdecydowaliśmy się na serię Greenie LED Corn ze względu na wyższą moc tych źródeł światła, odpowiadającą wymaganiom powierzchni oświetlanego wnętrza.

  • IMG_0422_cr_rs
  • IMG_0404_rs

Zamontowana lampa HighBay oświetlająca krzyż została wykonana w barwie świecenia białej zimnej (5000-6500K). Jest to najczęściej wybierana opcja świecenia w przypadku oświetlenia zewnętrznego, charakteryzuje się bardzo jasną poświatą – porównywalną do barwy światła reflektorów ksenonowych w samochodzie. Odpowiednia liczba lumenów powoduje, że krzyż nie pozostaje niezauważony nawet z dalszych odległości. Ponadto wspomniana już klasa produktu, gwarantuje wydłużoną pracę i przynosi oszczędności nie tylko z tytułu mniejszej konsumpcji energii, ale także w anulowaniu konieczności jakichkolwiek wymian lub kosztów serwisowych do tak trudno dostępnego miejsca jak wieża kościoła.

Efekt końcowy

uzyskana oszczednosc w parafii

Uzyskany efekt świetlny wypełnia założenia. Światło jest mocne, dobrze oświetla wnętrze świątyni, nie przeszkadzając w prowadzeniu ceremonii. Oświetlenie krzyża sprawia, że jest widoczny nawet z odległości około kilometra. Dodatkowo wydajność źródeł LED pozwala generować 75% oszczędności w konsumpcji energii, a co za tym idzie o 75% mniejsze rachunki za energię.

W przypadku tej realizacji, wygenerowaliśmy oszczędności rzędu 10 tyś złotych, dzięki zastosowaniu oświetlenia LED. Uzyskaliśmy redukcje zurzycia energi o 24144 kWh, co pozwoilo na 11-miesięczny zwrot z inwestycji (ROI)

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.