Greenie World Unia Europejska

Co oznacza certyfikat RoHS?

Czym jest certyfikat RoHS? Jak go uzyskać? Udzielamy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Certyfikat RoHS, czyli unijna dyrektywa w sprawie niebezpiecznych substancji

RoHs (z angielskiego – Restriction of Hazardous Substances) to unijna dyrektywa, mająca na celu ograniczenie ilości niebezpiecznych substancji przenikających do środowiska. Obejmuje ona substancje pochodzące z elektronicznych oraz elektrycznych odpadów. RoHs funkcjonuje od 1 lipca 2006 roku. Do polskiego prawa został transponowany 27 marca 2007 roku w wyniku rozporządzenia Ministra Gospodarki.

„RoHS obejmuje swoim działaniem przede wszystkim wczesny etap produkcji elektroniki. Na skutek wprowadzenia dyrektywy RoHS poducenci zobligowani są do ograniczonego stosowania substancji uznanych za niebezpieczne.”

W roku 8 czerwca 2011 roku Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę, która w znacznej mierze zmodyfikowała wcześniejsze ustalenia w sprawie ograniczonego użytkowania wybranych niebezpiecznych substancji. ROHS 2011/65/UE jest dyrektywą nowego podejścia, więc w przeciwieństwie do poprzedniego zarządzenia nakłada na towary nowe wymagania w zakresie oznakowania CE (ogólny system oceny zgodności).

Treść dyrektywy – spis zabronionych substancji

Zgodnie z treścią dyrektywy RoHS – skład nowego sprzętu elektronicznego, który trafi do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej i EFTA, musi być zgodny z restrykcyjnymi normami dotyczącymi stężenia materiałów szkodliwych w materiale jednorodnym. Kwestię dopuszczalnego stężenia materiałów szkodliwych jasno objaśnia załącznik numer dwa do dyrektywy, oto jego treść:

 

Pierwiastek/Substancja Stężenie w materiale jednorodnym PPM
Ołów (Pb) 0,1% 1000
Kadm (Cd) 0,01% 100
Rtęć (Hg) 0,1% 1000
Sześciowartościowy Chrom (Cr) 6+ 0,1% 1000
PBB 0,1% 1000
PBDE 0,1% 1000

Wraz z dyrektywą Delegowanej Komisji UE z dnia 31 marca 2015 roku wymieniona lista została rozszerzona o ftalan di, ftalan benzylu butylu, ftalan dibutylu oraz ftalan diizobutylu.
Ich dopuszczalne stężenie to 0.1%.

Czy dyrektywa RoHS obejmuje wszystkie produkty?

Dyrektywa RoHS jest w dużej mierze zależna od aktualnego postępu naukowo-technicznego. W wyniku tego zapisu znaczna część produktów jest zwolniona z restrykcyjnych norm dotyczących maksymalnego stężenia szkodliwych substancji w materiale. Zgodnie z treścią dyrektywy, o wykluczenie mogą ubiegać się produkty w których nie ma możliwości zastąpienia wybranej szkodliwej substancji inną (lub zmniejszenia jej stężenia) ze względu na utratę pożądanych parametrów fizycznych lub fizykochemicznych.
Do grupy takich produktów należą m.in. metale.

Jak uzyskać certyfikat RoHS?

Przedsiębiorcy, którzy zechcą ubiegać się o certyfikat RoHS zobligowani są do wystawienia zaświadczenia w którym potwierdzą, że produkowane przez nich produkty są zgodne z treścią rozporządzenia. Ponadto zmuszeni są do pobrania próbki swoich produktów, a kolejno wysłania ich do laboratorium w celu przeprowadzenia wymaganych testów. Pozytywny wynik z laboratorium uprawnia producenta do wystąpienia o certyfikat RoHS. W tym celu należy zgłosić się do akredytowanej firmy certyfikującej.

Jakie korzyści zapewnia certyfikat RoHS?

Certyfikat RoHS stanowi proekologiczną wizytówkę przedsiębiorstwa. To świadectwo dojrzałego podejścia do biznesu, troski o klientów oraz przyszłość planety. Certyfikat RoHS umożliwia prowadzenie handlu na terenie Unii Europejskiej, a ponadto w znaczny sposób uatrakcyjnia wizerunek firmy.

Greenie Polska – ekologiczny producent

Z dumą oznajmiamy, że Greenie Polska, jako producent oświetlenia LED pozytywnie przeszedł przez wszystkie procesy weryfikacji, w wyniku czego otrzymał zielony certyfikat RoHS. Wszystkie produkty firmy poczynając na żarówkach, a na lampach przemysłowych skończywszy powstają w sterylnych warunkach oraz w zgodzie z unijnymi normami produkcyjnymi.

Ekologiczne podejście Greenie znajduje odzwierciedlenie także w specyfikacji technicznej produktów. Oświetlenie LED marki Greenie pobiera znikomą ilość prądu w stosunku do klasycznych źródeł światła. Ponadto cieszy się mniejszą awaryjnością oraz dłuższą żywotnością, co ma znaczne przełożenie na ilość produkowanych odpadów. Doskonałym przykładem ekologicznego produktu Greenie stanowi lampa solarna LED oraz mata grzewcza.

Lampa solarna LED Greenie

Lampa solarna LED Greenie to specjalistyczny produkt, który wyróżnia się na tle zwykłych produktów oświetleniowych za sprawą nowoczesnej technologii umożliwiającej pozyskiwanie energii z promieni świetlnych. Lampa solarna LED Greenie w swoim najmocniejszym wariancie umożliwia emitowanie światła o jasności 9600 lumenów. Przy pełnym naładowaniu produkt może prowadzić nieprzerwane oświetlenie od 8 do 10 godzin. To doskonały wybór dla osób, które troszczą się o ekologię oraz potrzebują lampy w miejscu do którego nie można doprowadzić standardowego zasilania.

Zestaw solarny 12W - lampa LED, panel, bateria i pilot [LS12]Lampa solarna LED Greenie

Certyfikat RoHS to obowiązkowy dokument dla wszystkich przedsiębiorców, którzy do prowadzonego przez siebie biznesu podchodzą na poważnie. To odznaka przyznawana za zasługi dla klientów oraz planety, dowód empatii oraz zaangażowania społecznego.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.