Greenie World Unia Europejska

Żarówki LED - Przyszłość ekologicznego oświetlenia

Czas na żarówki LED, czyli czym zastąpić oświetlenie żarowe!

Kiedy w roku 2011 rozporządzeniem Komisji Europejskiej (nr 244/2009) postanowiono, że wraz z rokiem 2016 w krajach należących do Unii Europejskiej zaprzestanie się sprzedaży oraz produkcji tradycyjnych energochłonnych żarówek, w sklepach natychmiast zwiększyła się podaż na żarówki 100-watowe, czyniąc je towarem deficytowym. Dlaczego Polacy są tak przywiązani do starych, nieekologicznych rozwiązań i czy coś zmieniło się na przestrzeni tych kilku lat?

 

 

Oświetlenie nowej generacji – oszczędność czasu i pieniędzy?

 

Jako jeden z głównych minusów wymiany żarówek na te energooszczędne wskazuje się cenę (wyższa od ceny żarówek tradycyjnych o około 20-25%). Choć ceny żarówek nowej generacji różnią się w zależności od modelu oraz producenta, nie są cenami zawyżonymi i co więcej, na przestrzeni czasu ceny te kalkulują się, zwracając się użytkownikom z nawiązką. Szacuje się, że w Unii Europejskiej, po wymianie żarówek na energooszczędne, oszczędza się 50 euro na każde gospodarstwo domowe, a w samej UE aż od 5 do 10 miliardów euro rocznie!

 

Co ważne:

  • żarówki tradycyjne nadal występują w sklepach, lecz dopuszczone do sprzedaży są pod nazwami “żarówka wstrząsoodporna” lub “żarówka przemysłowa” z wyraźną adnotacją przestrzegającą o tym, że lampa nie nadaje się do oświetlania pomieszczeń domowych;
  • energochłonne oświetlenie zostało zastąpione substytutami, takimi jak: żarówki wykonane w technologii halogenowej, kompaktowe lampy fluorescencyjne, czy lampy diodowe (LED). Te ostatnie świecą aż do 10 razy dłużej niż tradycyjne modele i mają wyższą efektywność energetyczną;
  • tylko 5-10% energii pobieranej z tradycyjnych żarówek wykorzystywane jest na oświetlanie przestrzeni – reszta przeznaczona jest jedynie na emisję ciepła. Warto o tym pamiętać przy wyborze żarówki, która ma posłużyć nam jak najdłużej.

 

Ekologiczny aspekt oświetlenia LED

 

Jeśli strata pieniędzy oraz niska wydajność nie przekonały Was jeszcze do wymiany żarówek na nowe, energooszczędne, może przekona Was kwestia ekologii oraz dbałości o środowisko naturalne. Zastąpienie lampy żarowej oświetleniem LED pozwala ograniczyć emisję CO2 aż o 60-70 kg w skali roku. Kupując diody elektroluminescencyjne, nie musimy martwić się o ich późniejszy wpływ na środowisko, nie mają bowiem rtęci, a niski pobór prądu sprawia, że żarówka służy nam przez długi czas, działając aż do 100 tysięcy godzin!

 

 

Zróbcie coś dobrego dla siebie i dla środowiska. Wymieńcie mało wydajne żarówki marnujące energię i zainwestujcie kilka złotych więcej w oświetlenie, które będzie niezawodne przez długie lata. Dla Was będzie to różnica w portfelu i jakości proponowanego oświetlenia. Ziemia podziękuje zaś o mniejszą emisję dwutlenku węgla. Przyszłe pokolenia na pewno na tym skorzystają!

Skontaktuj się - pomożemy.