Greenie World Unia Europejska

Zaprojektuj serce swojego domu

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Kuchnia to pomieszczenie wielofunkcyjne. Nie tylko sporządzamy w niej posiłki, ale także niejednokrotnie przesiadujemy z przyjaciółmi i rodziną. Nie bez powodu nazywana jest sercem domu – kuchnia zawsze tętni życiem. To właśnie tam przenoszą się wszelkie domowe spotkania towarzyskie. Oświetlenie tak ważnego pomieszczenia stanowi więc nie lada wyzwanie. Tym bardziej, że potrzebne będzie zastosowanie różnych rozwiązań. Na szczęście wystarczy zastosować się do kilku cennych wskazówek, aby nasza kuchnia zyskała profesjonalne, a jednocześnie nastrojowe oświetlenie.

Oświetlenie do kuchni – zacznij od planowania

Aby ułatwić sobie zadanie, zacznij od podzielenia kuchni na strefy. Najistotniejszym aspektem jest rozróżnienie stref roboczych od tych wypoczynkowych.

Zacznijmy od kwestii światła głównego, znajdującego się w centralnej części pomieszczenia. W przeciwieństwie do dotychczasowych przesłanek, można by uznać że nie jest ono niezbędne. Mimo wszystko uznaliśmy je za przydatne. Stanowi ono pierwszorzędny element oświetleniowy, gdy przekraczamy próg kuchni. Przydaje się, gdy wchodzimy do niej na chwilę, np. wyjąć coś z lodówki lub zrobić sobie herbatę. Bardzo dobrą propozycją jest lampa podwieszana LED Greenie. Ten designerski żyrandol ze zintegrowanym źródłem światła to przedstawiciel prawdziwie nowoczesnych opraw oświetleniowych. Wersja Space to model najbardziej awangardowy – dla miłośników nietuzinkowych rozwiązań.

Do stref roboczych zaliczamy wszystkie te, w których wykonujemy konkretne czynności takie jak krojenie, gotowanie oraz zmywanie. W przypadku kuchni będą to zapewne blat oraz zlew. Świetnym rozwiązaniem w tych miejscach jest oświetlenie podszafkowe LED. Główne światło sufitowe rzadko kiedy wystarcza, aby solidnie oświetlić przestrzeń blatu. Gdy stoimy i kroimy np. warzywa, zazwyczaj pada ono na nasze plecy, tworząc utrudniające pracę cienie. Tam, gdzie sprzątamy i przygotowujemy posiłki sprawdzi się oświetlenie kierunkowe. Lampy podszafkowe powinniśmy montować co 40-60 cm, aby zadbać o równomierne rozłożenie światła. Doskonałą alternatywę dla standardowych lamp stanowią taśmy oraz oprawy liniowe LED. Zamontowane pod szafkami zapewniają precyzyjne, a co więcej – dekoracyjne oświetlenie. W tej roli fantastycznie sprawdzi się świetlówka LED Greenie T5 z oprawą. Ruchome elementy montażowe umożliwiają zamontowanie jej na każdej powierzchni. Świetlówki można ze sobą łączyć, jednocześnie manipulując efektem świetlnym. Zastosowanie w nich matowej przesłony poskutkowało miękkim rozproszeniem światła punktowego.

Z kolei taśma LED Greenie to rozwiązanie najnowszej generacji. Jest nie tylko szalenie praktyczne, ale stanowi istotny dodatek aranżacyjny. Taśmę warto zamontować w profilu aluminiowym, aby wydłużyć żywotność oraz trwałość produktu. Efekt końcowy jest niezwykle nowoczesny i potrafi diametralnie odmienić charakter wnętrza, przy okazji zapewniając idealne oświetlenie. Taśmy ledowe występują w różnych kolorach i wersjach. Do kuchni warto wybrać te o wyższym wskaźniku IP (odporność na wodę oraz kurz / pył) – z racji ryzyka zachlapania, zakurzenia, zatłuszczenia opraw. Warta polecenia jest opcja taśmy w żelu, z klasą szczelności IP65. Ta w zupełności wystarczy aby pozostać nienaruszoną w kuchennych warunkach.

Istotną kwestią jest także temperatura barwowa światła. Jeśli w kuchni znajduje się okno, można użyć lamp lub taśm o nieco niższej wartości. Gdy natomiast pomieszczenie okien nie posiada, znacznie lepiej sprawdzi się oświetlenie o ciepłej barwie (poniżej 3300 K). Ta do złudzenia przypomina naturalne światło dzienne.

Strefy o przeznaczeniu innym niż robocze, takie jak np. stół, wymagają odmiennego podejścia do zagadnienia oświetleniowego. Podczas gdy spożywamy posiłki, wspólnie lub w pojedynkę, musimy czuć się komfortowo. Nie powinno drażnić nas zbyt mocne światło, a lampy nie mogą wisieć zbyt blisko głowy. Warto unikać montowania żyrandoli na wysokości wzroku oraz stosować modele z nieprzejrzystym kloszem, aby nie męczyć oczu. Pamiętajmy więc o instalacji odpowiedniej żarówki. Oprócz względów estetycznych, warto kierować się dbałością o samopoczucie oraz środowisko. Żarówka LED Greenie z serii Candle z gwintem E14 swoim wyglądem przypomina świecę. Wybierając wersję o barwie ciepłej lub neutralnej, zapewniamy domownikom oraz gościom komfortowe warunki zarówno do spożywania posiłków jak i rozmowy.

Ciekawym trendem okazuje się montowanie reflektorów jako oświetlenia kuchennego. Nie dość, że umożliwiają one ukierunkowanie strumienia światła, to stanowią nieodłączny element aranżacyjny wnętrz nowoczesnych, a także industrialnych. Reflektor nastropowy LED Greenie posiada wąski kąt świecenia idealny podczas gotowania. Dwie wersje kolorystyczne pozwalają na dopasowanie lamp do wystroju kuchni. Szeroki wybór opcji umożliwia dobór jasności, wymiarów, mocy oraz temperatury barwowej. To bardzo ważne, by każdy miał możliwość personalizacji parametrów oświetleniowych.

Lampy LED czy zwykłe?

Podsumowując – kuchnia to miejsce pracy, ale także miejsce spotkań. Oświetlenie kuchenne powinno różnić się w zależności od miejsca, w którym się znajduje. Zdecydowanie się na tylko jedno, główne źródło światła nie jest dobrym pomysłem. Z kolei rozsądne zaplanowanie instalacji oświetleniowej znacząco wpłynie na późniejsze użytkowanie kuchni. Podczas projektowania „serca domu” powinniśmy kierować się względami estetycznymi, praktycznymi oraz ekologicznymi. Wybierając oświetlenie LED do kuchni stawiamy na komfort, oszczędność oraz dbałość o środowisko. Nie ulega wątpliwości, iż jest to jedyny, słuszny wybór.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.