Greenie World Unia Europejska

Od czego zależy kolor diody LED?

O wyjątkowości oświetlenia LED świadczy nie tylko wysoka energooszczędność, lecz także potencjał technologiczny. Tym, co szczególnie wyróżnia diody LED od innych źródeł światła, jest produkcja światła o konkretnym kolorze.

Jak działa technologia LED?

Tyle piszemy o plusach technologii LED, warto więc przystanąć na chwilę, by wyjaśnić, jak ona działa. LED (Lighting Emitting Diode) to inaczej dioda elektroluminescencyjna, która emituje światło. Światło w diodzie powstaje w wyniku reakcji chemicznej. Przez substancję chemiczną przepływa prąd, generując elektroluminescencję, co rozumiemy jako łączenie cząstek naładowanych dodatnio i ujemnie.

Przewagą oświetlenia LED nad tradycyjnymi źródłami światła jest brak generowania ciepła, czego skutkiem są duże straty energii. Źródła światła LED są więc energooszczędną i ekologiczną opcją oświetlenia. Technologia LED zmniejsza koszty energii elektrycznej i pozbawiona jest szkodliwych substancji oraz promieniowania UV. Technologia LED prześciga tradycyjne źródła światła w wielu aspektach, a już na pewno w generowaniu światła kolorowego.

Wielokolorowe diody LED w technologii RGB

Diody LED jako jedyne oświetlenie generują od razu kolorowe światło. Inne źródła światła do emisji kolorowego światła potrzebują specjalnych filtrów. Światło staje się kolorowe, dopiero gdy przez nie przejdzie. W razie uszkodzenia powłoki (co często można spostrzec np. na lampach świątecznych) światło traci kolorystyczne właściwości.

Diody LED nie generują takich problemów, ponieważ w tej technologii kolor światła rodzi się wewnątrz diody. Kolor diody LED zależy od właściwości półprzewodnika, który jest odpowiedzialny za przetworzenie prądu w światło. Na kolor wpływ ma długość fal, jakie elektrony mają do pokonania, by znaleźć się po drugiej stronie bazy diody.

Efektem generowania światła o konkretnym kolorze jest większa intensywność barw niż w przypadku światła przechodzącego przez filtr. Skąd więc bierze się białe światło LED?

Do generowania najpopularniejszej białej barwy przed diody LED potrzebny jest specjalny luminofor nałożony na soczewkę diody. Białą barwę najczęściej osiąga się, wykorzystując niebieską diodę.

Znana jest również technika mieszania proporcji kolorów – RGB. Umieszczając w diodzie trzy podstawowe kolory – czerwony, zielony i niebieski uzyskamy pełną paletę barw, często z możliwością sterowania np. zmiany natężenia światła czy samego koloru. Przykładem technologii RGB są taśmy LED Greenie z serii 5050SMD. Zaletą 5050SMS jest sposób budowy samej diody. Wszystkie kolory mieszczą się w jednej diodzie, dzięki czemu po wybraniu określonego koloru emituje go cała taśma LED.

Kolorowe diody LED zrewolucjonizowały przestrzenie komercyjne. Witryny sklepowe rozbłysły mocą barw kolorowych taśm LED RGB, przyciągając spojrzenia klientów i wpływając na decyzję zakupu pod wpływem psychologii barw. Wiedząc już, od czego zależy kolor diody LED i czym to skutkuje, już nigdy nie sięgniesz po tradycyjną żarówkę z filtrem.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.