Greenie World Unia Europejska

Ogrzewanie podłogowe – porady ekspertów

Ogrzewanie na podczerwień od wielu lat jest z powodzeniem stosowane w Krajach Skandynawskich oraz Rosji

Ogrzewanie podłogowe w domu czy mieszkaniu to stosowany od lat sposób ogrzania naszych czterech kątów. Wraz z rozwojem techniki dostajemy możliwość wyboru stosowanych technologii. Obecnie coraz częściej kwestie ekologiczne mają kluczowy wpływ przy wyborze konkretnego rozwiązania. W szczególności koszty eksploatacji czy żywotność zastosowanych  materiałów. Najbardziej stosowanymi systemami są dwa rodzaje: elektryczne ogrzewanie podłogowe i wodne ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie elektryczne stosuje się za pomocą mat z wbudowanymi kablami grzewczymi montując np. pod posadzką w łazience. Ogrzewanie podłogowe wodne to zamontowane rury przez, które przepływa podgrzana woda ogrzewając podłogę. Te dwie metody to dobrze znane sposoby, które są już stosowane od kilku lat. Pewną nowością w dziedzinie ogrzewania podłogowego jest technologia podczerwieni.  W związku z czym warto trochę bliżej scharakteryzować.

 

Wykorzystanie podczerwieni do ogrzewania podłogowego

Rodzaj wykorzystania podczerwieni jako ogrzewania jest relatywnie nowy, choć sama technologia już nie. Do niedawna każdy z nas posiadał „promiennik podczerwieni” w swoim domu w postaci zwyczajnej żarówki. W starych żarówkach tylko część mocy była zamieniana na światło, reszta właśnie w postaci fal podczerwieni. Ciekawostką jest fakt, iż właśnie ten czynnik pozwolił przedłużyć żywotność żarówek 100W w momencie zakazu sprzedaży przez UE. Produkty łatwo zmieniły kategorię z oświetlenia na ogrzewanie.

 

Instalacja maty grzewczej w ogrzewaniu podłogowym – przydatne wskazówki

Wariant ogrzewania podłogowego w postaci podczerwieni realizuje się poprzez instalację paneli na podczerwień i mat grzejnych. Trochę podobny sposób, jak w przypadku elektrycznych mat podłogowych. Jednakże mata grzewcza na podczerwień to bardzo cienki (około kilku milimetrów), wykonany z tworzywa sztucznego materiał, który montuje się bezpośrednio pod podłogę. Dokładny sposób maty uzależniony jest od powierzchni i miejsca użytkowania. Inna metoda dotyczy terakoty, inna paneli podłogowych. Ponadto indywidualnie dobiera się też metraż do danej powierzchni, jednakże wydajność ogrzewania podłogowego opartego na podczerwieni powoduje, iż w każdym wypadku nie trzeba pokrywać całej powierzchni, którą chcemy ogrzać. W zasadzie przyjmuje się, że w celu efektywnego ogrzania danej powierzchni należy wyłożyć 50-70% powierzchni matą grzewczą. Oczywiście wiele zależy od stopnia ocieplenia pomieszczenia, wtedy te proporcje mogą wyglądać inaczej.

ogrzewanie_greenie

 

Dobór odpowiedniego ogrzewania podłogowego – praktyczne porady

Właśnie te zmienne warunki głównie decydują o wyborze konkretnego rozwiązania z zakresu ogrzewania podłogowego. Dlatego konieczna jest dokładna analiza właściwości danego miejsca, w którym wybrane ogrzewanie podłogowe będzie montowane. Przede wszystkim materiał, z którego została wykonana podłoga. Bowiem różne materiały charakteryzują się innym stopniem przewodzenia ciepła. To determinuje ilość zastosowanej izolacji, aby zapobiec utracie ciepła. Wiadomo, że drewno jest bardzo dobrym izolatorem ciepła, więc zamontowanie jakiekolwiek w  zasadzie ogrzewania podłogowe pod drewnianą posadzką okaże się inwestycją nietrafioną. Tutaj lepsze właściwości osiąga parkiet przemysłowy, a wręcz polecanymi materiałami, które w pełni pozwolą  zoptymalizować wykorzystanie ogrzewania podłogowego są płytki ceramiczne i kamienne. Ponadto ważne może okazać się do czego dane pomieszczenie ma być wykorzystane np. czy jest to przestrzeń użytkowana całorocznie,  czy okresowo. Ogrzewanie podłogowe z reguły potrzebuje trochę czasu, aby osiągnąć żądaną temperaturę. W związku z czym może okazać zbędne w miejscach rzadko użytkowanych. Również liczba i rozmieszczenie przedmiotów w danym miejscu np. mebli to także istotne czynniki, których nie można pominąć przy projektowaniu ogrzewania podłogowego. Nie bez znaczenia jest również rodzaj budynku i stopień jego ocieplenia. Mówiąc prościej: jak dobrze dany budynek potrafi utrzymać wygenerowane ciepło. To dość ważna sprawa w przypadku ogrzewania podłogowego wykorzystujące promienienie podczerwieni. W budynkach starego budownictwa, słabo, a nawet wcale nie ocieplanych ogrzewanie podczerwienią nie jest zalecane.

 

Jakie są średnie koszty ogrzewania podłogowego?

Kolejna kwestia to oczywiście koszty montażu i eksploatacji. Tutaj jednak nie ma prostego sposobu przedstawienia konkretnych liczb właśnie ze względu na wyżej wymienione zmienne czynniki. Koszt montażu to oczywiście istotny element inwestycji i też jest zależny, jednakże tutaj ogrzewanie podczerwienią jest bezkonkurencyjne. W zależności od projektu ten koszt może być nawet do 50% niższy od kosztu montażu ogrzewania elektrycznego lub wodnego. Ponadto koszty eksploatacji. To chyba najbardziej uzależniony od czynników indywidualnych parametr. Ogrzewanie podłogowe elektryczne i podczerwień konsumują energię elektryczną. Podczerwień jest oczywiście wydajniejsza, szybciej osiąga sprawność grzewczą. Dla przykładu mata grzewcza na podczerwień  pobiera 220W z 1m2. Jednakże finalne  koszty użytkowania i to jakie dany system osiąga wyniki w całości uzależnione są od miejsca zastosowania i czasu pracy.
greenie

Generalnie każdy system ma swoje wady i zalety więc tylko właściwie wykonanie starannej analizy naszych potrzeb i możliwości pozwoli wybrać optymalny system ogrzewania podłogowe dla naszego mieszkania czy domu.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.