Technologia i wiedza
Oświetlenie solarne LED. Gdzie może znaleźć zastosowanie?
Do niedawna oświetlenie solarne było kojarzone wyłącznie z mało wydajnymi źródłami, stosowanymi wyłącznie w segmencie detalicznym i w dość ograniczonym zakresie. Pojawienie się technologii LED znacznie poszerzyło zastosowanie oświetlenia solarnego. Kluczem jest oczywiście niespotykana wcześniej oszczędność energetyczna. Można śmiało stwierdzić, że połączenie ogniw fotowoltaicznych ze źródłami LED to najbardziej korzystne pod względem wydajności rozwiązanie, choć oczywiście posiadające ograniczenia, które redukują ich stosowanie w pewnych wariantach.
Najprościej rzecz ujmując, oświetlenie solarne LED może znaleźć zastosowanie w miejscach, gdzie z różnych powodów utrudnione jest lub całkowicie niemożliwe korzystanie ze źródeł zasilanych klasycznie prądem z sieci elektrycznej. Ten czynnik w połączeniu z małą mocą źródeł sprawił, że produkty oświetlenia solarnego stały się bardzo popularne jako zewnętrzne oświetlenie wykorzystywane stricte w domowym zastosowaniu. Brak podłączonych przewodów zasilających znacząco ułatwia montaż danych źródeł światła i sprawia, że źródła światła zyskują nieco mobilności. Bardzo łatwo jest bowiem fizycznie przenieść źródło światła w inne miejsce, nie wymaga to odłączania instalacji czy kładzenia nowej. W związku z tym oświetlenie solarne jest wykorzystywane również jako element dekoracyjny w aranżacji ogrodów. Natomiast same produkty oświetlenia ogrodowego mają różne funkcje. Dostępne są produkty oświetlające ścieżki w ogrodzie lub ścieżki wjazdu na posesje, produkty oświetlenia schodowego, montowane na balustradzie tarasu lub oświetlające patio. Występują również produkty oświetlenia solarnego LED służące jako dekoracja basenu. Nadmienić warto, że same źródła pracują pod niskim napięciem 12-24V. Jest to bezpieczne napięcie, zatem nie występuje ryzyko porażenia podczas montażu i użytkowania.
W sumie dzięki tak szerokiemu zastosowaniu oświetlenia solarnego w ogrodzie, produkty zasilane energią odnawialną zyskały łatkę oświetlenia nie nadającego się do poważniejszych zastosowań. Pojawienie się produktów wykorzystujących diody LED wpłynęło na zmianę statusu źródeł solarnych. W rezultacie spectrum zastosowania znacznie się poszerzyło. Obecnie można spotkać oświetlenie solarne LED z powodzeniem oświetlające parkowe alejki, miejskie skwery, czy wręcz boczne ulice miast. Przykładem takiego produktu jest GREENIE Zestaw solarny 20W – lampa LED, zawierający ogniwo i baterię i czujnik ruchu. Ponieważ dużym zainteresowaniem cieszą się produkty wykorzystujące właśnie czujniki ruchu i zmierzchu. W miejscach, gdzie nie jest wymagane ciągłe światło i w zależności od danego miejsca lampa LED solarna z czujnikiem może być wystarczająca. Przykładem mogą być naświetlacze, czy wspomniane wyżej oświetlenie parkowe.
Korzyści z szerszego stosowania solarnych źródeł LED są oczywiste: lampy te są w zasadzie samowystarczalne, oszczędne, długo-żywotne. Lampy LED zasilane energią słońca nie wymagają stosowania dodatkowych elementów zasilających, zatem zmniejszone jest też ryzyko awarii, napraw i co za tym idzie ogólnych kosztów eksploatacji. Jednak oświetlenie solarne ma też poważne ograniczenia. Nie jest to wszak perpetuum mobile i panaceum na rozwiązanie wszystkich problemów energetycznych. Paradoksalnie, największa zaleta oświetlenia solarnego to też przyczyna ograniczonego stosowania – mowa o zasilaniu energią słońca. Choć to niekoniecznie wada samej technologii, a raczej warunków, a konkretniej miejsca geograficznego występowania. Dla przykładu warunki nasłonecznienia w ciągu roku w naszym rejonie ustępują tym chociażby z południowej części kontynentu. W związku z tym efektywne wykorzystanie oświetlenia solarnego np. w oświetleniu ulicznym w ciągu całego roku jest po prostu niemożliwe. Wymagało by stosowania potężnych akumulatorów, aby dostarczyć energię w przypadku braku słońca. To z kolei było by rozwiązaniem nieopłacalnym i zwyczajnie niepraktycznym. Z tego też względu oświetlenie solarne nie jest w stanie generować mocnych źródeł, które mogłyby być wykorzystane w przemyśle. No i oczywiście bez wykorzystania instalacji fotowoltaicznych nie jest możliwe wykorzystanie oświetlenia solarnego wewnątrz pomieszczeń.
Reasumując, oświetlenie solarne LED to na tę chwilę rozwiązanie główne dedykowane dla indywidualnych konsumentów. Niemniej jednak poszukiwania wydajnych, wykorzystujących czystą energie źródeł światła o szerokim zastosowaniu ciągle trwają dlatego też możliwe, że w niedalekiej przyszłości częściej będziemy słyszeć o solarnym oświetleniu LED.