Greenie World Unia Europejska

Bądź praktyczny

Jakie oświetlenie wybrać do garażu?

Na ogół nie zastanawiamy się nad tym, czy nasz garaż jest oświetlony prawidłowo. Ponieważ stanowi przede wszystkim miejsce przechowywania naszego samochodu lub innych pojazdów mechanicznych, zakładamy, że nie potrzebuje specjalnej iluminacji, by spełniać swoją funkcję. Zapominamy jednak, że poza ochroną naszego środka transportu przed kradzieżą i działaniem warunków atmosferycznych garaż bardzo często pełni również rolę domowego warsztatu, w którym spędzamy liczne godziny pochłonięci pracą lub swoim hobby. Często nie zdajemy sobie sprawy, że garaż stanowiący miejsce pracy może wymagać nawet trzy razy większego oświetlenia niż garaż magazynowy. A nasze zaniedbanie w tej materii może mieć fatalne skutki nie tylko dla naszego wzroku, lecz również dla postawy (np. gdy garbimy się, by móc lepiej widzieć to, czym się zajmujemy). Bardzo często nasz garaż stanowi również rodzaj składziku. Przechowujemy w nim nie tylko elektronarzędzia służące do majsterkowania i doraźnych napraw w domu, ale również akcesoria ogrodnicze czy dodatkowy osprzęt dla naszego samochodu (jak opony zimowe czy narzędzia do jego konserwacji lub napraw). By móc bez wysilania pamięci i wzroku – np. w razie nagłej awarii – zorientować się w stanie naszego posiadania, oszczędzając przy tym na czasie i nie narażając się na skaleczenia ani urazy, po pierwsze musimy regularnie porządkować przechowywane przedmioty. Po drugie, lecz wcale nie mniej istotne – potrzebujemy odpowiednio mocnych i prawidłowo rozmieszczonych świateł. Jest to sprawa tym ważniejsza, że często – z obawy przed kradzieżą lub dlatego, że garaż znajduje się pod poziomem gruntu – decydujemy się na pomieszczenie pozbawione okien, tym samym zaś odcięte od światła dziennego.

Naturalna barwa światła LED

Pierwszym, co musimy wziąć pod uwagę podczas planowania oświetlenia garażowego, jest konieczność zainstalowania w nim co najmniej kilku różnych źródeł światła. Wykonywane w garażu prace warsztatowe bardzo często wymagają silnego punktowego oświetlenia, które obejmie precyzyjny obszar naszego działania. Pamiętajmy też, że jeśli zamierzamy wykonywać prace w rodzaju lakierowania czy naprawy naruszonej karoserii, potrzebujemy światła nie tylko silnego, lecz zarazem takiego, które będzie możliwie najlepiej imitowało naturalny blask słoneczny i zapewni nam widzenie rzeczywistej kolorystyki przedmiotów, z którymi pracujemy. W celu uzyskania takich warunków wybierajmy oświetlenie o temperaturze barwowej w przedziale 4000-4500K (kelwinów), czyli białej naturalnej (w niektórych przypadkach zalecane jest nawet stosowanie barwy z przedziału 4000-6500K). Nie decydujmy się na tradycyjne żarówki, które emitują ciepłe światło o żółtym odcieniu, często zakłamujące kolorystykę otoczenia.

Lampy LED jako najlepsze oświetlenie garażowe

Aranżując oświetlenie naszego garażu, zadbajmy, by było ono nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale również energooszczędne i przyjazne środowisku. Dlatego, wybierając spośród wielu dostępnych na rynku wariantów, powinniśmy zawęzić nasze poszukiwania do lamp LED, które nie tylko są bardziej ekologiczne od oświetlenia starego typu, ale również często cechują się przydatną w warunkach warsztatowych wysoką odpornością na działanie pyłu i wilgoci. Dzięki swej trwałości i wydajności posłużą nam długo, nie tracąc z czasem nic ze swoich zalet.

Rodzaje oświetlenia LED do garażu

Pierwsze, na czym powinniśmy się skupić, to wybór głównego źródła światła. Pojedyncza oprawa zamontowana na suficie to oświetlenie wystarczające do swobodnego poruszania się po garażu, jeśli służy nam on wyłącznie do parkowania samochodu. Warto wybrać lampę wyposażoną w czujnik ruchu, której automatyczna aktywacja i dezaktywacja pozwoli nam bezpiecznie wjechać lub wyjechać z pomieszczenia bez konieczności wysiadania z auta i szukania po omacku włącznika światła. Oferta sklepu Greenie Polska dysponuje wieloma rodzajami ledowych lamp sufitowych – dobrym wyborem będzie np. świetlówka LED Greenie T8 z mikrofalowym czujnikiem ruchu. Po wykryciu ruchu włączy się automatycznie, a po jego zaniku przejdzie w tryb czuwania (20% mocy). Mikrofalowy czujnik obejmuje większy zasięg niż czujniki oparte na podczerwieni, ponadto zabrudzenie i zmiany temperaturowe nie wpływają na jego pracę. Dodatkowym atutem jest tu matowa przesłona, która rozprasza światło tak, by nie oślepić oczu przyzwyczajonych do ciemności.

Gdy jednak garaż jest dla nas czymś więcej niż po prostu miejscem przechowywania pojazdu, poza górną oprawą musimy zatroszczyć się także o oświetlenie dodatkowe. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na lampy emitujące światło o barwie od 4000K wzwyż, to znaczy możliwie zbliżone do naturalnego, nie tylko ułatwimy sobie pracę. Biały naturalny blask, w odróżnieniu od takiego o ciepłym zabarwieniu, odpędzi naszą senność i pobudzi nas do działania.

Warto dopilnować, by źródła światła rozłożone były w odległych od siebie punktach garażu – najlepiej w taki sposób, by obejmowały nasze miejsce pracy z różnych perspektyw. Możemy na przykład zdecydować się na zamontowanie świetlówek ledowych wzdłuż ścian pomieszczenia – to zapewni nam iluminację ze wszystkich stron i rozproszy cienie, które mogłyby przeszkadzać nam w pracy. Lampy te można łączyć w linie ciągłe, co stanowi rozwiązanie zarazem funkcjonalne i estetyczne.

Pamiętajmy jednak, że większość świetlówek – zwłaszcza tych szklanych – jest delikatna i podatna na uszkodzenia, co w przypadku oświetlenia garażu lub warsztatu jest o tyle kłopotliwe, że w miejscu takim nierzadko pracujemy ze sprzętem mechanicznym. Decydując się na zakup lamp tego typu, wybierzmy świetlówki Greenie Polska, które, w przeciwieństwie do klasycznych, są solidne i wytrzymałe. Zapewnia to specjalna powłoka z tworzywa zapobiegającego stłuczeniom. Nawet jeśli taka lampa zostanie rozbita, nie rozpadnie się na części, tym samym nie zagrażając osobom w jej bezpośrednim otoczeniu. Warto wybrać świetlówkę wyposażoną w hermetyczną oprawę, która będzie osłaniać ją w całości, lub równie wytrzymałą oprawę zintegrowaną. Przykładem takiego zabudowanego, hermetycznego oświetlenia może być liniówka LED Greenie LH. Mocna i trwała obudowa oraz wodoszczelność klasy IP65, dzięki której lampa będzie zdecydowanie bardziej odporna na pył, brud oraz wilgoć w powietrzu, czynią z niej dobry wybór oświetlenia garażowego.

Bezpieczne oświetlenie garażowe LED

Pamiętajmy, że klasyczne świetlówki (szczególnie te starego typu i wyposażone w zapłon magnetyczny) nie nadają się na oświetlenie garażu, jeśli używamy w nim elektronarzędzi wyposażonych w wirujące elementy, takie jak ostrza czy wiertła. Zastosowanie prądu sieciowego o częstotliwości 50Hz może przyczynić się do wywołania efektu stroboskopowego. Oświetlony w ten sposób obracający się element może sprawiać wrażenie nieruchomego lub poruszającego się z obniżoną prędkością, tym samym zaś stwarzać ryzyko urazów lub okaleczeń np. u osób przekonanych, że dane urządzenie jest wyłączone lub że nie działa prawidłowo. W przypadku dobrej jakości oświetlenia LED – dzięki stosowaniu w nich zasilaczy stałoprądowych – efekt ten nie występuje. Jeśli jednak wolimy na wszelki wypadek całkowicie zrezygnować ze świetlówek, zamiast nich możemy rozmieścić w garażu kilka stałych ledowych punktów o mocnym i skupionym świetle. Część z nich powinna być nakierowana na blat roboczy – w celu zapewnienia nam ilości światła wystarczającej do wykonywania prac wymagających precyzji. Doskonałym wyborem będą tu reflektory szynowe, które dzięki możliwości regulacji kierunku padania światła i szynoprzewodom pozwalającym na wygodną zmianę ich położenia dają nam rozległe możliwości oświetlenia garażu stosownie do naszych potrzeb. Świetnie sprawdzą się tu na przykład 3-fazowe reflektory LED od Greenie Polska, występujące w kilku wariantach o różnej mocy świecenia.

Warto w tym wypadku wybrać właśnie 3-fazowe oświetlenie, gdyż jest ono lepsze i wygodniejsze w użytkowaniu niż np. 1-fazowe. To ostatnie mimo wielu szyn posiada tylko jeden włącznik światła, podczas gdy to pierwsze może mieć do trzech włączników, umożliwiających nam większą kontrolę nad tym, które z reflektorów mają być w danej chwili włączone. Warto przy tym wiedzieć, że system 3-fazowy nie wymaga posiadania w garażu 3-fazowej instalacji (tzw. siły).

Uporządkowany i odpowiednio oświetlony, nasz garaż stanie się miejscem nie tylko bezpiecznym i wygodnym, lecz także przyjaznym i komfortowym. Gdy zaś przebywanie w nim będzie sprawiało nam przyjemność, tym chętniej przystępować będziemy do koniecznych napraw i konserwacji naszego samochodu oraz do realizowania naszych zainteresowań związanych z modelarstwem lub majsterkowaniem. Dlatego jak najszybciej zadbajmy o tę tylko pozornie nieistotną przestrzeń.

 

Źródła fotografii:

greenie-world.com

unsplash.com

Skontaktuj się - pomożemy.