Greenie World Unia Europejska

Oszczędności w poborze energii w halach EXPO przez modernizację oświetlenia LED

Oszczędności w poborze energii w halach EXPO

Organizacja imprez masowych w postaci eventów kulturalnych i targów branżowych to domena hal EXPO i centrów konferencyjno – biznesowych. Ze względu na specyfikę w takim miejscu nigdy nie zamiera ruch. Duże, zamknięte pomieszczenia, gdzie przebywają ludzie wymagają zastosowania wielu energooszczędnych urządzeń i instalacji w postaci ogrzewania, wentylacji oraz najbardziej kluczowego – oświetlenia LED. Bez tego ostatniego nie ma możliwości zapewnienia komfortowych warunków dla gromadzących się tam tłumów odwiedzających i wystawców.

Oświetlenie LED – przewaga nad tradycyjnymi źródłami światła

Odpowiednie światło ma decydujący wpływ na zauważenie danego stoiska oraz na prezentację towaru o walorach wizualnych. Wszelkie pokazy mody, targi ślubne, prezentacje zwierząt hodowlanych, aukcje dzieł sztuki i wiele innych wydarzeń, wymagają wysokiej jakości światła. Na szczęście, to dostarczane przez oświetlenie LED o temperaturze barwowej naturalnej, doskonale odwzorowuje kolory. Ma to niebagatelne znacznie dla korzystnej prezentacji towaru. Oprócz tego do jego zalet należy to, że nie posiada wad starych lamp wyładowczych i metalohalogenkowych. Brak drażniącego efektu migotania światła i hałasu to już standard w oświetleniu LED.

Najważniejsze korzyści, jakie daje oświetlenie LED

Cechą oświetlenia LED, która ma największe znaczenie dla właścicieli dużych powierzchni wystawowych, to niskie koszty zużywania energii w skali roku. Jeśli wszystkie wspomniane na początku urządzenia generują nieuniknione koszty, warto wyeliminować chociaż jeden czynnik, który mógłby przynieść realne oszczędności na naszych fakturach. Nabycie energooszczędnego oświetlenia LED do dużych hal wystawowych to pewny sposób na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji budynku.

Obecnie technologia LED dostarcza wiele energooszczędnych produktów oświetlenia, z czego ogromna część jest przeznaczona do miejsc takich jak magazyny, hale sportowe, galerie handlowe i hale EXPO. Rewolucyjne w diodowych źródła światła jest osiągnięcie większej kompresji wykorzystywanej energii w światło niż w ciepło.

Możemy się o tym przekonać pozwalając pracować obok siebie dwóm żarówkom – jednej LED, drugiej metalohalogenkowej. Po 15 minutach działania, obudowa metalohalogenowej żarówki będzie wręcz parzyła w dotyku. Natomiast obudowa żarówki LED będzie lekko ciepła. Z tego powodu lampy i żarówki LED zużywają kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy mniej watów niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Lampy wykonane w technologii oświetlenia LED cechują się ponadto dużą wydajnością świetlną i znacznie większą – w porównaniu do tradycyjnych odpowiedników – żywotnością. Oświetlenie LED zachowuje przez znacznie dłuższy okres pełną jasność, a jej spadek następuje bardzo powoli. Ponadto, diodowe źródła światła nie emitują światła UV oraz nie zawierają żadnych metali ciężkich, ani gazów niezbędnych do pracy w lampach typu wyładowczego. Wszystkie te cechy zapewniają pełne bezpieczeństwo osób funkcjonujących pod nimi.

Warto zatem pomyśleć o modernizacji oświetlenia choćby ze względu na chęć podniesienia konkurencyjności. Będzie to rozsądny krok, zwłaszcza w czasach podwyżek cen prądu, pogłoskach o nowym kryzysie finansowym, zmian klimatycznych i innych zawirowań.

W dzisiejszym wpisie dokonany teoretycznej kalkulacji oszczędności, jakie może zyskać hala typu EXPO, uzyskanych po wymianie starych lamp na oświetlenie LED.

Kalkulacja oszczędności – oświetlenie metalohalogenkowe vs lampy LED

Stawki dla firm w ramach popularnej taryfy C11 są co prawda ustalane indywidualnie. Na podstawie danych udostępnianych przez wielu prywatnych dostawców energii możemy jednak przyjąć za orientacyjne ich stawki. Przyjmijmy że w ramach szukania oszczędności w zużywaniu prądu zasilającego urządzenia w naszym budynku wynegocjowaliśmy opłatę w wysokości 0,75 zł za jedną kilowatogodzinę. Aby obliczyć oszczędności powinniśmy znać moc każdej żarówki starego typu, oświetlającą przestrzeń targową, ich ilość oraz średni czas pracy w ciągu doby.

Możemy przyjąć, że  trzy duże hale EXPO będą czynne dla zwiedzających przez 12 godzin. Nasze przykładowe budynki mogą mieć wymiary 100 na 90 metrów i każda jest oświetlana przez np. 96 starych opraw kubłowych typu ORP-400. Oznacza to, że nasze powierzchnie wystawiennicze były prawdopodobnie wyposażone w żarówki metalohalogenkowe z gwintem E40, o mocy 400W każda. Tego typu żarówki są wciąż dostępne na rynku kusząc ceną oscylującą w nieco poniżej 50 zł za sztukę oraz temperaturą barwową najbardziej zbliżoną do tej, jakiej dostarcza słońce w zenicie (4200K). Niestety na tym zalety się kończą.

Pierwszą wadą jest oczywiście moc 400W, która w praktyce oznacza horrendalnie duże rachunki za tego typu oświetlenie, nawet przy naszej korzystnej stawce. Kolejna wada to wysoka temperatura pracy, która nie tylko przyczynia się do zwiększonego ryzyka przedwczesnej awarii, ale również do szybkiego spadku jakości światła. Oświetlenie metalohalogenkowe nie wytrzymuje niestety próby czasu, co z pewnością zauważą nasi klienci wynajmujący powierzchnię wystawową.

Przemysłowa żarówka LED AluCorn – energooszczędny zamiennik metalohalogenkowych źródeł światła

Marka Greenie proponuje znacznie tańsze rozwiązania w eksploatacji oświetlenia, które nie tracą swoich parametrów światła, tak jak tradycyjne żarówki przemysłowe. Jednym z nich jest żarówka Greenie LED AluCorn, która zdaje egzamin w kalkulacji kosztów zużycia energii.

Ma ona ponadto szereg pozostałych zalet. Posiada ona wytrzymałą aluminiową konstrukcję, pokrytą ognioodpornym włóknem szklanym. Umieszczono na niej od 198 do nawet 1440 diod, w zależności od modelu. Osiągana wydajność świetlna dla tej żarówki to nawet 150 lm/W, a maksymalna jasność może wynieść nawet 28 000 lumenów. Mamy możliwość wyboru parametrów takich jak: gwint typu E40 lub E27, klasę szczelności IP64, IP40, kąt rozsyłania światła wynoszący 360 stopni oraz trzy temperatury barwowe do wyboru.

Ostatnim istotnym parametrem jest oczywiście także możliwość wyboru spośród różnych mocy oprawy, które dostosujemy do naszych potrzeb. Posiadanie starych opraw kubłowych może znacznie przyspieszyć inwestycję i nie musi być dla niej przeszkodą. Żarówka Greenie LED AluCorn przyczyni się do polepszenia jakości światła i znacznie obniży nasze rachunki za prąd.

Kalkulacja porównawcza – praca żarówki metalohalogenkowej vs praca żarówki LED Alucorn

Nasze obliczenia zużywania energii przez lampy metalohalogenkowe będą wyglądały tak:

0,75

Obliczamy roczny czas świecenia dla naszych hal w godzinach: 12h * 365 dni = 4380 h

Dalej, roczne zużycie energii przez 1 starą żarówkę 400W i 1 nową żarówkę Greenie 135W:

Stara żarówka: 4380 h x 400W = 1752.000 Wh

Nowa żarówka Greenie: 4380 h x 135W = 591.300 Wh

Dalej, zmieniamy Wh na kWh dla obu wyliczonych oszczędności:

Jeśli: 1000Wh = 1kWh

to:

1752.000wh / 1000 =  1752  kWh dla starej żarówki

591.300 wh / 1000 = 591.3  kWh dla nowej żarówki

Roczny koszt zużycia energii w 2020 dla obu rodzajów żarówek wyniesie:

1752 kWh*0,75 zł /kWh = 1314 zł za rok pracy 1 żarówki metalohalogenkowej 400W

591.3 kWh*0,75 zł /kWh = 443,4 zł za rok pracy 1 żarówki LED Greenie Alucorn 135W

Widzimy więc, że różnica w kosztach eksploatacji jest znaczna. Choć żarówka metalohalogenkowa kusi spektrum najbardziej zbliżonym do światła słonecznego, to wysoką jakością będziemy cieszyć się krótko. Reszta to już tylko wysokie rachunki i wyraźny spadek jasności po kilku miesiącach użytkowania.

Obliczmy jeszcze łączny koszt rocznej pracy obu rodzajów żarówek we wszystkich naszych halach, aby mieć pełną perspektywę różnicy po dokonaniu inwestycji. Na początku wspomnieliśmy, że nasze teoretyczne hale wystawowe miały 96 opraw kubłowych ORP-400. Dla potrzeb takiej inwestycji wystarczy wykonać projekt fotometryczny i zwyczajnie wykręcić stare żarówki.

Obliczenia:

  • Roczny koszt pracy wszystkich żarówek Metalohalogenkowych:

96 x 3 = 288 żarówek

288 x 1314 zł = 378 432 zł rocznie

  • Roczny koszt pracy wszystkich żarówek Alucorn 135W:

288 x 443 = 127 584 zł rocznie

Z obliczeń wynika wyraźnie, że przewaga żarówek LED 135W nad starymi odpowiednikami jest znaczna. Choć produkty technologii LED są droższe, to w dłuższej perspektywie dają gwarancję oszczędności w zużywaniu prądu przez każdy rodzaj przedsiębiorstwa.

Ogranicz rachunki za oświetlenie z Greenie Polska i ciesz się oszczędnościami w niepewnych czasach.

Kalkuluj swoje oszczędności i modernizuj oświetlenie LED z marką Greenie Polska!

Inwestycja w energooszczędne lampy LED jest najpewniejszym biznesowym posunięciem niezależnie od występowania czasu kryzysu lub prosperity. Warto wybierać produkty wysokiej jakości, które zostały wielokrotnie sprawdzone w swoim działaniu. Greenie Polska ma udział w wielu udanych modernizacjach, dostępnych do wglądu na naszej stronie. Oferujemy projekty fotometryczne, program bezkosztowej inwestycji oraz fachowe doradztwo. Udokumentowane sukcesy mogą być impulsem do zmian na lepsze.

Skontaktuj się - pomożemy.