Greenie World Unia Europejska

Oświetlenie dekoracyjne

Taśmy LED w aranżacji mieszkania i lokalu

Jeśli jako właściciel lokalu gastronomicznego zadajesz sobie pytanie: co przyciągnie gości - to odpowiedź Greenie Polska brzmi: nastrój.

Nic tak nie poprawia naszego funkcjonowania, jak odpowiednio dobrane światło. Dotyczy to zarówno miejsca pracy, ulubionej restauracji, pubu a przede wszystkim mieszkania – czyli naszego azylu. Firma Greenie Polska stara się dzielić się ze swoimi klientami wiedzą na temat właściwości światła i jego praktycznych zastosowań. Dzięki temu coraz więcej osób wie, że światło ciepłe białe jest idealne do wyciszenia i ułatwia zasypianie, a białe zimne pozwala się rozbudzić i lepiej skupić na pracy – wpływa też korzystnie na nasz wzrok.

W niniejszym artykule skupimy się na ciekawej kwestii jaką jest aranżacja pomieszczeń przy pomocy taśm LED. Oprócz tego przybliżymy sposób dobierania akcesoriów, które pozwolą nam łączyć taśmy ze sobą bez strat jasności, sterować nimi za pomocą pilota oraz ruchu. Pokażemy również w jaki sposób wykorzystać taśmę LED z czujnikiem ruchu w garderobie i innych miejscach, gdzie często brakuje światła. W dalszej części przedstawimy porady dla właścicieli lokali gastronomicznych, jak zaaranżować przestrzeń przy pomocy zwykłych taśm LED i tych typu RGB. Wszystko po to aby oddzielić miejsce relaksu od miejsca intensywnej zabawy lub zaaranżować na szybko dyskotekę. Zacznijmy jednak od zastosowania taśm LED i akcesoriów w naszym mieszkaniu.

Dekoracyjne oświetlenie do mieszkania

Możemy teoretycznie przyjąć, że posiadamy salon urządzony w nowoczesnym stylu. Jeśli mamy już energooszczędne oświetlenie LED i chcemy uzupełnić wystrój o dodatkowe źródło światła o ozdobnym charakterze, warto nabyć taśmę LED z wieloma barwami światła. Załóżmy, że nasz salon posiada wymiary 500 na 500 cm i chcielibyśmy poprowadzić taśmę LED tuż pod sufitem z wykorzystaniem wszystkich czterech ścian. Mamy już podstawę do odmierzenia potrzebnych nam odcinków taśmy LED.

Na potrzeby teoretycznego salonu wybraliśmy model taśmy Greenie 60x5050SMD 14,4W/m RGB+CW o długości sprzedawanych w rolkach po 5 metrów. Jest to produkt, który oferuje światło we wszystkich barwach tęczy, świeci z jasnością 450 lumenów oraz oferuje dodatkowo przydatną temperaturę barwową – zimną białą. Ponadto posiada ona moc 14,4W, a połowa z zainstalowanych diod służy dostarczaniu barwy RGB, a druga barwy białej zimnej. W ten sposób dobrze oświetlimy sufit lub całą ścianę i nie obciążymy zbytnio naszego domowego budżetu. Przy wymiarach salonu 500 na 500 cm będziemy potrzebować 20 metrów naszego modelu taśmy LED. Przy wariancie podsufitowym zalecalibyśmy nabycie również trzech dedykowanych szybkozłączy do taśm RGB+W 15 cm, aby stworzyć obwód zamknięty. Ten z kolei musi posiadać zasilacz, aby system mógł świecić. Najlepiej dobrać model z odpowiednimi parametrami. W tym celu obliczamy moc znamionową naszych 20 metrów taśmy LED. Wiedząc, że jeden metr zaproponowanej taśmy posiada moc 14,4W mnożymy tę wartość przez długość całego systemu, mnożąc przez zapas energii wynoszący 10%.

(20 * 14,4) * 110% = 31680 kWh

31680 / 1000= 316,80 W

Z wyliczonej wartości wynika, że potrzebujemy zasilacza o mocy co najmniej 350W. Zawsze zaleca się, aby jego moc była większa niż moc taśmy. W tym miejscu proponujemy zastosowanie zasilacza ADLER ADLS 360W – 12V Slim, który posiada spory zapas wymaganej mocy. Po podłączeniu do zasilania i stworzeniu obwodu zamkniętego nasz system można położyć na podłodze za meblami, lub trzymać się pierwotnego planu umieszczając go pod sufitem. Aby to zrobić można zastosować profile aluminiowe kątowe, które można przykleić do ściany za pomocą silikonu lub dedykowanego kleju. Umieszczone w nich taśmy będą miały zapewnione dobre odprowadzanie ciepła, co zwiększy ich żywotność i estetykę. Można zastosować tu profile aluminiowe w odcinkach 2-metrowych dostępne w naszej ofercie. Aby oprawić cały system będziemy potrzebować 8 szt. po 2m i 4 po 1 metr. Aby nasza taśma LED nie raziła zbytnio, warto zawczasu zakupić dedykowane do nich matowe przesłony.

Dalej, będzie nam potrzebny sterownik do taśm Greenie LED RGB+W radiowy dotykowy <288. Jego atutami jest dotykowy panel z tzw. kołem barw, które pozwoli nie tylko na wybór pożądanej barwy światła, ale i jej odcienia, ściemniania i rozjaśniania oraz dostarczania efektów disco. Daje on możliwość przede wszystkim płynnego przechodzenia między barwami. To pozwoli na uzyskanie wielu ciekawych efektów świetlnych, zdalne sterowanie taśmą i sprawi, że zabawa nią długo się nie znudzi.

Ponieważ pojedynczy odcinek taśma LED 14,4W będzie zamiennikiem tradycyjnej barwnej żarówki 40W i w połączeniu z lampkami dekoracyjnymi ponad 30W. Możemy wykorzystać nasz samouczek do wyliczania rocznych oszczędności zużycia energii z artykułu o wymianie żarówek w mieszkaniu i biurze. Możemy przyjąć, że naszego systemu będziemy używać przeważnie w godzinach wieczornych między 20 a 23 – czyli 3 godziny.

Obliczamy roczny czas dla 1 rolki świecenia: 3h * 330 dni = 990h

Dalej: roczne zużycie energii przez jeden metrowy odcinek taśmy LED

990 x 14,4W = 14256 kWh

Zamieniamy Wh na kWh:

Jeśli 1000 Wh = 1kWh to:

14256Wh / 1000 Wh = 14,25 W

Mnożymy przez długość 1 rolki po 5 m

5 x 14,25+ 72,25 kWh

Cena za 1 kWh to 0,59 zł

Więc:

72,25 kWh* 0,59 zł = 42,62 zł rocznie za cały system.

Jak widzimy nie będzie to nas kosztować zbyt wiele, zwłaszcza, jeśli naszego ozdobnego systemu światła będziemy używać okazjonalnie np. w czasie domówek i spotkań rodzinnych.

Taśmę LED można wykorzystać również w sposób czysto praktyczny. Nie zajmują one zbyt wiele przestrzeni i dają dużo światła. Warto wykorzystać je jako światło w szafie, garderobie, piwnicy, na strychu. Do praktycznego użytku przydadzą się nam akcesoria wykorzystujące czujnik ruchu do szybkiego uruchamiania światła, automatycznie gaszące ją, gdy ruch zamiera. Możemy tu wykorzystać profil LED – tym razem jako pojedynczą lampę do szafy uruchomianą niczym światło w lodówce.

Jeśli jesteśmy na etapie instalowania gniazdek elektrycznych w naszym mieszkaniu warto umieścić takie gniazdko w garderobie lub zlecić fachowcowi doprowadzenie kabla zasilającego dla naszego profilu LED. Tutaj proponujemy zastosowanie profilu Greenie aluminium 50cm 30x5050SMD 7,2W IP65 wyposażonego w 30 diod emitujących światło naturalne białe. Jest one odpowiednie ze względu na zdolność do wydobycia prawdziwych barw przedmiotów, co jest ważne, gdy szykujemy się do wyjścia i nie wiemy „w co się ubrać” lub nie możemy znaleźć naszej ulubionej koszuli. Jasność 580 lumenów dostarczy aż nadto światła, co może mieć znaczenie, gdy nasza szafa lub garderoba jest obszerna.

Oprócz naszego panelu będzie nam potrzebny również Czujnik Isense 36W, który zamontujemy przed zasilaczem. Oprócz tego przyłącze do taśm LED ze złączką i przewód do zasilania profilu. Tak połączone urządzenia nie zajmują dużo miejsca, można ją sprytnie ukryć a sam czujnik jest dyskretny i elegancki w formie. Nasz profil możemy przykleić na silikon lub przykręcić do sufitu szafki lub na jej ściankę. Od tej pory posiadamy wydajną i energooszczędną lampę LED do szafy, uruchamianą przez otworzenie drzwi lub ich przesunięcie. Wreszcie dobieramy do tego zasilacz wtyczkowy – który sprawdzi się, gdy gniazdko sieciowe jest blisko lub typu desktop z kablem, który obsłuży nawet do 4 profili LED.

Taśmy LED w aranżacji, oświetleniu sali weselnej oraz do restauracji

Jeśli jako właściciele lokalu gastronomicznego zadajemy sobie pytanie: co przyciągnie naszych gości – to odpowiedź Greenie Polska brzmi: nastrój. Tylko on tworzy atmosferę, czy to do zabawy, relaksu, czy do wykładów i innych prelekcji biznesowych. A co stworzy te dwie rzeczy? – jednym z kluczowych elementów będzie światło, jego odcienie oraz sposób w jaki barwi ono dane pomieszczenie.

Jeśli nie wiemy jak je wyposażyć, może warto dać sobie spokój z wymyślnym wystrojem i pozwolić, aby to światło było najlepszą dekoracją. Oprócz standardowego oświetlenia LED warto dodać do naszych pomieszczeń również element przyciągający oko w postaci taśm LED RGB. Możliwość wykorzystania go do okazji, takich jak wesela, dyskoteki (w wypadku sal weselnych i restauracyjnych) lub w czasie firmowej imprezy znacznie podnosi atrakcyjność lokalu.

Właśnie dlatego warto pomyśleć o takiej formie oświetlenia, które dzięki technologi LED nie musi być energochłonne.

Dla potrzeby przykładu możemy założyć, że posiadamy salę bankietową / konferencyjną o wymiarach 25 długości na 15 metrów szerokości. Jeśli nie posiada ono załamań, możemy obliczyć ilość metrów potrzebnej nam taśmy.

Naszą propozycją będzie tu zastosowanie modelu RGB LED Running IC IP65 zestaw 5m +sterownik o mocy 36W, którą można u nas nabyć w odcinkach 5-metrowych razem ze sterownikiem. Możemy umieścić nasz system na specjalnych gzymsach lub po prostu wykorzystać aluminiowe profile kątowe dostępne w naszej ofercie i przykleić je między ścianą a sufitem. Ponieważ wymiary sali wynoszą: 2×25 i 2x 15 metrów, to oznacza, że obwód to 80 m. Dzieląc tę liczbę przez nasz pięciometrowy odcinek wyjdzie nam, że potrzebujemy w sumie 16 rolek po 5 m. Połączymy je ze sobą przez dedykowane złącza, które są zainstalowane z obu stron każdej rolki.

Obliczmy moc systemu, aby dobrać zasilacze. Nasz zapas mocy wynosi 10%.

(16 * 36W)* 110% = 633,6W

Oznacza to, że potrzebujemy dwóch zasilaczy o łącznej mocy 633,6W z zasilaniem do osobnych rolek. My proponujemy dwa zasilacze Adler model ADLS 360W – 12V Adler Slim o łącznej mocy 720W. Zanim zainstalujemy naszą taśmę na profilach, podłączamy ją do sterownika z pilotem na podczerwień dołączony do zestawu lub innego dedykowanego. Teraz czas na obliczenie kosztów rocznej pracy ów systemu.

Możemy założyć, że nasz lokal gastronomiczny przeznaczony również na wesela będzie wymagał, aby taśma świeciła od 18.00 wieczorem do nawet 4 nad ranem, gdy goście weselni się rozchodzą. Uwzględniając częstotliwość wesel i zwyczajnych imprez okolicznościowych oraz wieczornych godzin otwarcia typowej restauracji możemy założyć, że nasz system będzie pracował średnio 8 godzin dziennie w ciągu roku. To pozwala na wyliczenie rocznych kosztów przy stawce za jedną kWh wynoszącą 0,56 zł.

Roczny czas świecenia: 8 * 330 dni = 2640h

Pobór energii elektrycznej dla całego systemu, czyli 1 taśmy 36W po 5 m.

2640h * 36W = 95040kWh

Zamieniamy W na kWh:

95040 / 1000 = 95,04 kWh

Roczny koszt pracy jednej taśmy LED wyniesie:

95,04 kWh * 0,56 zł/kWh = 53,22 zł

Po przemnożeniu przez ilość taśm: 16 * 53,22= 851,55 zł rocznie.

Jak widzimy koszta pracy takiej dekoracji świetlnej nie są zbyt wygórowane dla przeciętnego lokalu gastronomicznego.

Zaletą modelu RGB LED Running IC IP65 zestaw 5m + sterownik o mocy 36W jest niezwykła łatwość w montażu, którego można dokonać samodzielnie, dzięki dołączonym złączom. Jej ogromnym atutem jest ponad 200 programów świetlnych, niespotykanych w innych dostępnych na rynku taśmach. Oznacza to, że dysponujemy efektami, które sprawdzą się doskonale na dyskotece i innych zabawach tanecznych. Najbardziej spektakularne to wiele programów migania, płynna zmiana kolorów od początku do końca taśmy, efekt fali, błyskawice i wiele, wiele innych. Po zainstalowaniu pod sufitem będziemy oczarowani efektem fantazyjnego przeplatania się różnych barw i istnych eksplozji kolorów. Warto wyobrazić sobie jak nasi goście będą się bawić w tak wyjątkowej oprawie.

Można powiedzieć, że dbając o wizualną stronę dbamy o atmosferę, która jest przecież najlepszą reklamą dla naszej firmy. Szeroki strumień klientów sprawi, że inwestycja szybko się zwróci. W przyszłości będziemy mogli podłączyć nas system pod bardziej zaawansowane sterowniki, które będą zmieniać barwy w rytm puszczanej muzyki. Nie będziemy już musieli wynajmować tradycyjnego światła dyskotekowego, którego rozłożenie zajmuje sporo czasu i miejsca.

Jeśli są Państwo zainteresowani doradztwem w skompletowaniu produktów do oświetlenia dekoracyjnego za pomocą taśm LED RGB zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.

  • Greenie Polska Sp. z o.o. Sp. k.
    ul. Wołoska 16 02-675 Warszawa
    tel: +48 22-300-10-70
    mail: biuro@greenie.pl
Skontaktuj się - pomożemy.