Greenie World Unia Europejska

Realizacja oświetlenia LED w centrum wspinaczkowym Murall

Cel

Warszawskie Centrum Wspinaczkowe Murall to idealna propozycja dla wszystkich preferujących aktywne spędzanie wolnego czasu. Oczywiście jest to propozycja całoroczna, a siedziba centrum znajduje się przy ulicy Annopol. Centrum oferuje swe usługi 7 dni w tygodniu od świtu do zmierzchu, zatem kwestia właściwego, niezawodnego oświetlenia to sprawa elementarna. Wybór odpowiednich źródeł był zadaniem naszej firmy.

wspinaczka_mapa

Murall posiada bogatą ofertę zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych pasjonatów sportów wspinaczkowych. Te cele realizowane są przez odpowiednio sprofilowane sekcje. Dorośli i dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów.

 

Przed implementacją oświetlenia LED marki Greenie, Centrum Wspinaczkowe zużywało  58756 kWh, po modernizacji oświetlenia na LED zużycie energi jest na poziomie 15892 kWh, co oznacza że przy średniej stawce za prąd, wygenerowaliśmy oszczędności roczne rzędu 17 tyś zł, co przekłada się na 12-miesięczny zwrot z inwestycji (ROI) 

Wykonanie

Przy doborze źródeł światła brano pod uwagę wyżej wymienione czynniki, a także czynniki techniczne takie jak: wysokość pomieszczenia oraz płaszczyzna do oświetlenia. Na pierwszy rzut oka obiekt wspinaczkowy ma podobne właściwości jak obiekty przemysłowe w rodzaju hal przemysłowych. W związku z czym nasz wybór padł na źródła, które już nieraz znalazły zastosowanie w miejscach przemysłowych, konkretnie: Żarówki Greenie LED z serii AluCorn.

alucorn_wspinaczka2

AluCorn to popularny i sprawdzony produkt, który jest dostępny w różnej specyfikacji i w mocach od 20W po aż 250W. Do oświetlenia centrum wspinaczkowego wykorzystane zostały dwa w modele: 66W i mocniejszy model 113W, oba w temperaturze barwowej zimnej czyli 5000-6500K. Źródła zostały zamontowane w istniejących oprawach kubłowych typu „goliat” (gwint E40). Jak widać na zdjęciach z realizacji – sprawdziły się idealnie.

  • wspinaczka_4
  • IMG_0602new

Dzięki odpowiednim źródłom całe pomieszczenie zostało odpowiednio doświetlone. Udało się osiągnąć pożądane natężenie oświetlenia zarówno w części rekreacyjnej obiektu, jak i w części przeznaczonej do odpoczynku. Lampy oczywiście znajdują się na relatywnie wysokim pułapie, mimo to w skutek wysokiej wydajności  świetlnej: 66W (105 lm/W), 113W (109 lm/W) cała przestrzeń została wypełniona mocnym, wydajnym światłem, które w pełni pozwala korzystać z centrum wspinaczkowego. Barwa światła również wpasowała się do mocno kolorowego, wielobarwnego wnętrza.

wspinaczka_81

Efekt końcowy

Centrum Wspinaczkowe Murall to niemalże idealny przykład realizowania inwestycji wymiany oświetlenia na LED, zważywszy choćby na liczbę godzin świecenia w roku i przeznaczenia obiektu. Czas pracy powoduje, iż inwestycja w krótszym czasie staje się opłacalna, a co za tym idzie w dalszej perspektywie umożliwia generować poważne oszczędności. Podwyższona żywotność i mniejsza awaryjność dodatkowo pozwalają korzystać z usług obiektu bez losowych niedogodności.

Analizując powyższy przypadek można zaryzykować tezę, iż obecnie dla rozwiązań LED nie ma lepszej alternatywy. Oświetlenie LED sprawiło, że pomieszczenie Centrum Wspinaczkowego Murall nabrało charakteru i zostało idealnie doświetlone. Niewielkie moce żarówek AluCorn (w porównaniu do sodowych czy rtęciowych odpowiedników) gwarantują niższe rachunki za energię elektryczną.

wspinaczka_5

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.