Greenie World Unia Europejska

Realizacja oświetlenia LED w Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

Cel

Uniwersytet Warszawski jest największą i jedną z najlepszych uczelni w Polsce. Założony został w 1816r. i ma znaczący wpływ na wykształcenie polskiego społeczeństwa oraz krzewienie polskiej kultury także w czasach rozbiorów oraz okupacji. Obecnie Uniwersytet Warszawski kształci ponad 50tys. studentów oraz zatrudnia ponad 3tys. pracowników naukowych. Uniwersytet jest uczelnią ciesząca się od lat zaufaniem studentów i pracodawców, zdobywając niezmiennie czołowe miejsca w rankingu najlepszych szkół wyższych w kraju. 

Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna - ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.

Albert Einstein

uw-mapa

Tym razem nasze zadanie polegało na doborze produktów, które będą oświetlać wnętrza uczelni, jak i strefę zewnętrzną na Wydziale Zarządzania, który zlokalizowany jest przy ulicy Szturmowej w Warszawie. Placówki kształcące wymagają solidnego oświetlenia, gdyż są to obiekty pracujące często 7 dni w tygodniu, realizując zadania kształcenia w wielu trybach. Natężenie światła na pulpitach biurek musi wynosić minimum 500 lux zatem oświetlenie musi być nie tylko niezawodne lecz również wydajne i energooszczędne, ponieważ jednym z celów było wygenerowanie dodatkowych oszczędności .

Przed implementacją oświetlenia energooszczędnego LED marki Greenie na uniwersytecie Warszawskim zużywano 65875 kWh rocznie, po modernizacji oświetlenia na LED zużycie energi wyniosło 14053 kWh, co oznacza że przy średniej stawce za prąd, wygenerowaliśmy oszczędności roczne rzędu 18 tyś zł, co przekłada się na 14-miesięczny zwrot z inwestycji (ROI) 

  • IMG_2091_med
  • IMG_2097_med

Wykonanie

Do wykonania realizacji posłużyły produkty wymienione w dalszej części tekstu. W salach wykładowych zostały zamontowane świetlówki LED Greenie Professional T8 60cm (objęte aż 5-cioletnią gwarancją), razem z kwadratowymi oprawami rastrowymi o wymiarach 60x60cm. Do oświetlenia korytarzy wydziału użyto świetlówek LED Greenie PLC G24 o mocach 9 i 7W. Natomiast zewnętrzna część została oświetlona za pomocą żarówek z serii Greenie LED AluCorn o mocach 20W i 33W.

uw-korytarze

Żarówki Greenie LED z serii AluCorn to produkty mające bardzo szerokie zastosowanie – można je użytkować w magazynach, halach produkcyjnych, czy właśnie jak w przypadku Uniwersytetu Warszawskiego – w oświetleniu ulicznym lub parkowym. Świetlówki liniowe Greenie LED T8 są dedykowanym oświetleniem sufitowym, stosowanym najczęściej w miejsce obecnych świetlówek fluorescencyjnych, często z wykorzystaniem dotychczasowych opraw. Świetlówki Greenie LED T8 są zatem także bardzo popularne w oświetlaniu przestrzeni biurowych. Natomiast świetlówki Greenie LED PLC montuje się w specjalnych oprawach z odbłyśnikiem zwanych „kubłami”.

uw-alucorn2

Efekt końcowy

Zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne źródła światła zostały wybrane w barwie świecenia białej neutralnej (4000-4500K). To potwierdzony empirycznie fakt, iż właśnie ten odcień bieli ma najlepsze zastosowanie w miejscach pracy i najkorzystniej wpływa na odbiór światła przez człowieka, stymulując do pracy. Wg badań przeprowadzonych przez amerykańskie instytuty, zastosowanie naturalnej barwy światła (4000K) w miejsce dotychczasowych ciepłych świetlówek fluorescencyjnych, podnosi oceny uczniów o około 17%. W takim miejscu jak uczelnia kształcąca potencjalne, przyszłe elity Polski, fakt ten nabiera szczególnego znaczenia.

  • IMG_2198_med
  • IMG_2194_med

Barwa świecenia neutralna (4000K) to również odcień, który jest najbliższy światłu dziennemu. W skutek czego oświetlony park przed wejściem prezentuje się bardziej naturalnie i jest zwyczajnie lepiej doświetlony. Żarówki Greenie LED Alucorn o mocy 33W w zupełności zastąpiły dotychczasowe żarówki sodowe. Efekt wizualny jest piorunujący – po zmianie z lamp sodowych tereny zewnętrzne uzyskały swoje ładne, naturalne barwy bez ‚pomarańczowego’ zniekształcenia.

  • IMG_2224_small
  • IMG_2214_small

Oprócz jakości światła dodatkowymi korzyściami są oszczędności wynikające z wydajności źródeł LED, a co za tym idzie ponad 70% mniejszymi rachunkami za energię elektryczną. Dodatkowe oszczędności wynikają z braku konieczności wymian ani jakichkolwiek innych czynności serwisowych związanych z oświetleniem. To kluczowe czynniki dla każdych instytucji dużych jak Uniwersytet Warszawski, ale także tych mniejszych.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.