Greenie World Unia Europejska

Realizacja oświetlenia LED – Lotnisko Bemowo

Cel

Lotnisko Warszawa-Babice to lotnisko zlokalizowane w obszarze dwóch stołecznych dzielnic: Bielan i Bemowa i dlatego bardziej znane jest pod nazwą Lotnisko Bemowo. Jest to miejsce, gdzie za sprawą Warszawskiego Aeroklubu szkolą się piloci na małych samolotach oraz szybowcach. Użytkownikiem lotniska jest również Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

mapa_lotnisko

Lotnisko Bemowo jest znane nie tylko miłośnikom awiacji, gdyż ośrodek ten był miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Na przestrzeni kilku ostatnich lat na warszawskim lotnisku odbyły się koncerty gwiazd światowego formatu, gromadzące nierzadko dziesiątki tysięcy fanów. Mowa tu o występach takich artystów jak: Metallica, AC/DC, czy Michael Jackson. Dla obiektu należało dostarczyć odpowiedniej jakości oświetlenie – bardzo mocne, wydajne i jednocześnie energooszczędne. Spośród szeregu ofert wybrana została nasza firma.

Wykonanie

Poszukiwano źródeł światła do oświetlenia hangaru, placu przed hangarem, części parkingowej i drogi dojazdowej do lotniska. Wykorzystane zostały produkty z segmentu oświetlenia przemysłowego naszej firmy. Główną ideą przy wyborze mocnego i oszczędnego oświetlenia było uzyskanie najlepszej wydajności oraz jak najlepszego stosunku pomiędzy mocą, ceną a uzyskaną oszczędnością. W wypełnieniu tego kompromisu nie ma lepszych produktów niż źródła oparte na technologii LED. W przypadku lotniska zastosowaliśmy już wielokrotne sprawdzone w wielu gminach w Polsce lampy uliczne GREENIE LED Bridgelux 50W w barwie zimnej, o temperaturze 5500-6500K. Zostały one zamontowane na słupach przy drodze dojazdowej do lotniska oraz przy parkingu.

lotnisko_oprawy_uliczne

Trafionym rozwiązaniem okazało się zastosowanie światła barwy zimnej. Dzięki temu udało się uzyskać wspomniany kompromis pomiędzy ilością światła (barwa zimna posiada największą liczbę lumenów ze wszystkich innych barw) a konsumpcją energii. Obecnie generowane białe zimne światło poprawiło widzenie i rozpoznawanie przedmiotów po zmroku, zwłaszcza w stosunku do wcześniej stosowanych na zewnątrz lamp sodowych, które emitowały światło żółte. Dodatkowo, we wszystkich oświetlanych miejscach, uzyskano o wiele wyższe natężenie światła niż przy wcześniej stosowanych lampach.

Jednym z głównych celów by ło wygenerowanie dodatkowych oszczędności. Możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że cel został całkowicie osiągnięty. Przed implementacją oświetlenia LED marki Greenie, na lotnisku Bemowo  zużycie energii  elektrycznej na potrzeby oświetlenia było na poziomie  138518 kWh rocznie, po modernizacji osiągnęliśmy bardzo dobry wynik rzędu 94383 kWh, co oznacza, że przy średniej stawce za prąd, wygenerowaliśmy oszczędności rzędu 25 tys zł rocznie, co przekłada się na 10-miesięczny zwrot z inwestycji (ROI). 

  • 3_lotnisko_bemowo_realizacja_greenie
  • 13_lotnisko_bemowo_realizacja_greenie

Ponadto, na terenie lotniska oraz do oświetlenia hangarów użyto różnych naświetlaczy Greenie, zarówno z serii Professional, jak i Economy. Zastosowano modele Economy o mocach: 140W, 100W, 70W oraz modele Professional o mocach: 50W i 30W. Naświetlacze, dzięki uniwersalnemu uchwytowi montażowemu, można bardzo prosto i szybko przymocować do wielu powierzchni. Dzięki tej funkcjonalności, bez problemu zostały wykorzystane na lotniskowych hangarach. Moce zostały dostosowane do wysokości montażu oraz do tego, jaki miał być zasięg strumienia świetlnego. Najmocniejsze naświetlacze trafiły na wieżę kontrolną lotniska i w tym przypadku wyjątkowo użyto dwie barwy świecenia – ciepłą oraz naturalną.

8_lotnisko_bemowo_realizacja_greenie

Efekt końcowy

Lampy uliczne Greenie LED Bridgelux 50W zastąpiły lampy sodowe o mocy 250W, zatem w przypadku oświetlenia drogi dojazdowej oraz parkingu, zużycie energii spadło pięciokrotnie. Podobne efekty odnotowano w przypadku naświetlaczy, które zastąpiły starego typu, bardzo awaryjne lampy metalohalogenkowe. Sama droga i parking zostały idealnie doświetlone, co widać na zdjęciach z realizacji. Wykorzystanie naświetlaczy o dużych mocach pozwoliło osiągnąć optymalne doświetlenie powierzchni przed hangarem oraz wnętrza hangaru.

Oczywiście wszystkie źródła LED odznaczają się wydłużoną żywotnością, co jest szalenie istotne w przypadku instytucji nastawionych na ciągła pracę – właśnie takich jak lotnisko. Wysoka jakość oraz żywotność lamp LED Greenie zapewniła mniejsze nakłady serwisowe, co jest szczególnie ważne, kiedy lampy zamontowane są wysoko, w trudno dostępnych miejscach.

7_lotnisko_bemowo_realizacja_greenie

Dzięki wymianie oświetlenia na LED, teren lotniska został bardzo dobrze oświetlony, a opłaty za energię elektryczną spadły kilkukrotnie. Zazwyczaj, dzięki oświetleniu LED, osiąga się oszczędności powyżej 50%, co z pewnością zostało osiągnięte w tym projekcie. Środki, które Lotnisko Bemowo zaoszczędzi na oświetlaniu swoich obiektów, mogą być dzięki temu wykorzystane do innych celów.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.