Greenie World Unia Europejska

Realizacja oświetlenia LED w sieci aptek ZIKO

Firmy ZIKO nie trzeba nikomu przedstawiać. Założona w 2005 roku w Krakowie, obecnie funkcjonuje jako sieć aptek ZIKO Apteka oraz punkty dermokosmetyczne ZIKO Dermo, a także prowadzi aptekę internetową e-ZikoApteka.pl. Przez lata rozwijania swojej działalności i dzięki przemyślanej strategii w tej chwili funkcjonuje ponad 120 aptek na terenie dziesięciu województw – głównie w południowej, centralnej i zachodniej Polsce. Ponadto na terenie kraju działa 40 punktów ZIKO Dermo.

Docelowo marka ZIKO ma być obecna w całym kraju, co uczyni ją największą firmą rodzinną ze 100% polskim kapitałem na rynku aptecznym. Początek naszej współpracy i zarazem pierwsza realizacja miała miejsce w maju 2013 roku. Od tego czasu wyposażyliśmy w oświetlenie LED ponad 100 placówek ZIKO Apteka.

CEL

Głównym celem w realizacji oświetlenia w aptekach ZIKO było opracowanie systemu świetlnego charakteryzującego się czystym białym, mocnym światłem, które wyeksponuje produkty oraz mocno rozświetli lokal ale bez efektu oślepiania. Zastosowane oświetlenie sprawia iż przebywanie w lokalu jest komfortowe dla oczu oraz samopoczucia. Aby uzyskać takie efekty, ogromnie ważny jest dobór lamp o odpowiednich parametrach takich jak barwa światła, sposób rozpraszania światła, odwzorowanie barw oraz moc. Inne parametry wymagane są dla sali sprzedaży, inne dla pomieszczeń zaplecza aptek. Wierzymy, że nasza oferta produktowa okazała się na tyle interesująca, iż zaowocowało to powstaniem wieloletniej współpracy z obopólnymi korzyściami. Współpraca jest szczególna również dlatego, że stanowi niejako potwierdzenie wszystkich tez dotyczących wydajności i jakości produktów oświetleniowych LED. Potwierdzenie to wyraża się nie w hasłach i sloganach, tylko w empirycznie uzyskanych informacjach np. w liczbach godzin świecenia i zaoszczędzonych kWh energii. Z tego względu warto bliżej  i szerzej scharakteryzować naszą współpracę, aby dokładniej zrozumieć sens inwestowania w oświetlenie LED.

WYKONANIE

Często aby dobrać najkorzystniejsze oświetlenie dla danego lokalu, przygotowywaliśmy projekty oświetlenia w programie Dialux. Dzięki temu udało się nam ustalić, które produkty sprawdzą się najlepiej. Tego typu projekty zapewniają wybór najlepszych źródeł światła nie tylko pod względem technicznym, ale też wizualnym.

Projekt oświetlenia LED w aptece - Greenie Polska
Produktami, które znajdują swoje zastosowanie w sieci Aptek ZIKO są głównie panele LED zapewniające podstawowe, rozproszone światło oraz reflektory szynowe i kierunkowe oprawy sufitowe odpowiedzialne za światło podkreślające i eksponujące produkty w gablotach i na wystawkach. Jakość i estetyka tych produktów oraz spełniane parametry techniczne okazały się zalążkiem naszej współpracy. Od tego czasu zarówno nasza firma jak i sieć aptek ZIKO przeżywamy dynamiczny rozrost, co bezpośrednio ma również wpływ na  dostarczane oświetlenie LED, które ewoluowało od mniejszej mocy opraw i reflektorów punktowych, po panele LED, reflektory COB, oprawy kierunkowe oraz specjalistyczne oświetlenie liniowe wpuszczane/podtynkowe stosowane zwykle do doświetlenia pulpitów kasowych.

 

Liczba punktów aptecznych i drogeryjnych firmy ZIKO wymagała selekcji produktów, które nie tylko spełniają konkretne parametry techniczne, ale także utrzymują powtarzalność i możliwość skalowania w zależności od gabarytów lokali. To dość istotny element w budowaniu standardu designerskiego w każdej sieci handlowej. Oczywiście w procesie rozwoju i otwieraniu kolejnych punktów ZIKO często pojawiały się nowe potrzeby, którym musieliśmy sprostać projektując nasze produkty w zakresie określonych parametrów technicznych. Dla przykładu obecnie celujemy w osiągnięcie ponad 1300 lux w sali sprzedaży, ale przy zachowaniu bardzo niskiego współczynnika olśnienia UGR<0,19 oraz zapewnieniu wysokiego odwzorowania barw CRI>85.

Jak już wspomniano, liczba zastosowanych produktów była znacząca i obejmowała różne kategorie produktowe. Tym bardziej należy poświęcić trochę miejsca produktom, które można spotkać w niemalże każdej aptece ZIKO.

  • 38
  • 20

Skoro mówimy o lokalu handlowo – usługowym, a do takich apteki niewątpliwie się zaliczają, to sprawa właściwego oświetlenia kierunkowego jest kluczowa. Tutaj oczywiście na pierwszy plan wysuwają się szynowe systemy oświetlenia. W aptekach ZIKO głównie jest stosowany system jednofazowy, do którego zamontowano reflektory o różnej mocy. Szczególnie popularnym modelem jest Greenie Reflektor Szynowy 1-fazowy LED Track Light 30W. Ze względu na dominującą biel w wystroju apteki, w większości zastosowano reflektory o barwie 4000K. Reflektory szynowe Greenie COB 30W to produkt, który cechuje wspomniany wyżej współczynnik oddawania barw CRI>85. Dzięki temu biel wypełniająca lokale ZIKO nie ulega zniekształceniom w odbiorze. Światło idealnie współgra z wnętrzem apteki, a jednocześnie właściwie podkreśla ekspozycję.

Ten parametr jest kluczowy i ważne, aby inne nasze produkty były w stanie go utrzymać. Spójrzmy więc na produkty z segmentu oświetlenia liniowego. W realizacjach ZIKO wykorzystaliśmy podwieszane oprawy liniowe z serii Boston (1m, wersja o mocy 15W) oraz wpuszczane profile (1m, wersja o mocy 37W) idealne do podwieszanych sufitów. To nowoczesny system liniowy, zbudowany zwykle z kilku opraw tworzących linie światła. Matowe przesłony odpowiednio rozpraszają światło, zapewniając miękki, przytulny efekt, a barwa naturalna (4000-4500K) po raz kolejny idealnie zgrywa się z białym, nowoczesnym wnętrzem każdej apteki.

Oczywiście nie mogło w projektach i realizacjach aptek ZIKO zabraknąć podstawowego światła rozproszonego. Ten wymóg był początkowo wypełniany przez oprawy sufitowe LED z serii Downlight, głównie montowane podtynkowo. Obecnie świetnie sprawdzają się panele LED Greenie Ultraslim. Matowe przesłony zastosowane w oprawach rozpraszają światło, dzięki temu nawet mniejsza lampa o relatywnie niskiej mocy jest w stanie oświetlić dużą powierzchnię apteki. Oprawy w zależności od apteki ZIKO są montowane o różnych mocach, np. 15W, 24W na zapleczach po 30-40W na sali sprzedaży. W aptekach ZIKO są też używane oprawy LED Downlight o bardziej skupionych wiązkach światła (60 – 90°), są to oprawy sufitowe oparte na diodzie COB o mocy 30 i 40W, a także oprawy z regulowanym kątem świecenia.

  • 22
  • 45

EFEKT KOŃCOWY

Zawsze głównym celem w przypadku realizacji jest uzyskanie estetycznego, wydajnego i oszczędnego oświetlenia w korzystnej relacji do ceny. Potwierdzeniem pełnego wywiązania się z tego założenia jest właśnie nasza współpraca z siecią aptek ZIKO. Sieć ZIKO nie zwalnia tempa, cały czas otwierane są nowe lokale, w których wykorzystywane są nasze źródła światła LED – jesteśmy bardzo dumni z tego faktu. Cieszymy się, że ZIKO wyznaje filozofię, że warto opierać się na empirycznie sprawdzonych rozwiązaniach. Obiekty handlowo-usługowe, takie jak apteki ZIKO, to idealne warunki do stosowania i jednocześnie weryfikowania sprawności produktów LED. Są to lokale pracujące po kilkanaście godzin dziennie, zwykle 7 dni w tygodniu, gdzie oświetlenie poza spełnianiem roli oświetleniowej pełni również rolę elementu wykończenia wnętrza. Stosowanie wadliwych, nieefektywnych produktów, zwłaszcza w dużej sieci handlowej, byłoby poważnym problem zauważalnym głównie w generowanych kosztach, konsumpcji energii, kosztach napraw, czy częstych wymianach produktów.

Stosowanie produktów Greenie LED pozwala znacząco zredukować koszty eksploatacji. Produkt Greenie LED posiadające wydłużoną żywotność stają się po prostu wygodniejsze podczas użytkowania. Kolejnym istotnym czynnikiem jest również oszczędność energetyczna, która w zależności od zastosowanego produktu, wynosi średnio 60-80% oszczędność względem porównywalnego oświetlenia tradycyjnego. Mnożąc to przez liczbę lokali ZIKO, a także czas pracy sprawia że oszczędności ze stosowania LED Greenie są gigantyczne.

Przed implementacją oświetlenia LED marki Greenie, apteki Ziko zużywały  91908 kWh, po modernizacji  zminimalizowaliśmy zużycie prądu do 35359 kWh, co oznacza że przy średniej stawce za prąd, wygenerowaliśmy oszczędności rzędu 20tyś zł, co przekłada się na 19-miesięczny zwrot z inwestycji (ROI) 


Apteki ZIKO z oświetleniem LED naszej marki
:Na temat użytkowania LED krąży często wiele mitów, nierzadko podsycanych przez samych producentów, podawane dane często nie podlegają żadnej kontroli. Współpraca naszej firmy z siecią aptek ZIKO okazała się poligonem doświadczalnym dla naszych produktów, które z tej próby wyszły zwycięsko, tym samym pozytywnie weryfikując wszystkie założenia projektu i dane techniczne produktów.

Bielsko-Biała, ul. Warszawska 5
Bielsko-Biała, ul. Barlickiego 7
Bielsko Biała, ul. Piłsudskiego 12
Bochnia, ul. Kościuszki 1
Bytom, ul. Kolejowa 18
Chorzów, ul. Kościuszki 9
Częstochowa, pl. Wolności 4
Dąbrowa Górnicza, ul. Legionów Polskich 38A
Gliwice, Plac Piastów 10
Gliwice, ul. Zwycięstwa 3
Głogów, Galeria Głogovia
Hrubieszów, ul. Basaja 4
Jastrzębie Zdrój, ul. Warmińska
Jastrzębie Zdrój ul. Warszawska 2
Jastrzębie Zdrój, ul. 11-Listopada
Jaworzno, CH Galena
Kamienna Góra, ul. JP II 10
Katowice, ul. 1 Maja
Katowice, ul. 3-Maja 7
Katowice, ul. Panewnicka 40
Katowice, ul. Plebiscytowa 39
Kędzierzyn-Koźle, ul. Armii Krajowej 38
Kędzierzyn Koźle, ul. Wojska Polskiego 7
Kraków, ul. 29 Listopada 65
Kraków, os. Jagiellońskie 19
Kraków, ul. Kobierzyńska 93
Kraków, ul. Kalwaryjska 12
Kraków, ul. Królewska 47
Kraków, os. Urocze 1
Kraków, ul. Aleksandry 11
Kraków, ul. Beskidzka 30A
Kraków, ul. Bratysławska 2
Kraków, ul. Długa 88
Kraków, ul. Dunajewskiego 2
Kraków, ul. Garncarska 2
Kraków, ul. Kordiana 34a
Kraków, ul. Krowoderskich Zuchów 8
Kraków, ul. Powstania Warszawskiego 12
Kraków, ul. Starowiślna 54
Legionowo, CH Factoria
Legnica, ul. NMP 5f
Lubartów, ul. Lubelska 102
Lublin, ul. Krakowskie Przedmieście 70
Lublin, Nadstawna 2
Łódź ul. Piłsudskiego 6
Łódź, ul. Piotrkowska 29
Łódź, ul. Puszkina 17
Mińsk Mazowiecki, ul. Kopernika 5
Mińsk Mazowiecki, ul. Rynek 1
Mińsk Mazowiecki, ul. Kazikowskiego 5
Mińsk Mazowiecki, Vendo Park
Myślenice, Galeria Myślenicka
Nowa Sól, ul. Stanisława Staszica 6
Opole ul. Krakowska 31
Piekary Śląskie, ul. Bytomska 71
Polkowice, ul. Fryderyka Chopina 38
Poznań, ul. Głogowska 83
Poznań, ul. Dąbrowskiego 7
Poznań, ul. Dąbrowskiego 47
Poznań, Kupiec Poznański
Ruda Śląska, ul. Zabrzańska 51
Rzeszów, ul. Grunwaldzka 17
Siedlce, ul. Piłsudskiego 54
Siemianowice, ul. Kościelna 30
Sieradz, ul. Wojska Polskiego 11
Sosnowiec, ul. 11 listopada 122
Tarnów, ul. PCK 26
Warszawa, ul. Belgradzka 22
Warszawa, ul. Broniewskiego 28
Warszawa, ul. Bukowińska 22
Warszawa, ul. Dobra 27
Warszawa, ul. Gandhiego 15
Warszawa, ul. Gołkowska 19
Warszawa, ul. Grochowska 248
Warszawa, ul. Grójecka 17
Warszawa ul. Jana Pawła II 45a
Warszawa, ul. Kasprowicza 119
Warszawa, Al. KEN 19
Warszawa, Al. KEN 57
Warszawa, Al. KEN 83
Warszawa, Al. KEN 105
Warszawa, ul. Malczewskiego 56
Warszawa, ul. Nowy Świat 45
Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 108
Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 126
Warszawa, ul. Puławska 101
Warszawa, ul. Racławicka 146
Warszawa, ul. Romera 10
Warszawa, ul. Skarżyńskiego 1
Warszawa, ul. Targowa 59
Warszawa, ul. Targowa 76
Warszawa, Al. Waszyngtona 2A
Węgrzce, Stary Trakt 2
Wrocław, ul. Jedności Narodowej 51-53
Wrocław, ul. Krakowska 1 (Galeria „Sylwia”)
Wrocław ul. Oławska 12
Wrocław, ul. Pomorska 61
Wrocław, ul. Świdnicka 48
Wrocław, Plac Legionów 13
Wrocław, ul. Traugutta 92
Zabrze, ul. 3 maja 32
Zielona Góra, ul. Stary Rynek 18
Zielona Góra, ul. Żeromskiego 23
Żywiec, CH Lider
Żywiec, ul. Dworcowa

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.