Greenie World Unia Europejska

Modernizacja oświetlenia ulicznego na przykładzie powiatów mińskiego i garwolińskiego.

Greenie Polska oferuje kompleksowe usługi w zakresie doboru oraz montażu oświetlenia LED. Jako firma, od 2012 roku zrealizowaliśmy ponad 300 zleceń dot. doboru oraz montażu oświetlenia ulicznego w szeregu obiektów przeznaczenia publicznego, takich jak: parkingi, mosty, ulice i parki. Nasze portoflio mieści szereg realizacji wykonywanych na zlecenie podmiotów z obydwu sektorów: prywatnego i publicznego. Z jedną z naszych realizacji możecie się Państwo zapoznać poniżej. W przypadku zainteresowania naszymi usługami prosimy o kontakt z działem hadlowym.

Głowny cel

Przez ostatnie kilkanaście lat rozwój technologii LED pozwolił na poszerzenie wachlarza jej zastosowań. Źródła LED przestały się kojarzyć wyłącznie z małymi diodami używanymi w celach dekoracyjnych. Można przyjąć tezę, iż pojawienie się ulicznego oświetlenia, opartego na technologii LED, było niejako przebiciem technologicznego szklanego sufitu i pozwoliło pozostać pełnoprawnym źródłem oświetlenia.

4
W przypadku wymiany oświetlenia ulicznego cel jest zawsze klarowny – zastąpienie dotychczasowego systemu oświetleniowego na bardziej wydajne i oszczędne.

Przed implementacją oświetlenia LED marki Greenie na ulicach w powiecie mińskim i garwolińskim oświetlenie metalohalogenkowe pobierało 138518  kWh, po modernizacji oświetlenia na LED 94383 hWh co oznacza że przy średniej stawce za prąd, wygenerowaliśmy oszczędności roczne rzędu 25 tyś zł, co przekłada się na 10-miesięczny zwrot z inwestycji (ROI) 

Tym razem realizacja dotyczyła czterech gmin: Gminy Trzebieszów położonej w województwie lubelskim, powiecie łukowskim, dwóch gmin  Żelechów, Borowie zlokalizowanych  w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim i gminy Siennica również województwo mazowieckie, powiat miński.

3

Wykonanie

Zamiana oświetlenia ulicznego dotyczyła  wymiany całych opraw lub tylko samego źródła, czyli potocznie mówiąc żarówki w oprawie. Wybraliśmy produkty z naszego segmentu przemysłowego. W większości przypadków wymianie uległy lampy sodowe, tak bardzo popularne ze względu na swoją cenę. Są to lampy, które charakteryzują się światłem o niskiej jakości oraz dość krótką wytrzymałością.

8

W gminach Trzebieszów  i Borowie zostały zamontowane oprawy uliczne Greenie LED COB Bridgelux MeanWell o mocy 30W i 50W. Nasze lampy zastąpiły dotychczas stosowane sodowe lampy wyładowcze o mocy 100W i 150W. Lampy z tej serii dostępne są w białej lub czarnej obudowie. Wykonane są z wysokiej jakości aluminium odpornego na czynniki zewnętrzne. Dioda COB zamontowana pod soczewką z hartowanego szkła, zapewnia idealny rozsył światła.

os_uliczne_bridgelux2
Gmina Żelechów do oświetlenie swojej ulicy Kościuszki wykorzystała same żarówki z serii Greenie LED AluCorn, konkretnie model o mocy 33W, w miejsce sodowych źródeł o mocy 100W. Żarówki AluCorn zamontowano w obecnie istniejących oprawach po żarówkach sodowych. Zużycie energii spadło w tym przypadku trzykrotnie – moc 33W zastąpiła 100W, a brak konieczności stosowania balastu umożliwił zaoszczędzenie jeszcze kilku Watów na każdej oprawie.

uliczne_alucorn
Gmina Siennica również wykorzystała żarówki serii Greenie LED AluCorn o mocy 33W i 44W, w miejsce używanych wcześniej lamp sodowych o mocy 70W. Ten model żarówek docelowo może być także stosowany w oświetleniu przemysłowym. Niewielkie rozmiary oraz dookólny sposób świecenia, umożliwiają montaż w różnego typu oprawach.

Efekt końcowy

Podstawową różnicą dostrzegalną przez każdego mieszkańca danych miejscowości była zamiana w jakości światła. Tak bardzo charakterystyczne dla lamp wyładowczych światło o barwie niemalże pomarańczowej zostało zastąpione przez bardziej naturalne światło w białym kolorze. Produkty wybrane przez gminny były w dwóch temperaturach barwowych – neutralnej (4000-4500) i zimnej (5500-6500). Te dwie temperatury światła białego są znacznie bliższe światłu dziennemu niż światło lamp sodowych. Poniższe zestawienie przedstawia porównanie jakości światła emitowanego przez starego typu żarówki sodowe (pomarańczowe światło) ze światłem neutralnym z żarówek Greenie LED.

Kolejnym zyskiem jest dłuższa żywotność lamp LED. Czas działania źródeł sodowych przyjmuje się na około 4-5 lat – jeśli przyjmiemy 10h świecenia na dobę to uzyskamy żywotność na poziomie 19 tyś. godzin świecenia. Natomiast standardowa żywotność zamienników LED wynosi 40-50 tyś godzin. Te liczby nie wymagają żadnego komentarza.

IMG_0783
Najbardziej znana korzyść z wymiany to oczywiście oszczędność. Jest to istotna cecha zwłaszcza dla jednostek samorządu terytorialnego. Zaprezentowane wyżej liczby powodują, iż źródła LED pozwalają (w zależności od przypadku) generować o 30-40% mniejsze koszty z tytułu konsumowanej energii. Dzięki temu, inwestycje we wszystkich wyżej wymienionych gminach de facto finansują się same. Zaprezentowane wyżej argumenty powodują, iż coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce decyduje się na montaż oświetlenia LED. Dodatkowo możliwość pozyskania środków choćby z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy z funduszy strukturalnych UE sprawia, iż ta dobra zmiana jest możliwa w każdej gminie, powiecie czy mieście.

  • IMG_0745
  • IMG_0750

Nasza firma prowadzi program finansujący zakup oświetlenia LED – także ulicznego. Jeśli są Państwo zainteresowani, ze szczegółami można się zapoznać na poniższej stronie lub bezpośrednio poprzez kontakt mailowy i telefoniczny z naszą firmą.

Finansowanie zakupu oświetlenia LED – program ESCO.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.