Greenie World Unia Europejska

Ekologia w firmie – jak działać w zgodzie ze środowiskiem?

Problemy ekologiczne naszej planety są już faktem, pozostaje więc zająć stanowisko wobec tej sytuacji. Firmy, bo na nich ciąży duża odpowiedzialność, muszą podjąć decyzję, czy chcą przyczyniać się do dewastacji środowiska, czy wręcz przeciwnie. Wybierając drugą strategię, zyskasz podwójnie. Nie tylko polepszysz stan środowiska, ale staniesz się dużo bardziej atrakcyjny w oczach konsumentów. Droga do sukcesu jest więc tylko jedna.

Czy bycie ekologiczną firmą się opłaca?

Firmy, które chcą utrzymać się na rynku wśród konkurencji, muszą podejmować decyzje związane nie tylko ze swoim produktem. Na wizerunek marki składa się także jej stosunek do ekologii. I przyznać trzeba, że coraz więcej konsumentów podejmuje świadome decyzje, a kwestia ochrony środowiska jest brana przez nich pod uwagę. Zdecydowanie więc warto prowadzić biznes ekologicznie. Odbiorcy bowiem bardzo to doceniają, niejednokrotnie są w stanie nawet lekko przepłacić, mając pewność, że ma to pozytywny wpływ na środowisko. Nie ważne więc, czy produkujesz oświetlenie LED, kosmetyki, czy jesteś producentem żywności, Twoje decyzje mają wpływ na naszą planetę.

Zacznijmy od podstaw – opakowanie

Opakowanie ma znaczenie, to oczywiste. Może być jednak wyprodukowane tak, by szkodzić środowisku jak najmniej. Plagą obecnych czasów jest plastik i to głównie firmy oferujące swoje produkty w takich opakowaniach mają wiele do zrobienia. Jednak istnieje sporo alternatyw, wystarczy trochę dobrej woli.

Opakowanie ekologiczne, czyli jakie?

Wielu producentów oferujących swoje produkty w opakowaniach plastikowych zaczęło już korzystać z materiałów z recyklingu, tworzy także opakowania, które można ponownie przetworzyć. Popularny obecnie jest tzw. “social plastic”, czyli materiał pozyskany ze zbiórek śmieci, które następnie poddawane są recyklingowi i służą do wytworzenia nowych opakowań. Rezygnacja z laminowania pudełek i zaprzestanie używania celofanu do ich opakowywania to kolejny krok w walce z wszechogarniającym nas plastikiem. Również zrezygnowanie ze zdobień na kartonowych opakowaniach sprawia, że nadają się one do recyklingu lub jest on prostszy. Używając do produkcji kolorowych elementów opakowań plastikowych, korzystać można z pigmentów, które są naturalne i nie szkodzą środowisku.

Ślad węglowy firmy – jak go zmniejszyć

Śladem węglowym nazywamy ogół emisji gazów cieplarnianych powodowanych przez daną osobę, firmę, instytucję. W przypadku firm jest to oczywiście dużo większa ilość. Warto więc kontrolować swoją produkcję na każdym etapie i tam, gdzie to możliwe, minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Poczynając już od opakowania, o którym wspomnieliśmy, po gotowy produkt.

Transport w zgodzie z naturą

Nie jesteśmy w stanie zrezygnować z transportowania naszych towarów, jednak i w tej gałęzi możemy polepszyć sytuację. Wcześniej wspomnieliśmy jak duże znaczenia ma opakowanie produktu. Jednak nie tylko rodzaj opakowania ma znaczenie. Liczy się także jego wielkość. Zmniejszenie opakowania skutkuje nie tylko tym, że do jego produkcji zużywa się mniej materiału. Wpływa również na fakt, że jednorazowo możemy przetransportować większą jego ilość. A to z kolei zmniejsza zanieczyszczenie.

Ekologiczna fabryka

Również całe fabryki mogą dążyć do tego, by ich działanie było jak najmniej szkodliwe. Powstają już fabryki, które produkcja oparta jest na energii odnawialnej. Popularne stają się także tzw. suche fabryki, które zakładają zamknięty obieg wody w swoich przedsiębiorstwach. Niektóre z nich posiadają własne oczyszczalnie ścieków lub podoczyszczalnie. Coraz popularniejsze staje się także zbieranie i wykorzystanie wód opadowych w fabrykach. Dobrym pomysłem są również lampy LED wykorzystywane w fabrykach, ponieważ jest to ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie. Wiele przedsiębiorstw zainwestowało więc w oświetlenie LED z korzyścią dla firmy i środowiska.

Nie każdy przedsiębiorca może oferować produkt ekologiczny. Oświetlenie LED, bio kosmetyki czy ekologiczne meble należą do tej grupy, jednak jak wiemy do życia potrzebujemy wielu rzeczy, które niestety nie są ekologiczne. Jednak w dużym stopniu możemy wpływać na środowisko poprzez rozsądny transport, ekologiczne opakowania czy wykorzystywanie materiałów z recyklingu. Dla środowiska ma to ogromne znaczenie, a w oczach konsumentów podnosi wartość firmy. Warto mieć to na uwadze w momencie, kiedy odbiorcy patrzą firmom na ręce i obserwują ich zachowanie w kwestiach ekologicznych.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.