Technologia i wiedza
Odpowiedzialny biznes a ekologia w firmie
Odpowiedzialność za przyszłość naszej planety należy do nas wszystkich. Nie można powiedzieć, że ekologia nas nie dotyczy. W ten, czy inny sposób decydujemy o przyszłości naszej planety. Czy jednak większa odpowiedzialność spada na marki i całe branże, czy może na nas, jako konsumentów? Proporcje zdają się w tej kwestii wyrównane. Odpowiedzialność rozkłada się po połowie. Jak więc działać jako marka i jak być odpowiedzialnym konsumentem?
Ekologia to wspólna odpowiedzialność
Praca nad poprawą stanu klimatu musi być wspólna. Firmy muszą wychodzić z inicjatywą, ale także konsumenci, wywierając wpływ na marki, muszą domagać się poprawy działania firm. Jeśli będzie nam obojętne skąd i jakie produkty nabywamy, firmy, które nie są zainteresowane kwestiami środowiska, nie będą musiały nadal podejmować żadnych działań w tym zakresie. Świadomość konsumencka jest więc w tej kwestii bardzo ważna, ma moc sprawczą. Najważniejszy jest jednak dialog, który dopiero może mieć realny wpływ na poprawę sytuacji.
Zmiany w świadomości – dobrowolne i narzucone
Naturalną drogą człowiek może zmienić swoje podejście do kwestii ekologii, w części zagadnień jednak zmiany zostają nam odgórnie narzucone. Są to sposoby, by jak najbardziej zminimalizować zagrożenie, jakie stwarzamy dla natury. Są to np. dyrektywy unijne, które pomagają wpłynąć na zachowania ludzi i firm. Dla przykładu wymienić można przepisy dotyczące opakowań plastikowych, zakładające, że do roku 2023 przynajmniej 25% składu butelek plastikowych będzie musiało pochodzić z recyklingu. Do roku 2030 będzie to już 30%. Kolejnym przykładem jest dyrektywa unijna, dzięki której z obiegu wycofywane zostały tradycyjne żarówki, które zostają zastąpione przez oświetlenie LED. Działania te są odgórne i my jako społeczeństwo musimy się im podporządkować, co jednak możemy zrobić sami z siebie w swoim biznesie?
Ekologiczny biznes
Z badań Green Generation* wynika, że ¾ firm, które wzięło udział w badaniu, deklaruje, że ekologia stanowi część ich strategii. 67% natomiast już realizuje rozwiązania, służące poprawie stanu naszego środowiska. Są to dość optymistyczne dane, dające nadzieję na poprawę sytuacji. Zobaczmy, w jakich dziedzinach można wprowadzić zmiany w działaniu swojej firmy.
Segmenty działania – czyli co można usprawnić w firmie?
Każda firma niezależnie od branży działa w kilku podobnych zakresach. I w nich właśnie może wprowadzić zmiany, które będą dobre dla środowiska. Składają się na nie:
– zasoby ludzkie (edukacja ekologiczna, wpływanie na postawy pracowników, optymalizacja czasu pracy),
– produkcja (zmniejszanie zużycia energii, optymalizacja działania, maksymalne wykorzystanie czasu pracy maszyn),
– logistyka (ekologiczne środki transportu i flota firmowa, analiza tras i ich optymalizacja)
– produkt (dążenie do tego, by był jak najbardziej ekologiczny, wytwarzany naturalnie itp.),
– opakowanie (produkcja opakowań z recyklingu, zmniejszenie rozmiaru opakowania).
Jak Greenie działa ekologicznie?
W swojej działalności wprowadziliśmy większość możliwych rozwiązań, które mogłyby poprawić stan naszej planety. Poczynając od kwestii najprostszych, czyli zaczynając od siebie, bo wierzymy, że każda wielka zmiana musi zaczynać się od człowieka. Jako firma propagujemy i zachęcamy naszych pracowników do inicjatyw ekologicznych. Zachęcamy również do korzystania z alternatywnych środków komunikacji jak np. rowery, hulajnogi, autobusy. Dzięki temu mogliśmy zmniejszyć ilość miejsc parkingowych, gdyż nie są nam po prostu potrzebne. Nie korzystamy również z naczyń jednorazowych, a nasi pracownicy najczęściej piją wodę z butelek filtrujących. Zastosowaliśmy również zmiany w promocji marki, zmniejszyliśmy do minimum ilość drukowanych materiałów promocyjnych i ulotek. Zachęcamy do korzystania z elektronicznych wersji i tak przygotowujemy katalogi, ulotki itp.
Prowadzimy edukację ekologiczną na naszej stronie, piszemy poradniki, udostępniamy w social-mediach, by wiedza ekologiczna była dostępna dla każdego. Wierzymy w recykling i stosujemy go nie tylko w codziennych sytuacjach, segregując śmieci. Większe ilości odpadów oddajemy do ponownego przetworzenia, jak np. odpady, które zostają od nas odebrane i przeznaczone na złomowanie. Ograniczamy pobór prądu, a po zakończonej pracy odłączamy zbędne urządzenia z gniazdek.
Oczywistą kwestią jest, że w naszym biurze zastosowaliśmy energooszczędne oświetlenie LED, które dodatkowo zmniejszyło nasze koszty. Jako lider w branży oświetlenia LED doskonale zdajemy sobie sprawę, że nowoczesne lampy LED, żarówki i oświetlenie to przyszłość w tej dziedzinie. Jest to także rozwiązanie dla każdej firmy, które przyczyni się do poprawy stanu środowiska. Staramy się być eko-friendly jako firma i jako konsumenci.
Ekologiczny produkt to połowa sukcesu
Chcąc prowadzić ekologiczny biznes nie musimy sprzedawać eko produktów. Każda firma może podjąć działania (a nawet powinna) zmierzające do ochrony naszego świata. Oczywiście, jeśli oferujemy produkt, który jest ekologiczny to mamy mniej do zrobienia. W przypadku naszej firmy stosowanie ekologicznych rozwiązań tylko uzupełnia nasze podstawowe działanie. Oferując odbiorcom oświetlenie ledowe i ogrzewanie na podczerwień, przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska. Technologia LED to bowiem najnowsza i jak na razie najlepsza forma oświetlenia. Lampy LED i żarówki, które trafiają do domów prywatnych oraz firm przyczyniają się do zmniejszenia poboru energii elektrycznej i generują oszczędności dla użytkowników. Zarówno oświetlenie przemysłowe LED, jak i lampy stosowane w domach są przyjazne środowisku. Greenie to więc ekologiczna firma, która może poszczycić się ekologicznymi produktami.
* https://eizba.pl/wp-content/uploads/2020/01/GreenGeneration_WspolnieNaRzeczZiemi.pdf