Technologia i wiedza
Jakie oświetlenie do pokoju dziecka zakupić? Poradnik dla rodziców
Kwestia doboru właściwego oświetlenia w pokoju dziecka to dość specyficzna sprawa, gdyż można spotkać wiele opinii głoszących, że w pokoju dziecka nie powinno być żadnego oświetlenia. Tutaj warto zdefiniować, co kryje się pod pojęciem „oświetlenia pokoju dla dziecka”. Oczywiście nie chodzi o pozbawienia pomieszczenia jakiekolwiek źródła światła, tylko o oświetlenie wykorzystywane przeważnie w nocy. Bardzo ważne jest, aby dobrane oświetlenie nie wpłynęło negatywnie na naturalny cykl zasypiania dziecka. Idealna zatem sytuacja występuje w momencie, kiedy za dnia w pokoju dziecka korzysta się maksymalnie z naturalnego światła słonecznego, a w nocy podczas snu niemowlę nie jest wystawione na oddziaływanie żadnego źródła światła. Dzięki temu dziecko szybko dostosuje się do naturalnego rytmu i będzie w stanie przespać całą noc. To znacząco wpłynie na jakość snu, eliminując ryzyko wystąpienia zaburzeń snu w dalszych etapach rozwoju.
To oczywiście bardzo idealistyczne wręcz teoretyczne podejście. Współczesne warunki życia rzadko pozwalają trzymać się naturalnego cyklu czuwania. W zasadzie, trzymając się naturalnego cyklu, należałoby dostosować tryb swojego życia do natury. Czyli latem, gdzie jest więcej światła czas czuwania powinien być dłuższy, natomiast zimą odwrotnie. Obecnie cykl naszego życia niezależnie od ilości naturalnego światła przebiega tak samo, co oznacza, że musimy polegać na sztucznym oświetleniu. To z kolei ma ogromne oddziaływanie na jakość naszego życia. Tym bardziej warto zadbać, aby w wyniku niewłaściwego oświetlenia nie wykształcić niewłaściwych zwyczajów, zwłaszcza w bardzo newralgicznym okresie rozwoju dziecka.
Zatem jeśli chodzi o światło używane podczas dnia to sprawa wydaje się dość prosta do rozstrzygnięcia. Jeśli nie można bazować na naturalnym świetle dziennym np. z racji choćby z warunków mieszkalnych, to w takim wypadku sztuczne światło powinno być jak najbardziej zbliżone do dziennego. Parametrem, który pomoże nam to określić jest temperatura barwowa wyrażona w Kelwinach (K). Oczywiście, naturalne światło słoneczne też posiada różną temperaturę barwową w ciągu dnia, zakres ten może się wahać w przedziale od 3000K (wschód, zachód) do 6500K. Można przyjąć, iż odpowiednią temperaturą światła wskazaną podczas dziennej aktywności jest ta mieszcząca się w przedziale 4500-5500K. To jest istotne szczególne w okresie jesienno-zimowym. Temperatura barwowa światła ma wpływ na produkcje i poziom melatoniny w krwiobiegu. Hormon ten informuje organizm o przeżywaniu procesów przypadających na porę nocną, jak np. sen czy obniżenie temperatury głębokiej ciała i spowolnienie rytmu serca. Zwany jest też potocznie „hormonem snu”. W przypadku niemowląt melatonina uaktywnia się około 12 tygodnia życia. Uproszczając – białe jasne światło hamuje wydzielanie melatoniny, podczas gdy ciemniejsze powoduje jej wzrost.
Tutaj pojawia się zatem istotny problem doboru oświetlenia wykorzystywanego w pokoju dziecka nocą. Bowiem na rynku jest dostępnych wiele produktów dedykowanych do nocnej opieki. Z reguły są to różnego rodzaju lampki w kształcie zwierząt, maskotek czy popularnych postaci z filmów dla dzieci. Oczywiście w przypadku małych dzieci światło nocne jest niezbędne – dziecko budzi się w nocy, wymaga opieki, karmienia, zmiany pieluchy itp.
W zasadzie tylko w takich okolicznościach światło z lampek nocnych powinno być wykorzystywane. Wielu rodziców jednak zostawia włączone, często przyciemnione źródło światła aktywne przez całą noc. Tutaj często wybór pada na światło tzw. ciepłe czyli o temperaturze około 3000K. Co prawda ta temperatura ma nieco korzystniejsze działania na poziom melatoniny. To jednak tak samo jak jaśniejsze źródła ze względu na długość fali w zakresie promieni światła widzialnego również emitują fale światła niebieskiego.
Greenie posiada szeroką ofertę z zakresu oświetlenia LED, które cechuje również różnorodność temperatury światła w zależności od potrzeb klientów. Mimo iż wydaje się, że w pokoju dziecka dominuje półmrok to i tak do mózgu docierają sygnały przekonujące do czuwania. W przypadku dorosłych to może nie mieć aż tak dużego znaczenia. Ponieważ dorośli mają wytworzone, dość często szkodliwe, nawyki, które bardzo często są przyczyną problemów z normalnym cyklem czuwania, co odbija się na ogólnej kondycji zdrowotnej. W przypadku dzieci, niemowląt, u których dopiero kształtuje się cykl dobowy wczesne jego zakłócenia niewłaściwie dobranym oświetleniem może zaważyć na późniejszym życiu.
Nasuwa się zatem pytanie co zrobić, jeśli tak naprawdę każde produkty oświetleniowe dostępne na rynku emitują promienie światła niebieskiego, a pokój dziecka nie może obyć się bez jakiegokolwiek źródła światła podczas nocnej pielęgnacji. Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie źródeł światła o kolorze czerwonym. Ze względu na długość fali, nie emitują one promieni światła niebieskiego. Trochę jak w ciemni fotograficznej. Korzystając z tego rozwiązania w nocy łatwiej dziecko powróci do snu w momencie wybudzenia. To światło również może pomóc także rodzicom w ponownym zaśnięciu. Najważniejsze jest, aby korzystać ze światła nocnego tylko w przypadkach wymagających dobrej widoczności podczas opieki nad dzieckiem, a nie przez całą noc. Rodzicom często uważają, iż dzieci w ten sposób nie będą bały się ciemności i szybciej zasną. Skutek jednak może być zgoła odwrotny od zamierzonego.
Jak widać problem oświetlenia pokoju dziecka to dość kluczowa kwestia. Na tyle istotna, aby nie kierować się wyłącznie wskazówkami projektantów wnętrz, wyglądem produktu czy modnym designem.