Technologia i wiedza
Nowelizacja ustawy o prawie budowlanym - co się zmieni w kwestii oświetlenia?
Nowelizacja ustawy o prawie budowlanym
Od 19 września 2020 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym. Nowelizacja zawiera kilka podstawowych punktów, które dotyczą nowego podziału projektu budowlanego, kwestii dotyczących zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych czy uproszczenia w postępowaniu legislacyjnym samowoli budowlanych.
Podział projektu budowlanego
Projekt budowlany po wejściu w życie nowelizacji zostaje podzielony na:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu,
- projekt architektoniczno-budowlany,
- projekt techniczny.
W obecnie obowiązującej ustawie wszystkie projekty są ze sobą połączone. Rozdział poszczególnych projektów pozwoli na uproszczenie procedur oraz przyspieszenie postępowania.
Zgoda na odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych
Odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych, czyli przepisów określających warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie ulegają zmianie. Obecnie organ administracji architektoniczno-budowlanej może udzielić zgody na odstępstwo przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Nowelizacja ustawy wprowadza możliwość udzielenia zgody na odstępstwo również przed zmianą decyzji o pozwoleniu na budowę. Zgoda na odstępstwo może być udzielona pod warunkiem pozytywnej opinii:
- wojewódzkiego inspektora sanitarnego w przypadku odstępstw dotyczących wymagań higieniczno zdrowotnych,
- wojewódzkiego konserwatora zabytków w odniesieniu do obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków.
Uproszczone postępowanie legislacyjne samowoli budowlanych
Obecne przepisy obejmują tylko jedno postępowanie w przypadku wszczęcia i prowadzenia robót budowlanych bez zezwolenia, czyli tzw. samowoli budowlanej. Zmiany wchodzące w życie 19 września 2020 roku, wprowadzają odrębne postępowanie w sprawie rozpoczęcia oraz prowadzenia robót budowlanych z naruszeniem ustawy.
Nowe uproszczenia w postępowaniu legislacyjnym zostają wprowadzone dla samowoli budowlanych, obiektów budowlanych lub części obiektów budowlanych, które zostały zbudowane bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę, gdy od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat.
Oświetlenie – pozwolenie na budowę
W ustawie istnieją określone elementy, których montaż nie wymaga odpowiedniego pozwolenia. Oświetlenie nie jest wprost uwzględnione, więc można sądzić, że wymagana jest określona zgoda właściciela terenu podczas montażu oświetlenia, np. ulicznego. Prawo budowlane jednoznacznie nie uwzględnia kwestii związanej z oświetleniem. W takim przypadku warto przy każdym montażu zasięgnąć porady eksperta, gdyż każdy indywidualny przypadek może być w różny sposób interpretowany przez prawo budowlane.
Nowelizacja prawa budowlanego wprowadza kilka zmian, które powinny być ułatwieniem dla wszystkich budujących. Warto zapoznać się ze zmianami, które wejdą w życie 19 września 2020 roku. Ważną kwestią jest to, że nie zmienia się nic w przepisach dotyczących oświetlenia. Nie zmieniają się także nasze usługi. Dla naszych klientów wykonujemy projekty fotometryczne oraz umożliwiamy udział w programie ESCO, dzięki któremu w bezpłatny sposób można zmienić stare oświetlenie na żarówki LED czy lampy LED. Nasza oferta ESCO przeznaczona jest zarówno do podmiotów państwowych, społecznych, jak i prywatnych.