Greenie World Unia Europejska

Jakie oświetlenie do salonu zakupić? Poradnik

Wybór oświetlenia domowego wbrew pozorom to dość istotna sprawa. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy w jakim stopniu rodzaj światła, w którym przebywamy oddziałuje na nasze samopoczucie. Nikogo nie trzeba przekonywać, że przestrzeń domowa powinna być tak urządzona, aby oddziaływanie miało charakter wyłącznie pozytywny.

Salon to szczególne miejsce w każdym domu. Z reguły spędza się w nim najwięcej czasu, będąc zaangażowanym w różne czynności. W salonie można przyjmować gości, czytać książki, pracować na komputerze, oglądać telewizję, czy po prostu relaksując się w dowolny sposób. W związku z tym można pomyśleć o takim doborze oświetlenia LED, które mogłoby być dostosowane do różnych aktywności. Zanim zdecydujemy się na konkretne produkty warto poświęcić trochę czasu na refleksję odnośnie głównych parametrów światła, generowanego przez produkty oświetleniowe. W ten sposób znacznie łatwiej jest w dalszej kolejności dopasować produkty do ustalonej koncepcji.

Generalnie rodzaj światła można podzielić na trzy kategorie:
– Światło ogólne otaczające cały salon
– Światło miejscowe, punktowe np. oświetlające miejsce pracy lub do czytania
– Światło akcentujące, dekoracyjne używane do podkreślenia obrazów, regałów z książkami czy innych wyjątkowych dla nas obiektów.

Każdy z tych rodzajów światła uzyskiwany jest za pomocą różnych produktów. Dlatego też przed przystąpieniem do podejmowania konkretnych decyzji należy przemyśleć, jaki rodzaj światła dla nas jest odpowiedni. Trochę w myśl sprawdzonej zasady „każdemu według potrzeb”. Przecież nasze domowe salony mają różne powierzchnie, nie w każdym salonie wymagane jest punktowe światło do pracy, w bardzo wielu przypadkach ogólne w zupełności wystarczy.

Kolejną rzeczą zanim przystąpimy do wyboru produktów jest określenie temperatury barwy świecenia mierzonej w Kelwinach (K). Należy podkreślić, iż w przypadku oświetlenia LED krążyło wiele informacji, sugerujących brak przydatności w oświetleniu domowym właśnie z powodu dostępnej temperatury barwowej. Taka sytuacja mogą mieć miejsce na początku rozwoju technologii LED, obecnie nie ma żadnych przeszkód w stosowaniu produktów LED w domach, tak samo jak w każdej innej dziedzinie. Temperatura światła jest kluczowa głównie ze względu na wydzielanie fal niebieskiego światła, niewidzialnego dla ludzkiego oka, lecz odczuwalne przez mózg. Źródła emitujące fale niebieskiego światła przyczynią się do wydzielania serotoniny, która sprawia, że jesteśmy pobudzeni. Natomiast brak niebieskiego światła przyczynia się do wydzielania melatoniny, która z kolei ma działanie odprężające. W produktach LED wyróżniamy trzy temperatury świecenia: białą ciepłą (2800-3200K), neutralną (4000-4500K) i zimną (5000-6500K). Im temperatura wyższa tym zwiększa się emisja światła niebieskiego. Dlatego przeważnie do salonu i generalnie domowego oświetlenia wybierana jest barwa ciepła do ogólnego oświetlenia i barwa neutralna do oświetlenia punktowego.

Po określeniu rodzaju światła i temperatury barwowej możemy przystąpić do wyboru produktów. Najpopularniejszym produktem oświetlenia ogólnego są różnego rodzaju żyrandole, do których można zamontować żarówki LED. To dobre rozwiązanie jeśli jesteśmy w momencie wymiany już istniejącego oświetlenia. Żarówki LED pozwalają znacząco obniżyć koszty eksploatacji, gdyż współczynnik oszczędności sięga, w zależności od modelu, 75-90%. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, nie musimy się obawiać wysokich rachunków przy dłuższym użytkowaniu źródeł LED. Żarówki stosuje się na gwintach E27 lub mniejszym E14. Światło emitowane przez żarówki odbija się od sufitu wypełniając całą przestrzeń pomieszczenia. I właśnie z tego względu zaleca się stosowanie żarówek w barwie ciepłej.

Innym produktem oświetlenia ogólnego jest plafon. Plafony LED montowane na suficie o szerokim kącie rozsyłu światła również jest w stanie oświetlić cały salon. Plafony świecą w dół nie odbijając światła od sufitu, ale dzięki wykorzystaniu odpowiednich przesłon nie ma ryzyka powstania efektu oślepiającego. Plafony mają różne kształty i wymiary i oczywiście dostępne są w każdej temperaturze barwowej. Interesującym wariantem plafonu są modele Dalen oferowane przez naszą firmę Greenie.  Tutaj występują modele ze zmienną barwą świecenia. Z pomocą jednego przycisku na pilocie możemy zmienić barwę z ciepłej nawet na zimną. Idealne rozwiązanie, które pozwala na dostosowanie światła do danej aktywności. Światło naturalne sprawdzi się podczas spotkań z przyjaciółmi, np. grając w gry planszowe, a kiedy będziemy potrzebować wyciszenia wystarczy zmienić barwę światła.

Jeśli uznamy, że potrzebujemy światła punktowego, miejscowego, to możemy je uzyskać dzięki produktom o skupionej kierunkowej wiązce światła. Możemy wykorzystać oprawy typu „downlight” o kącie świecenia do 60o, jeśli dysponujemy podwieszanym sufitem lub oświetlenie szynowe. Umieszczając te produkty, np. nad znajdującym się w salonie stołem. Źródła ze skupiona wiązką światła mogą też zostać wykorzystane jako oświetlenie akcentujące, daną część salonu. Również taśmy LED wykorzystać można do podświetlenia telewizora lub całego pomieszczenia umieszczając taśmę w suficie podwieszanym.

Stale poszerzająca się oferta produktowa sprawia, że wybór produktów jest ogromny i może być przytłaczający. Jednakże korzystając z krótkich porad dotyczących głównie aspektów technicznych, minimalizujemy ryzyko nietrafionego wyboru.

 

Skontaktuj się - pomożemy.