Greenie World Unia Europejska

Oświetlenie łazienkowe LED – jakie wybrać

Wybierając oświetlenie do domu warto nieco więcej uwagi poświęcić wyborze oświetlenia łazienkowego. Często bowiem w łazience występuję oświetlenie o takich samych parametrach jak w innych częściach mieszkania. Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej czynnościom wykonywanym w łazience, odpowiednie oświetlenie jest kluczowym elementem. Oczywiście wszystko zależy od danego pomieszczenia. Nie da się ukryć, iż to może nieco ograniczyć wybór produktów. Z  danych statystycznych Eurostatu jasno wynika, iż przeciętny Polak nie ma do dyspozycji dużej przestrzeni mieszkalnej (ok 25 mkw.) co zarazem oznacza, iż w naszym kraju obecnie standardem są małe łazienki i z reguły stosuje się pojedyncze źródła oświetlenia. Jednakże dzięki rozwojowi technologii nawet mała statystyczna polska łazienka dzięki właściwemu oświetleniu może nabrać nowego charakteru.

Na co należy zwrócić uwagę podczas doboru oświetlenia łazienkowego LED?

Pierwszą decyzją przy wyborze oświetlenia łazienkowego w kontekście rozważania źródeł LED jest niewątpliwe wybór barwy świecenia. Tutaj technologia LED oferuje trzy barwy światła białego: ciepłą, neutralną i zimną. Do niedawna całe powierzchnie mieszkalne były oświetlane jednym rodzajem barwy. W standardzie LED taki odpowiednikiem jest barwa ciepła i bardzo często przy wymianie oświetlenia wszystkie źródła wszędzie stosowana jest barwa ciepła. Warto jednak zastosować w oświetleniu łazienkowym barwę pośrednią – neutralną. Jest to bowiem najbardziej zbliżona barwa to naturalnego białego światła. W szczególności do produktów oświetleniowych umieszczonych bezpośrednio przy lustrze. Ta barwa może się okazać bardzo przydatna w różnych zabiegach kosmetyczno – pielęgnacyjnych.

Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem jest klasa wodoszczelności. Oczywiście jasne jest, że wybrane produkty oświetlenia łazienkowego muszą odznaczać się konkretną odpornością. Jednak to jaki produkt i w jakiej klasie zależy od miejsca montaż i powierzchni do oświetlenia. Wszak na rynku dostępnych jest kilka klas wodoszczelności. Zatem nie musimy od razu instalować najbardziej odpornych w trosce o bezpieczeństwo. W zasadzie te najbardziej nieczułe na działanie wody wymagane są w bezpośrednim otoczeniu wody, np. podświetlenie kabiny prysznicowej. W takim wypadku niezbędna jest klasa w standardzie co najmniej IP65. Natomiast w odległości dalszej od wody, gdzie występuje ryzyko wyłącznie zachlapania wodą np. oświetlenie nad lustrem – klasa IP65, a w oświetleniu ogólnym – klasa IP44.

bathroom-1622403_1280

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Wybór konkretnych produktów również oczywiście jest uzależniony od indywidualnych warunków mieszkaniowych. Można jednak scharakteryzować kilka wariantów. Przede wszystkim oświetlenie ogólne, tj. oprawy i panele sufitowe LED. Jeśli w naszej łazience występuje sufit podwieszany można zamontować np. panele podtynkowe. Oczywiście oferta produktowa jest zróżnicowana pod względem kształtu, wielkości, mocy świecenia, wszystko w celu zoptymalizowania wyboru oświetlenia łazienkowego dla naszych potrzeb. Oprócz plafonów podobny system montowania występuje w przypadku różnych oczek czy oprawek dedykowanych do montażu podtynkowego. Podobna oferta występuje w wariancie natynkowym. Tutaj również bogata oferta plafonów, które bardzo łatwo zamontujemy bezpośrednio do sufitu naszej łazienki. Niezależnie od rodzaju sufitu oświetlenie ogólne powinno być tak dobrane, aby swym zasięgiem objęło jak największą powierzchnię łazienki. Plafony wydają się być również dość rozsądnym pomysłem, gdyż z reguły zajmują mało miejsca, a osiągają zadowalające parametry świetlne. Jak już wspomniano polskie łazienki nie należą do największych. Zatem większe  czy różnego rodzaju wiszące lampy dodatkowo ograniczą przestrzeń co w konsekwencji negatywnie wpłynie na komfort korzystania z łazienki. Jednak nie muszą to być bardzo mocne źródła, bowiem  do doświetlenia poszczególnych części łazienki można użyć dodatkowych produktów.

Takie produkty oprócz czysto użytkowego znaczenia mogą również wystąpić w charakterze wystroju wnętrza. Wszak łazienka to również miejsce relaksu, a właściwie oświetlenie może niewątpliwie pomaga w  kreowaniu takiej atmosfery. Mowa tu o produktach oświetlających np. lustra, wspomniane już kabiny prysznicowe, wanny. W takim celu dość popularnym stosowanym rozwiązaniem  są taśmy LED. To produkt mający szerokie zastosowanie,  odnalazł się również jako oświetlenie łazienkowe. Pamiętając o odpowiedniej klasie wodoszczelności taśmy i dobranych akcesoriów,  w zasadzie taśmę można zamontować w każdym miejscu: podświetlenie sufitu podwieszanego czy kabiny prysznicowej. Kolorowe taśmy również mogą posłużyć jako ciekawe i niestandardowe dopełnienie łazienkowego oświetlenia.

bathroom-728740_1920

 

Czy żarówki do oświetlenia łazienki to dobre rozwiązanie?

Oczywiście z powodzeniem można również użyć w łazience nieco bardziej klasycznych rozwiązań czyli po prostu żarówek. Mogą to być standardowe źródła na gwincie E27 używane jako oświetlenie sufitowe główne czy często wykorzystywane do oświetlenia lustra lub umywalki  źródła na GU10.

Generalnie mała przestrzeń łazienki wcale nie musi być ograniczeniem w ciekawym zastosowaniu produktów oświetlenia łazienkowego, wszystko zależy od naszego podejścia i wyobraźni.

Skontaktuj się - pomożemy.