Greenie World Unia Europejska
Mata grzewcza na podczerwień Heat 220W/m2 [GH220]

Ogrzewanie na podczerwień

Co to jest podczerwień i jak działa?

Ogrzewanie na podczerwień uważane jest za nowoczesne i przełomowe, ponieważ jest to całkiem inna technologia niż znane nam dotychczas i zamontowane w większości domów ogrzewanie konwekcyjne. Najbardziej znanym „promiennikiem” podczerwieni jest po prostu słońce. Tak jak słońce ogrzewa nas w letnie dni, tak samo urządzenia bazujące na tej technologii emitują promienie odczuwalne przez nas na skórze jako ciepło. Energia podczerwieni to energia promieniowania, która przemieszcza się w formie fal elekromagnetycznych i może ulegać odbiciu, skupieniu i pochłanianiu. Dzięki tym właściwościom, energia przekształca się w ciepło w chwili pochłonięcia jej przez organizmy i przedmioty z otoczenia. Fale podczerwone są takiej długości, że nie są przez nas widoczne, ale odczuwamy je na swoim ciele jako przyjemne ciepło. Dlatego technologia ogrzewania podczerwienią staje się coraz bardziej popularna do ogrzewania mieszkań, wykorzystując panele na podczerwień i maty grzejne do zachowania komfortowej temperatury w domu.

Ogrzewanie na podczerwień

Różnica między ogrzewaniem na podczerwień a tradycyjnym ogrzewaniem konwekcyjnym

W ogrzewaniu konwekcyjnym proces grzewczy rozpoczyna się w piecu, w którym spala się zazwyczaj paliwa kopalne (gaz, węgiel, ropa, drzewo). Piec podgrzewa wodę, która transportowana jest systemem rur do grzejników. Zanim jednak ciepło trafi do przebywających w pomieszczeniach ludzi, musi pokonać dość długą drogę. Ogrzane powietrze unosi się pod sufit w pobliżu grzejników co sprawia, że temperatura powietrza pod sufitem może być o kilka stopni wyższa od temperatury powietrza przy podłodze. Wraz z upływem czasu powietrze pod sufitem ulega schładzaniu i zaczyna opadać wzdłuż przeciwległej ściany. Następnie przy podłodze przepływa w kierunku kaloryfera, gdzie zostaje znów ogrzane rozpoczynając ponownie proces cyrkulacji. W systemie ogrzewania tradycyjnego mamy do czynienia z następującymi stratami energii:

– przy ogrzewaniu wody w piecu traci się od 3 do 20% energii w zależności od sprawności pieca

– podczas transportu ciepłej wody do grzejników, w zależności od systemu rur i ich izolacji, traci się od 30 do 50% ciepła wyprodukowanego w piecu

– temperatura powietrza w górnych częściach pomieszczeń jest o kilka stopni wyższa niż przy podłodze

– temperatura przy grzejniku jest o kilka stopni wyższa niż w części pomieszczenia oddalonej od grzejnika

Pomieszczenia z systemem konwekcyjnym nie są ogrzane równomiernie – im dalej znajdujemy się od grzejnika, tym jest nam zimniej. Instalując w swoim mieszkaniu bądź domu ogrzewanie na podczerwień, np. panele grzewcze, możesz zapewnić sobie komfort równomiernie ogrzanego pomieszczenia. Promienie podczerwone emitowane przez matę lub panele na podczerwień, rozchodzą się po całym pomieszczeniu, odbijają od mebli, ścian, sufitów i gwarantują niemal taką samą temperaturę, niezależnie od tego jak daleko od grzewczego panelu na podczerwień będziemy się znajdować. Oznacza to tym samym, że straty ciepła są o wiele niższe niż w przypadku ogrzewanie konwekcyjnego, a przez to ogrzewanie podczerwienią, wykorzystując w tym celu maty grzejne i panele na podczerwień, jest dużo wydajniejsze energetycznie.

Maty grzejne na podczerwień Greenie

Mata grzewcza jest wysokiej jakości produktem wyprodukowanym w oparciu o nanotechnologię. Wykonana jest z odpornego na uszkodzenia kompozytu polimerowego pokrytego nanorurkami węglowymi, które zmieniają prąd elektryczny w promieniowanie podczerwone. Maty grzejne są bardzo cienkie, mają niecały milimetr grubości – dzięki temu mogą być z powodzeniem montowane niemal w każdym dowolnym miejscu.

Tradycyjnie i najczęściej stosuje się je jako ogrzewanie podłogowe, ale można je także zamontować na ścianach, sufitach (pod płytą karton-gips) czy nawet na parapetach. Maty grzejne marki Greenie mogą pełnić funkcję zarówno głównego, jak i dodatkowego ogrzewania. Z powodzeniem mogą być montowane pod każdym typem podłóg wyłożonych panelami czy też płytkami ceramicznymi, bardzo dobrze sprawdzą się także w drewnianych domach.

Mata grzewcza oferowana przez firmę Greenie Polska mają moc grzejną wynoszącą 220W/m2 – jest to wartość najbardziej optymalna, która przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej gwarantuje najlepszy efekt grzejny, co nasza firma sprawdziła na podstawie licznych badań i testów. Przy założeniu, że maty grzewcze Greenie maja być głównym i jedynym ogrzewaniem Państwa domu czy też mieszkania, zalecamy wyłożenie nimi 70-80% powierzchni podłóg.

Skontaktuj się - pomożemy.