Greenie World Unia Europejska

Jak oszczędzać pieniądze i je rozsądnie wydawać w czasie kryzysu, ale też po nim? Pandemia i globalne ocieplenie stawiają nas wszystkich w trudnej sytuacji, ale są sposoby, aby zredukować koszty utrzymania gospodarstwa domowego i przedsiębiorstwa.

Jak oszczędzać wodę, energię i środowisko?

1. Oszczędność wody

Możliwości oszczędzania wody różnią się od stopnia i celów jej zużycia. W domu łatwiej jest kontrolować oszczędność wody niż w przedsiębiorstwie i zakładach produkcyjnych. Domowników możemy namawiać do szybkich pryszniców zamiast kąpieli czy zakręcania wody w trakcie mycia zębów, ale istnieją również rozwiązania, które sprawdzają się zarówno w domu, jak i w zakładach produkcyjnych.

– Zadbaj o szczelność wszystkich źródeł wody. Sprawdź, czy z kranu, kaloryferów i rur nie sączą się krople wody.

– Szukaj rozwiązań ponownego wykorzystania raz użytej wody (z zachowaniem zasad higieny).

– Zarówno w domu, jak i w przedsiębiorstwie zadbaj o działanie sprzętu pobierającego wodę dopiero w momencie jego pełnego wykorzystania (poczekaj z włączeniem zmywarki lub pralki do czasu aż uzbiera się dużo naczyń i prania).

– Wybieraj krany jednokurkowe oraz wyposaż je w perlator, który sprawi, że ilość wody będzie się wydawała większa.

– Zbieraj wodę deszczową – to rozwiązanie sprawdzi się np. w myjniach samochodowych. W przemyśle możesz wykorzystać taką wodę do celów chłodniczych.
Korzystaj z systemów filtracji wody oraz rozważ zastosowanie systemów do recyklingu wody szarej – będziesz ją mógł użyć ponownie.

– Zainwestuj w czujniki sterujące dopływ wody, w czujniki ruchu oraz baterie czasowe/bezdotykowe, które będą porcjować wodę, zapobiegając jej nieumyślnemu marnowaniu.

2. Oszczędność prądu

Energia elektryczna stale drożeje. Przekonujemy się o tym nawet w gospodarstwie domowym, zużywając nieporównywalnie mniej prądu niż w zakładzie pracy. Dlatego tak kluczowe jest ograniczenie jej zużycia. Jak do tego dążyć?

– Wyłączaj światło oraz wszelki sprzęt, który działa w momencie, gdy nie jest obsługiwany. Sprzęt pobiera prąd nawet w trybie czuwania, dlatego warto odłączać go od źródła zasilania.

– Wykorzystuj listwy zasilające z wyłącznikiem. Za jednym kliknięciem wyłączysz kilka pobierających prąd urządzeń.

– Zmodernizuj oświetlenie, przechodząc na technologię LED. Wiąże się to ze sporym wydatkiem, jednak inwestycja szybko się zwraca. Korzystając z pomocy specjalisty, który odpowiednio dobierze rodzaj i moc oświetlenia, koszty energii są w stanie ulec redukcji o 80%. Poznaj oszczędności z wymiany oświetlenia z Greenie Polska.

– Jeśli nie chcesz porywać się na całkowitą modernizację oświetlenia, na początek wymień żarówki. Tradycyjna żarówka o jasności 840 lumenów pobiera moc równą 60W, żarówka LED o tej samej jasności pobierze tylko 10W.

– Dbaj o prawidłową temperaturę, wietrząc oraz uszczelniając pomieszczenia. Nie przegrzewaj pomieszczeń ani nie nadużywaj klimatyzacji.

– Ogranicz działanie drukarki. Zamiast przechowywać dokumenty w formie papierowej, postaw na digitalizację. Zaoszczędzisz nie tylko prąd, ale i przestrzeń.

– Dbaj o klasę energetyczną sprzętów, uprzednio analizując wydajność poszczególnych urządzeń.

– Postaw na nowoczesne rozwiązania. Folie grzewcze Greenie to tanie i przyjazne środowisku ogrzewanie osiągające do 99% konwersji energii w ciepło. Koszty instalacji i eksploatacji są bardzo niskie, dodatkowo jest to ekologiczne rozwiązanie.

3. Segregacja śmieci

Segregacja śmieci również wiąże się z oszczędnością pieniędzy, choćby ze względu na to, że wywóz odpadów zmieszanych jest coraz droższy. Świadomość segregacji podprogowo prowadzi do chęci zmniejszenia ich generowania, a co za tym idzie – kupujemy mniej, wydając przy tym mniej pieniędzy. Aby zaoszczędzić na odpadach, staraj się pakować śmieci dwa razy w ten sam worek. Jeśli masz taką możliwość – odpady biodegradowalne zamień na kompost. Ilość śmieci zredukujesz, kupując towary w opakowaniach zwrotnych. Staraj się nie mieszać śmieci ani nie próbuj oszukiwać. Dla przykładu, gruz czysty jest tańszy od zmieszanego. To pozytywna wiadomość szczególnie dla firm budowlanych.

Mając na uwadze powszechne trudności z identyfikacją zastosowań koszy, przygotowaliśmy krótką “ściągawkę” z podstawowymi informacjami na temat segregacji.

Podstawą do oszczędzania jest budowanie dobrych nawyków. Najciężej jest zachować świadomość i kontrolę, dlatego warto zastanowić się nad zdalnym systemem sterowania budynkiem, który odciąży nas ze stałej czujności. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu kosztów, edukuj także osoby wokół – domowników i pracowników szerząc w nich świadomość, że razem można osiągnąć więcej.

Skontaktuj się - pomożemy.