Technologia i wiedza
Jaki jest wpływ światła na zdrowie i samopoczucie?
Jednym z pierwszych wielkich wynalazków człowieka, tuż po jego pojawieniu się, było opanowanie ognia. Zyskał on uniwersalne, łatwe do odtworzenia źródło energii i światła o potencjale tak wielkim, że przez wieki napędzało jego dalszy rozwój. Początkowo wysoka temperatura świetnie nadająca się do przygotowywaniu posiłków, obróbki metali i ochrony przed chłodem w zupełności wystarczała. Wraz z zabezpieczeniem podstawowych potrzeb człowiek zapragnął więcej – przedłużyć dzień. Wtedy na pierwszy plan weszło światło i korzyści związane z jego używaniem.
Rola światła w życiu człowieka
Cywilizacja pędzi naprzód i ciągle przyśpiesza. Nasz styl życia w ciągu ostatnich 100 lat zmienił się nie do poznania i coraz mniej przypomina ten, jaki wspominają nasi dziadkowie. W czasach ich młodości decydujący wpływ na aktywność i jej długość miało światło słoneczne. To właśnie ono na przestrzeni tysiący lat regulowało pory wstawania i spoczynku. Pojawienie się lamp naftowych nieco wydłużyło czas pracy, zwłaszcza intelektualnej oraz nauki. Ten rodzaj światła nie był jednak zbyt zdrowy dla oczu ani bezpieczny ze względu na zagrożenie pożarem. Tymczasem prawdziwy przełom czaił się tuż za progiem… udało się opanować elektryczne źródło światła.
Rewolucja elektrycznego źródła światła
Wreszcie, pod koniec XIX wieku pojawiły się stabilne żarówki wolframowe, które szybko weszły do masowej produkcji. Pozwoliły one na dłuższą i wydajniejszą pracę wszystkim gałęziom gospodarki. Elektryczne źródło światła ewoluowało i obok udoskonalonych żarówek węglowych pojawiły się żarówki rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe. Gdy pojawiły się diody elektroluminescencyjne pojawiły się dodatkowe korzyści. Oświetlenie LED pozwoliło na uzyskanie wydajnych i energooszczędnych źródeł światła. Co więcej, wykazują one większą żywotności niż w wypadku tradycyjnych wolframowych odpowiedników. Od tej pory prosta żarówka LED i wyposażone w diody lampy stały się podstawą przedsiębiorstw, które chcą w inteligentny sposób ciąć koszty.
Mamy obecnie ogromne możliwości zarządzania światłem. Jednak okazuje się, że jego nadmiar, lub używanie wadliwych produktów od niesprawdzonych producentów może nam zaszkodzić. Ponieważ tematyka światło a zdrowie jest bliska zainteresowaniom Marki Greenie, dlatego niniejszy artykuł będzie traktował o jego wpływie na zdrowie ludzi. Ponadto, zaprezentujemy oświetlenie LED z naszego portfolio, które wspomoże koncentrację umysłu i kondycję wzroku.
Jaki jest wpływ światła na zdrowie i samopoczucie człowieka?
Organizmy żyjące na Ziemi, w tym człowiek, przez miliony lat dostosowywały się do naturalnego i niezmiennego cyklu dzień – noc. Zwyczajem niektórych gatunków pora nocna była czasem aktywności – a dzień czasem snu. W przypadku człowieka, okres spoczynku przypada na porę nocną, od zmierzchu do świtu. Zaburzenie tego porządku jest niekorzystne dla naszego zdrowia. W dzień potrzebujemy światła, aby się rozbudzić. Bez niego nie może się wydzielać niezbędna do funkcjonowania witamina D.
Odpowiednia dawka światła, dostarczona w ciągu dnia wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Pomaga w utrzymaniu skupienia i koncentracji. Ma to niebagatelny wpływ na naszą wydajność w codziennych czynnościach. Światło wspomaga również prawidłową pracę metabolizmu, utrzymanie prawidłowej wagi i apetytu. Dodatkowo, utrzymuje nasz wzrok w dobrej kondycji i co najważniejsze, ma niebagatelny wpływ na wieczorne przygotowywanie się do spoczynku nocnego.
Jaki jest wpływ oświetlenia na wzrok?
Znamy powiedzenie „Co za dużo, to niezdrowo” odnoszące się do szkodliwości nadmiaru różnych czynników. Dotyczy ono również nadmiaru światła, zwłaszcza dostarczanego w nieodpowiedniej porze. Wiele publikacji naukowych dowodzi, że wystawianie się na sztuczne światło może zakłócić rytm dobowy, ponieważ hamuje ono syntezę melatoniny – hormonu niezbędnego do szybkiego zasypiania. Ta nieprawidłowość powoduje naturalnie zmęczenie i rozkojarzenie w ciągu dnia. W dłuższej perspektywie pojawiają się zaburzenia snu i rozregulowanie metabolizmu. Efektem jest wzrost masy ciała oraz zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę.
Najbardziej szkodliwe jest niebieskie spektrum światła. Jego źródłem są ekrany komputerów, telewizorów i smartfonów. Ponadto, wedle ostatnich odkryć naukowych, wykazało, że spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem w ciągu dnia i rezygnacja z przebywania w naturalnym świetle zwiększa ryzyko wystąpienia krótkowzroczności. Dotyczy to szczególnie dzieci we wczesnych fazach rozwojowych.
Odpowiednie światło dostarczane w ciągu dnia będzie chronić wzrok i stanowi niezbędny element dla naszego dobrostanu. Jest ono szczególnie ważne podczas nauki, pracy z dokumentami i przy korzystaniu z komputera. Musimy zadbać o to, aby skutkiem siedzącego trybu życia i intensywnego korzystania z urządzeń elektrycznych nie był rozstrój zdrowia i pogorszenie jakości życia.
Po czym poznać światło słabej jakości i wadliwy produkt?
Ponieważ zawsze mamy wybór, możemy tak zaplanować dzień, aby uniknąć wielogodzinnego siedzenia przed ekranem do późnego wieczora i w ten sposób zapobiec negatywnym skutkom zdrowotnym. Jednak ten krok to za mało. Należy zadbać również o jakość sztucznych źródeł światła w naszym domu i w pracy, aby utrzymać higieniczny tryb życia. Nie wszystkie lampy oświetlenia LED są dobrze wykonane i nie wszytskie dostarczają światła spełniającego normy zdrowotne i fotobiologiczne. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze lampy, świetlówki lub żarówki kierować się wiedzą na ten temat. Nieodpowiednie światło zawsze negatywnie wpłynie na nasze zdrowie. Marka Greenie spieszy tu z pomocą, dając niezbędną dawkę wiedzy.
Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, choćby przy kupnie zwyczajnej żarówki LED jest wstępna ocena obudowy. Zwykle w różnych sklepach z oświetleniem i elektroniką mamy możliwość odwiedzenia obszaru zwanego show-roomem, gdzie jest wyeksponowana większość z asortymentu sklepu. Tak jest również w wypadku sklepu stacjonarnego Greenie Polska.
Jakość wykonania obudowy ma znaczenie
Choć mogłoby się wydawać, że konstrukcja lampy, czy żarówki ma niewiele wspólnego z samym światłem, to jakość tego elementu może stanowić zachętę lub ostrzeżenie. Jeśli obudowa wykonana jest z plastiku lub tworzywa wzbudzającego podejrzenie co do wytrzymałości, w zasadzie już możemy zrezygnować z tego produktu. Może się zdarzyć, że wkręcając dookólną żarówkę LED, którą kupiliśmy po okazyjnej cenie, pęknie ona nam w dłoniach lub złamiemy jej trzonek. W przypadku opraw zintegrowanych, ze wbudowanymi LED-ami, zagrożenie płynie z zastosowania wadliwej, elektroniki niechroniącej przed zwarciami i elektrostatyką. Jest to szczególnie denerwujące, jeśli producent deklarował odpowiednią bezawaryjność. Parametry dotyczące szczelności lub odporności oświetlenia na konkretne czynniki powinny być spełnione i wynikać z rękojmi.
Warto poprosić o prezentację pracy źródła światła
Po wstępnych oględzinach materiału wykonania obudowy i sprawdzeniu solidności konstrukcji powinniśmy poprosić obsługę sklepu o parę informacji. Najbardziej istotne będą takie jak: moc oprawy (W), wydajność świetlna (lm./W), jasność (lm.) oraz temperatura barwowa świecenia. Po uzyskaniu tych danych należy również poprosić o zaprezentowanie działania lampy lub źródła światła. W tym momencie szczegółami, które możemy sami ocenić, jest równomierność rozsyłania światła oraz jego barwa. Chodzi o sprawdzenie, czy urządzenie świeci całą powierzchnią (w wypadku zastosowania dyfuzora), czy diody świecą z takim samym natężeniem i nie migają.
Wpływ światła na samopoczucie – światło ciepłe, neutralne czy zimne?
Kolejną istotną cechą do sprawdzenia, jest temperatura barwowa świecenia danej lampy. Jak się okazuje, ona też ma niebagatelny wpływ na zdrowie.
Barwa ciepła
Do pomieszczeń związanych z wypoczynkiem takimi jak sypialnia, salon lub jadalnia w zupełności wystarczy nam światło ciepłe białe. To spektrum pozwala nam na wyciszenie, zrelaksowanie. Ze względu na podobieństwo do światła zachodzącego słońca pomoże nam przygotować się wieczorem do snu. Takie światło spotykamy często w restauracjach, kawiarniach i miejscach związanych z szeroko pojętą kulturą.
Barwa neutralna/naturalna
Z kolei światło w temperaturze barwowej białej naturalnej jest przeznaczone do pracy intelektualnej, czytania, pracy z dokumentacją i pracy przy ekranie komputera. Doskonale uwypukla ono szczegóły, ułatwia czytanie i dobrze odwzorowuje kolory. Wspomaga koncentrację i jest dobre dla utrzymania kondycji naszych oczu w ciągu intensywnego dnia pracy. Znajduje ono zastosowanie w eksponowaniu odzieży, dlatego doskonale sprawdza się w prywatnej garderobie i w przymierzalni. Ponadto, pomoże nam ono również przygotować odpowiedni makijaż lub oczyścić cerę przed wyjściem na spotkanie.
Im bardziej światło jest zbliżone do światła dziennego, tym lepiej. Jeśli temperatura barwowa różni się od tej zadeklarowanej w dokumentacji, jest to poważny powód do rezygnacji z zakupu. Przekłamanie może nawet wynikać ze źle nałożonego luminoforu diod, który decyduje o barwie światła. Gdy jest on kiepskiej jakości, może dostarczać drażniącego, migającego światła z brakiem ciągłości świecenia, powodującego rozdrażnienie, a nawet bóle głowy.
Barwa zimna
Światło o temperaturze barwowej zimnej białej również ma ciekawe właściwości. Zaletą źródła światła dostarczającego tego spektrum, jest wysoka wydajność świetlna. Wyraża się ona najniższym poborem mocy przy jednoczesnym dostarczaniu największej ilości światła spośród wszystkich temperatur barwowych. Powinna być ona stosowana w oświetleniu zewnętrznym lub w sytuacjach, gdy potrzebujemy się rozbudzić np. przed nocną podróżą samochodem lub w czasie porannej wędrówki na trening. Zaleca się unikania go w porze zmierzchu, gdy udajemy się na spoczynek, gdyż może zaburzyć wydzielanie melatoniny sprzyjającej zasypianiu. Może być szkodliwe dla wzroku, zwłaszcza gdy jego źródło ma zły kąt rozsyłania i stanowi jedyny rodzaj oświetlenia w zasięgu.
Podsumowanie
Podczas zakupów warto zapoznać się z opakowaniem i instrukcją produktu, na którym powinna być umieszczona deklarowana temperatura barwowa oraz wskaźnik odwzorowania barw. Dla temperatury ciepłej białej powinien wynosić 2800 do 3300 Kelwinów. Barwa neutralna biała powinna mieć zakres 3300 do 4500 K, a zimna biała od 5300 Kelwinów wzwyż. Najczęściej zaleca się dostosować barwę światła do określonych pór dnia z podziałem na trzy części. Chodzi tu o czas przygotowywania się do aktywności (zimna biała), aktywność właściwa (biała naturalna) oraz przygotowanie do spoczynku nocnego (ciepła biała). Jak widać oświetlenie LED i dostarczana przez nie temperatura barwowa ma szczególny wpływ na nasze samopoczucie i wydajność.
Lampy LED Greenie Polska – ekologiczne i bezpieczne
Zapoznaliśmy się z właściwościami światła oraz z ryzykiem, jakie niesie ze sobą używanie opraw i źródeł światła niepewnego pochodzenia. Ponieważ na zdrowiu i bezpieczeństwie nie należy oszczędzać, warto wybrać oświetlenie LED wyposażone w uznane certyfikaty, przetestowane i spełniające bezwzględnie wszystkie normy fotobiologiczne. Takie lampy nie powinny swoją pracą stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia i samopoczucia osób przebywających pod nimi.
Marka Greenie Polska może pochwalić się współpracą z Politechniką Warszawską i pełną dokumentacją potwierdzającą bezpieczeństwo użytkowania swoich produktów. Dlatego warto dokonać modernizacji oświetlenia LED przy pomocy asortymentu z naszego portfolio. Gwarantujemy bezawaryjność, podwyższoną żywotność i doskonałą jakość światła w energooszczędnej technologii LED. Teraz przedstawimy kilka naszych propozycji.
Żarówka LED Greenie GU10 – zamiennik przegrzewających się metalohalogenkowych źródeł światła
Jeśli posiadamy w naszej firmie lub w mieszkaniu oprawy z trzonkiem typu GU10 do mocnego światła punktowego proponujemy dobranie do nich naszego wydajnego źródła światła. W naszej ofercie jest nim żarówka LED Greenie. Jej obudowa została wykonana z lekkiego i wytrzymałego aluminium oraz twardego spieku ceramicznego pełniącego funkcję uziemienia. Wyposażono ją w okrągły panel COB LED i precyzyjny odbłyśnik skupiający światło.
Nasza żarówka LED występuje w kilku wariantach parametrów świetlnych. Możemy wybierać spomiędzy 6 poziomów jasności od 300 do 600 lumenów. Jest dostępna w temperaturze barwowej ciepłej białej, neutralnej oraz zimnej białej. Są tu również trzy poziomy mocy 3, 5 i 7 W. Oznacza to, że niezależnie od naszego wyboru, żarówka LED Greenie będzie pobierać znacznie mniej energii elektrycznej niż najbardziej energooszczędna żarówka metalohalogenkowa. Dodatkowo nasza żarówka podłączona do napięcia nie nagrzewa się, gdyż ledowe źródła światła mają znacznie lepszą konwersję energii w światło niż w ciepło. To ostatnie jest podstawowym mankamentem żarnikowych, wyładowczych i metalohalogenkowych odpowiedników.
Przewaga, jaką daje żarówka LED Greenie jest oczywista. Sprawdzi się ona doskonale przy oświetlaniu witryn sklepowych, w oświetleniu punktowym salonu, kuchni i korytarza. Warto dobrać do niej odpowiedni reflektor, najlepiej z zaawansowaną regulacją nachylenia i kierowania światła.
Reflektor LED nastropowy Greenie – oświetlenie LED do eksponowania odzieży
W naszej ofercie jest również dostępna lampa ze zintegrowanym źródłem światła LED, pełniąca funkcję reflektora sufitowego. Reflektor LED nastropowy Greenie został stworzony z myślą o wygodnym oświetleniu przeznaczonym do sklepów odzieżowych, showroomów marketów, centrów kultury i muzeów z rozbudowaną ekspozycją. Atutem reflektora jest zaawansowana głowica z regulacją nachylenia oraz ruchomą podstawką. To pozwala nam kierować światło w dowolną stronę i tworzyć złożone aranżacje świetlne. Nasz reflektor LED posiada dwa warianty mocy 12 i 20 W i jasności 6 stopni jasności (od 920 do 1800 lm.). Ponadto jest on dostępny z wysokimi wskaźnikami odwzorowania barw wynoszącym CRI>80 i dokładniejszym CRI90.
Reflektory są dostępne w kilku wariantach kąta rozsyłania światła oraz wyposażono je we wszystkie trzy temperatury barwowe opisane wcześniej. Ciepła biała będzie idealna do eksponowania nabiałów. Biała neutralna będzie świetnie odwzorowywać kolory odzieży, obrazów, grafik, dzieł sztuki, eleganckich opakowań, biżuterii i innych dodatków. Z kolei temperatura barwowa zimna biała doskonale sprawdzi się do doświetlania pomieszczeń w ciągu dnia. Warto zastanowić się nad potrzebami biznesowymi i uwypuklić szczegóły promowanego produktu. Oświetlenie LED w postaci reflektorów punktowych to lepsza ekspozycja produktu i oszczędności w rachunkach za prąd.
Oprawa rastrowa LED Greenie seria PLGM – idealne oświetlenie LED do biura i na korytarz
Jeśli chcemy walnie przyczynić się do poprawy warunków pracy i zwiększenia wydajności pracowników w naszym biurze, zadbajmy o dostarczenie odpowiedniego światła. Światło o odpowiednim natężeniu zminimalizuje negatywny wpływ światła ekranów komputerów. Ochroni wzrok i umożliwi higieniczny styl pracy. Warto tu dodać, że zapobiegniemy bólom głowy wynikającym z przebywania pod lampami kiepskiej jakości oraz pogorszeniu wzroku podwładnych. Ostatecznie zminimalizujemy ilość wniosków o dopłatę do okularów. Do tych profilaktycznych zabiegów marka Greenie Polska poleca swoją flagową zintegrowaną oprawę sufitową, czyli oprawę rastrową LED Greenie.
Ta nowoczesna lampa do biura znalazła zastosowanie w wielu naszych realizacjach i stanowi całościowe oświetlenie w budynku, gdzie mieści się siedziba naszej firmy. Ma ona zintegrowane z obudową diody LED i jest przeznaczona do montażu w sufitach podwieszanych i na elementach konstrukcyjnych w postaci belek stropowych lub aluminiowych listew. Jest wyposażona w trzy matowe dyfuzory optymalnie rozpraszające światło, zapobiegając efektowi olśnienia. Dysponuje szerokim kątem rozsyłania światła wynoszącym 120° oraz sześcioma poziomami jasności od 2875 do 4500 lm. Do wyboru mamy również moc 25 lub 36 W i trzy temperatury barwowe. Szczególnie zalecaną do przestrzeni biurowej jest barwa neutralna biała, ze względu na wspomaganie koncentracji przy pracy intelektualnej i wspomaganie pracy oczu. Na załączonym obrazku prezentujemy, jak działa oświetlenie LED w postaci oprawy rastrowej od marki Greenie.
Zdrowe i energooszczędne oświetlenie LED – wybierz z oferty Greenie Polska!
Wiedzy o sztucznym oświetleniu nigdy nie jest dość. Nasi specjaliści wciąż śledzą nowinki i rozwiązania z branży elektroniki i światła. Każda lampa lub źródło światła, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży, przechodzą testy na wydajność, żywotność i bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki tym wysiłkom jesteśmy w stanie utrzymać jakość i zadowolenie klientów, którzy wracają do nas po więcej. Połącz oszczędności z higieną pracy, wybierając oświetlenie LED z oferty Greenie Polska!
Źródła wiedzy:
https://ciemneniebo.pl/pl/zanieczyszczenie-sztucznym-swiatlem/na-zdrowie-czlowieka
https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/jak-swiatlo-wplywa-na-nasze-zdrowie-i-samopoczucie