Greenie World Unia Europejska

Lampy przemysłowe LED – zalety, wady oraz zastosowanie LED w przemyśle

Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na wydajność pracowników oraz ich samopoczucie

Lampy przemysłowe LED – zalety, wady oraz zastosowanie LED w przemyśle
Technologia LED (ang. Light-Emitting Diode) to najbardziej dynamicznie rozwijająca się technologia oświetleniowa, która coraz skuteczniej konkuruje z tradycyjnymi źródłami światła. LED-y dają możliwość dowolnej kreacji systemów oświetleniowych, o wysokich możliwościach funkcjonalności, aranżacji i energooszczędności. Jeśli chcesz poznać zalety oraz możliwości zastosowania tego rodzaju technologii, przeczytaj poniższy artykuł.

Wybór optymalnego oświetlenia przemysłowego
Lampy przemysłowe LED muszą pracować w trudnych warunkach, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów światła. Dlatego zapewnienie optymalnego oświetlenia na wielkopowierzchniowych obiektach to spore wyzwanie zarówno dla projektantów, jak i instalatorów. Projekt oświetlenia powinien być dostosowany do kubatury obiektu oraz jego przeznaczenia.

Oświetlenie przemysłowe LED można podzielić na:

– ogólne – równomierne dla całego pomieszczenia;

– miejscowe – doświetlające miejsca, które wymagają lepszej widoczności;

– złożone – które są kombinacją dwóch powyższych.

Dużą wagę przykłada się również do odpowiedniego oświetlenia miejsca pracy. Każdy pracownik powinien mieć zapewniony taki dostęp do światła, który zapewni mu bezpieczeństwo oraz komfort podczas wykonywania wszelkiego rodzaju zadań wzrokowych. Informacje na temat oświetlenia poszczególnych stanowisk pracy są określone odgórnie w przepisach i normach prawnych, takich jak: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

lampy_przemyslowe_led

Rozwój technologii LED
Za wynalazcę technologii LED, która weszła do produkcji w latach 60. XX wieku, uznaje się amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka jr. Jednak pierwsze publikacje na temat diod, które emitowały światło pojawiły się dużo wcześniej, bo w latach 20., a ich autorem był radziecki technik radiowy Oleg Władimirowicz Łosiew. Współcześnie, na popularność technologii LED wpływ miała unijna dyrektywa EUP (ang. Energy Using Products) z 2009 roku, której celem było wycofanie do września 2016 roku żarówek o klasie energetycznej C. Fakt ten miał wymusić oszczędzanie energii zużywanej w gospodarstwach domowych. Do zwiększenia sprzedaży przyczyniła się także zmniejszająca się cena za tego rodzaju oświetlenie.

Zasady działania diody LED
Diody LED to struktury półprzewodnikowe. Zjawisko, które jest podstawą ich działania nazywa się elektroluminescencją. Emisja światła widzialnego z kryształu węglika krzemu zostało zarejestrowane po raz pierwszy w 1907 roku. W latach 30. XX wieku zjawisko elektroluminescencji zaobserwowano w siarczku cynku. Celem naukowców było odnalezienie takich związków półprzewodnikowych, których parametry optyczne i elektryczne pozwalały na wyprodukowanie diody LED. Przełomowy był rok 1994, w którym rozpoczęto produkcję diod o mocy 0, 4 W. Zapoczątkowały one serię urządzeń o dużej mocy – od 0,8 do 6 W. Dziś, technika dysponuje półprzewodnikowymi źródłami światła o bardzo wysokiej wydajności, które umożliwiają coraz szersze zastosowanie.

Zastosowanie lamp przemysłowych LED
Lampy przemysłowe LED są konstruowane w taki sposób, aby mogły pracować w trudnych warunkach – przy niestabilnym napięciu, wysokiej zawartości harmonicznych w sieci elektrycznej czy oparach przemysłowych, które są zawarte w powietrzu. Warto jednak zaznaczyć, że im wyższa temperatura pomieszczenia, w którym jest zamontowane oświetlenie LED, tym mniejsza żywotność diody. Wysokiej jakości lampy przemysłowe LED gwarantują prawidłowe funkcjonowanie wszelkiego rodzaju zakładów przemysłowych, centrów logistycznych, a także bezpieczne oświetlenie dróg i autostrad.

Postęp technologiczny w produkcji półprzewodnikowych źródeł światła sprawił, że diody LED są stosowane jako pełnowartościowe źródło światła. Kiedy oświetlenie pojedynczymi diodami nie jest wystarczające, łączy się je zazwyczaj w większe struktury, zwane modułami. Poszczególne diody są połączone szeregowo, kolejne równolegle.

Dzięki zwiększeniu mocy emisyjnej, lampy przemysłowe LED są używane w przemyśle motoryzacyjnym, architektonicznym, sygnalizacji ulicznej oraz jako oświetlenie ogólne, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Oświetlenie LED wykorzystuje się także w naświetlaczach, które również są przystosowane do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Tego rodzaju oświetlenie znajduje zastosowanie na billboardach budynkach, posesjach, w ogrodach oraz parkach.

Zalety lamp przemysłowych LED
Niewątpliwym atutem oświetlenia LED jest niewielki poziom emisji CO2 i promieniowania IR, a także wysoka żywotność, która w zależności od jakości, może wynosić do 50 000 godzin. Warto zaznaczyć, że dla tradycyjnych żarówek, parametr ten mieścił się w przedziale od 1000 do 20 000 godzin.

Lampy przemysłowe LED charakteryzuje najwyższa skuteczność świetlna (lm/W). Parametr ten określa, ile światła zostaje wytworzone za pomocą jednego wata energii elektrycznej. Dodatkową zaletą tego rodzaju oświetlenia jest możliwość uzyskania każdej możliwej barwy światła. Diody LED mogą emitować światło jednobarwne o różnej kolorystyce, w zależności od zastosowanych do ich produkcji związków chemicznych. Do najpopularniejszych barw należy biel czysta, określana temperaturą 4000-4500 K oraz biel ciepła, o temperaturze 2700-3000 K.

Diody LED dzieli się na dwie grupy:

– o małej mocy – od 50 do 150 mW;

– o dużej mocy (tzw. power LED) – od 1 do 5 W.

Jedną z największych zalet oświetlenia przemysłowego jest duża oszczędność energii. Zamontowanie oświetlenia przemysłowego LED nie jest tanie, jednak warto pamiętać, że jest to inwestycja, która bardzo szybko się zwraca.

Podsumowanie
Podsumowując, lampy przemysłowe LED pod względem technicznym posiadają szereg zalet. Charakteryzuje je:

  • możliwość zastosowania do oświetlania wewnątrz, jak i na zewnątrz
  • solidna struktura (brak żarników oraz elementów szklanych, które są wrażliwe na wstrząsy)
  • małe wymiary i waga
  • niska awaryjność
  • szeroki zakres temperatury pracy
  • szybki czas rozruchu – błyskawiczne rozpalanie się diody i możliwość natychmiastowego zaświecenia pełnym blaskiem
  • zwiększone bezpieczeństwo użytkowania (niskie napięcie zasilania oraz izolacja II klasy)
  • światło jest pozbawione promieniowania podczerwonego (IR) i nadfioletowego (UV)
  • brak rtęci, która jest szkodliwa dla środowiska
  • niższy pobór energii w porównaniu z innymi źródłami światła (żarówki, świetlówki, neony)
  • niskie koszty eksploatacji

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Oświetlenie dużych powierzchni, takich jak hale magazynowe, obiekty sportowe czy przeładunkowe, wymaga nowoczesnych rozwiązań. Na tak dużych obiektach bardzo dużą wagę przykłada się do równomierności oświetlenia oraz odpowiedniego natężenia emitowanego światła.

Diody elektroluminescencyjne są w pełni bezpieczne dla człowieka. Ponieważ nie emitują efektu stroboskopowego, nie męczą wzroku oraz zapewniają bezpieczne i komfortowe warunki w pracy osobom, które pracują w wielkopowierzchniowych zakładach produkcyjnych. Dodatkowo, niektóre modele dają możliwość kierunkowego ustawiania światła, a także są wyposażone w matowe przesłony ograniczające olśnienie.

Podczas przebudowy lub budowy obiektu, bardzo ważne jest wybór optymalnych lamp przemysłowych LED. Przy ich doborze należy zwrócić uwagę na rodzaj źródła światła, konstrukcję oprawy oświetleniowej oraz strukturę elementów elektronicznych.

Skontaktuj się - pomożemy.