Greenie World Unia Europejska

Oświetlenie hali – jakie produkty sprawdzą się najlepiej?

Ponad wszelką wątpliwość, oświetlenie to istotny element każdej hali, jest to bowiem czynnik, który wpływa w zasadzie na każdy aspekt działalności przedsiębiorstwa.

Oświetlenie LED generuje znaczne oszczędności energii elektrycznej

Odpowiednio dobrane produkty oświetleniowe oddziałują na pracowników danego miejsca, wpływając na jakość pracy oraz jej wydajność. Generują czasami dużą część kosztów utrzymania hal magazynowych. Dzieje się tak dlatego, iż w wielu przypadkach, hale są to budynki o dużych powierzchniach, pracujące nierzadko 24 godziny na dobę. W takich sytuacjach odpowiednia selekcja produktów oświetleniowych doprowadzi do wyłonienie tych, które dzięki swoim właściwościom i parametrom sprawdzą się najlepiej w oświetleniu hali.

Typy produktów LED do oświetlenia hali, które sprawdzą się najlepiej

Oczywiście tę selekcję można oprzeć na znanej zasadzie „każdemu według potrzeb”, gdyż hale lub podobne obiekty różnią się od siebie, choćby wielkością czy rodzajem przeznaczenia. Zatem warto krótko scharakteryzować poszczególne kategorie produktów dostępnych w naszej ofercie, które z założenia są przeznaczone właśnie jako oświetlenie hali i których parametry gwarantują, iż sprawdzą się doskonale.

Podstawowym rodzajem produktów, które znajdują swe zastosowanie właśnie w halach są lampy typu HighBay. To dobrze sprawdzone rozwiązania z dziedziny oświetlenia przemysłowego. Z reguły są to mocne lampy zaprojektowane tak, aby przy możliwie jak najmniejszym poborze energii generować optymalne właściwości świetlne. Produkty są dostępne są (jak większość źródeł LED) w różnych barwach świecenia. Z racji przemysłowego charakteru, głównie występują dwie barwy: neutralna i zimna. Kwestia barwy światła może być istotna w hali magazynowej, gdyż nierzadko w wielu przypadkach hale, magazyny są odcięte od naturalnego dziennego oświetlenia. Zatem parametry świetlne produktów, mogą bezpośrednio wpływać na pracowników danej hali. Wobec tego sprawdzonym rozwiązaniem jest stosowanie barwy neutralnej (4000-4500K).

highbay_greenie

Produkty typu HighBay z reguły montuje się w wysokich halach. To rozwiązanie pomaga uniknąć montowania dużej liczby źródeł w celu osiągnięcia odpowiednich parametrów świetlnych. Lampy przemysłowe HighBay różnią się od siebie nie tylko mocą, ale również technologią wykonania, bowiem technologia LED jest relatywnie nową dziedziną w związku z czym jest nieustannie rozwijania. Zatem występuje podział ze względu na zastosowaną technikę – lampy typu HighBay mogą się różnić rodzajem  diody (COB lub SMD), kątem rozsyłu światła, a nawet w zależności od producenta – komponentami. Oczywiście wybór konkretnej lampy HighBay wymaga indywidualnego podejścia, audytu lub wykonania projektu. Tylko wtedy zdobędziemy pewność, iż dane produkty sprawdzą się najlepiej.

 

Liniowe oświetlenie hali – jakie wybrać?

Kolejną propozycją produktową, która również sprawdza się jako oświetlenie hali, są rozwiązania z kategorii oświetlenia liniowego LED. Właśnie taką kategorią produktów są świetlówki. Można zaryzykować twierdzenie, że jest to dość wiodące rozwiązanie stosowane w halach magazynowych. Klasyczne świetlówki wyładowcze stosowane najczęściej w tego typu obiektach to wersje o długości 120 i 150cm. Modele 120cm podczas pracy konsumują 36W natomiast wersja 150 – 58W. Tutaj należy jeszcze doliczyć energię wykorzystaną przez tzw. balast, czyli elementy niezbędne do pracy świetlówek. Może to być kilka watów na danej świetlówce. Powody stosowania świetlówek są dość jasne: relatywnie niska cena, łatwość montażu. Argumenty po stronie zastąpienia świetlówek wyładowczych wersjami LED są następujące: sięgająca nawet 50% redukcja poboru energii, brak dodatkowych energochłonnych elementów.  Dla przykładu model 120cm w wersji LED wymaga tylko 18W, zamiast 36W. Wystarczy tylko pomnożyć tę różnicę przez kilkadziesiąt, nawet kilkaset sztuk świetlówek i oszczędność będzie widoczna na rachunku za koszt energii. Należy dodać, iż cena jednostkowa za świetlówkę LED jest wyższa od tradycyjnej. To wspomnienie argumenty plus zwiększona żywotność i odporność na tak częste przepalenia, w dalszej perspektywie wykazują, iż rozwiązanie LED de facto okazuje się tańsze. Reasumując, świetlówki to sprawdzony wariant oświetlenia liniowego, a technologia LED dodatkowo podnosi jego efektywność.

cats

Jednakże oświetlenie liniowe nie kończy się na świetlówkach. W ofercie naszej firmy posiadamy produkty, które służą jako sprawdzone zamienniki stosowanych świetlówek. Mowa tu o liniowych oprawach hermetycznych. To produkty ze zintegrowanym źródłem (diodą), o klasie wodoszczelności co najmniej na poziomie IP65.  Dostępne są w różnych długościach i oczywiście mocach świecenia. Dzięki temu istnieje większa swoboda wyboru w stosunku do klasycznych opraw świetlówkowych bowiem mogą się jeszcze różnić kształtem, wielkością, a to z kolei może umożliwić montaż w miejscach, gdzie z różnych przyczyn wykluczony jest zamontowanie klasycznych opraw lub samych świetlówek.

 

Żarówki przemysłowe LED jako energooszczędne zamienniki do oświetlenia hali

Często w procesie  wymiany produktów oświetleniowych w halach, wymianie podlegają same źródła – żarówki. Tutaj również występują sprawdzone rozwiązania w postaci żarówek przemysłowych LED, oparte na gwincie E40. Jest to wariant w sytuacji, kiedy w już zamontowane oprawy montuje się same źródła. Oczywiście produkty LED (tak jak we wspomnianych już świetlówkach) nie wymagają żadnych dodatkowych energochłonnych elementów. Zatem warto dokładnie rozważyć wariant zastosowanych produktów – same źródła lub całe lampy. Natomiast same żarówki LED to również zróżnicowane pod różnymi parametrami produkty. Szeroki wachlarz rozpiętości mocy do wyboru(od 20W nawet do 250W) sprawia, że są to sprawdzone zamienniki źródeł sodowych czy halogenowych.

forklift-835340_1920

W mniejszych obiektach produktem, który się sprawdzi są naświetlacze LED. To urządzenia które charakteryzują się szerszym spektrum zastosowań niż  tylko segment przemysłowy. Jednakże większe, wydajniejsze modele z powodzeniem odnajdują się właśnie w oświetleniu hal magazynowych lub produkcyjnych. Spełniające standard wodoszczelności IP65 bez przeszkód sprawdzą się na zewnątrz lub w pomieszczeniach z lekkim zapyleniem.

Ten krótki przegląd produktów LED dedykowanych do hali pokazuje, że oferta jest szeroka. Odpowiedź, który produkt sprawdzi się najlepiej zależy od zdefiniowania wspomnianych we wstępie własnych potrzeb, to jest klucz każdego sprawdzonego wyboru.

 

Skontaktuj się - pomożemy.