Greenie World Unia Europejska

Oświetlenie przemysłowe – od czego zacząć

Oświetlenie LED ma znacznie dłuższą żywotność niż lampy sodowe czy metalohalogenkowe

Od kilku lat technologia oświetlenia LED zdobywa sukcesywnie coraz większą popularność, skutecznie zastępując klasyczne oświetlenie starego typu. Te zmiany nie ominęły również segmentu przemysłowego. Z dużym powodzeniem zamienniki wykonane w technologii LED pozwalają znacznie zredukować koszty związane z użytkowaniem oświetlenia nie osłabiając potencjału świetlnego. Kolejnym powodem przemawiającym za przemysłowym oświetleniem LED jest znacznie wydłużona żywotność względem lamp sodowych czy metalohalogenkowych. Te czynniki predestynują oświetlenie LED do zdobycia pozycji lidera również w kategorii oświetlenia przemysłowego. Trzeba wziąć pod uwagę, że proces wymiany oświetlenia i jego optymalny dobór powinien opierać się na kilku elementarnych etapach.

Krok pierwszy – określenie wymagań dotyczących oświetlenia przemysłowego LED

Jest to najistotniejszy etap, od którego wszystko się zaczyna, gdyż musimy tutaj określić potrzeby w danym obiekcie i wymagania dotyczące liczby luksów (jednostka natężenia oświetlenia). Warto tutaj posiłkować się normą Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (Norma PN-EN 12464-1 oświetlenie miejsc pracy). Oczywiście przy dostosowywaniu źródeł światła należy się posłużyć specjalistycznym oprogramowaniem (np. Dialux), które dokładnie zwizualizuje i obliczy nasze założenia. Właściwa ilość światła ma kluczowe znaczenie dla samopoczucia i bezpieczeństwa pracowników, co niewątpliwie ma wpływ także na wydajność pracy. Wykonanie projektu ma kluczowe znaczenie w momencie zamiany dotychczasowego oświetlenia przemysłowego na zamienniki LED. Wtedy mamy pewność, że przy zastosowaniu wydajniejszych produktów LED (pobierających mniejszą ilość energii, a mających wyższy współczynnik lm/W) uzyskamy taką samą moc świetlną. Będziemy dokładnie wiedzieli ile sztuk i o jakiej mocy źródeł będziemy potrzebować.


Krok drugi – wybranie odpowiednich produktów (design)

Kiedy określimy już nasze zapotrzebowanie dotyczące natężenia światła należy zastanowić się nad wyborem właściwych produktów. Paradoksalnie szeroka gama w zakresie oświetlenia przemysłowego LED nie ułatwia nam tego zadania. Trzeba rozważyć możliwości montażowe naszego budynku. Dla przykładu, w przypadku wymiany oświetlenia przemysłowego w hali można oprzeć się na montażu samych żarówek LED na gwincie E40 lub E27 (jeśli posiadamy stare oprawy) zamiast instalować całe nowe lampy zintegrowane ze źródłem światła LED. W innym przypadku świetnie mogą się sprawdzić lampy typu High Bay, zwłaszcza w pomieszczeniach o dużej wysokości np. magazyny. Tutaj również warto rozważyć montaż lamp typu Flat Panel, które mają bardzo wysoką wydajność strumienia świetlnego, kierując całą moc świetlną w jednym kierunku. W bardziej standardowych powierzchniach dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie świetlówek LED, które z powodzeniem wypierają tradycyjne fluorescencyjne lampy/ świetlówki. W ofercie zamienników LED znajdują się również produkty z segmentu oświetlenia ulicznego LED, coraz częściej spotykanego na ulicach naszych miast.

Krok trzeci – kalkulacja kosztów oświetlenia przemysłowego LED

Po sprecyzowaniu dwóch wyżej wymienionych kryteriów przychodzi czas na wybór konkretnych produktów i oferty cenowej. Nieporównywalnie mniejsze zapotrzebowanie źródeł LED na energię powoduje, iż wymiana oświetlenie staje się opłacalną inwestycją w relatywnie krótkim czasie. Choć na pozór ceny źródeł LED mogą wydawać się wyższe od tzw. źródeł tradycyjnych, to dużo mniejsze zużycie prądu pozwala wygenerować bardzo duże oszczędności. Dzięki temu inwestycja w taki rodzaj oświetlenia może się zwrócić w niecałe 12 miesięcy. Tutaj niezwykle przydatny okazuje się kalkulator oszczędności. Narzędzie umożliwia szybkie i precyzyjne wyliczenie oszczędności na podstawie kosztów związanych z użytkowaniem bieżących źródeł oświetlenia.

Ceny produktów LED są bardzo zróżnicowana, ale wynikają one z bardzo wielu czynników takich jak moc, wydajność, okresy gwarancyjne, jakość, marka, klasa zastosowanych komponentów. Nie można zapominać, że rynek produktów LED jest szeroki, ale nie wszystkie z nich spełniają deklarowane wymagania.

Przeprowadzenie tego dość prostego procesu z pewnością przybliży nas do wyboru optymalnej oferty z kategorii oświetlenia przemysłowego LED, uwzględniającej nasze potrzeby i możliwości.

 

Skontaktuj się - pomożemy.