Krok pierwszy – określenie wymagań dotyczących oświetlenia przemysłowego LED
Jest to najistotniejszy etap, od którego wszystko się zaczyna, gdyż musimy tutaj określić potrzeby w danym obiekcie i wymagania dotyczące liczby luksów (jednostka natężenia oświetlenia). Warto tutaj posiłkować się normą Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (Norma PN-EN 12464-1 oświetlenie miejsc pracy). Oczywiście przy dostosowywaniu źródeł światła należy się posłużyć specjalistycznym oprogramowaniem (np. Dialux), które dokładnie zwizualizuje i obliczy nasze założenia. Właściwa ilość światła ma kluczowe znaczenie dla samopoczucia i bezpieczeństwa pracowników, co niewątpliwie ma wpływ także na wydajność pracy. Wykonanie projektu ma kluczowe znaczenie w momencie zamiany dotychczasowego oświetlenia przemysłowego na zamienniki LED. Wtedy mamy pewność, że przy zastosowaniu wydajniejszych produktów LED (pobierających mniejszą ilość energii, a mających wyższy współczynnik lm/W) uzyskamy taką samą moc świetlną. Będziemy dokładnie wiedzieli ile sztuk i o jakiej mocy źródeł będziemy potrzebować.
Krok drugi – wybranie odpowiednich produktów (design)
Kiedy określimy już nasze zapotrzebowanie dotyczące natężenia światła należy zastanowić się nad wyborem właściwych produktów. Paradoksalnie szeroka gama w zakresie oświetlenia przemysłowego LED nie ułatwia nam tego zadania. Trzeba rozważyć możliwości montażowe naszego budynku. Dla przykładu, w przypadku wymiany oświetlenia przemysłowego w hali można oprzeć się na montażu samych żarówek LED na gwincie E40 lub E27 (jeśli posiadamy stare oprawy) zamiast instalować całe nowe lampy zintegrowane ze źródłem światła LED. W innym przypadku świetnie mogą się sprawdzić lampy typu High Bay, zwłaszcza w pomieszczeniach o dużej wysokości np. magazyny. Tutaj również warto rozważyć montaż lamp typu Flat Panel, które mają bardzo wysoką wydajność strumienia świetlnego, kierując całą moc świetlną w jednym kierunku. W bardziej standardowych powierzchniach dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie świetlówek LED, które z powodzeniem wypierają tradycyjne fluorescencyjne lampy/ świetlówki. W ofercie zamienników LED znajdują się również produkty z segmentu oświetlenia ulicznego LED, coraz częściej spotykanego na ulicach naszych miast.
Krok trzeci – kalkulacja kosztów oświetlenia przemysłowego LED
Po sprecyzowaniu dwóch wyżej wymienionych kryteriów przychodzi czas na wybór konkretnych produktów i oferty cenowej. Nieporównywalnie mniejsze zapotrzebowanie źródeł LED na energię powoduje, iż wymiana oświetlenie staje się opłacalną inwestycją w relatywnie krótkim czasie. Choć na pozór ceny źródeł LED mogą wydawać się wyższe od tzw. źródeł tradycyjnych, to dużo mniejsze zużycie prądu pozwala wygenerować bardzo duże oszczędności. Dzięki temu inwestycja w taki rodzaj oświetlenia może się zwrócić w niecałe 12 miesięcy. Tutaj niezwykle przydatny okazuje się kalkulator oszczędności. Narzędzie umożliwia szybkie i precyzyjne wyliczenie oszczędności na podstawie kosztów związanych z użytkowaniem bieżących źródeł oświetlenia.
Interesuje Cię szczegółowa kalkulacja kosztów? Wyślij maila
Skontaktujemy się najszybciej jak się da.
Ceny produktów LED są bardzo zróżnicowana, ale wynikają one z bardzo wielu czynników takich jak moc, wydajność, okresy gwarancyjne, jakość, marka, klasa zastosowanych komponentów. Nie można zapominać, że rynek produktów LED jest szeroki, ale nie wszystkie z nich spełniają deklarowane wymagania.
Przeprowadzenie tego dość prostego procesu z pewnością przybliży nas do wyboru optymalnej oferty z kategorii oświetlenia przemysłowego LED, uwzględniającej nasze potrzeby i możliwości.