Greenie World Unia Europejska

Oświetlenie LED w kuchni – jakie wybrać?

Oświetlenie LED, jak żadne inne, pozwala nadać naszej kuchni niepowtarzalny charakter ponieważ produkty oświetlenia LED między innymi charakteryzują się wysoką elastycznością w kwestii projektowania wystroju kuchni. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się głównie oświetlenie punktowe, kierunkowe, a także oświetlenie akcentujące, dekoracyjne.

Kwestia oświetlenia ogólnego nie jest tak istotna, jak w innych pomieszczeniach domu czy mieszkania. Nie oznacza to, że należy je w zupełności zignorować. W przypadku oświetlenia kuchennego oferta produktów LED jest bardzo szeroka. W kuchni ze względu na specyfikacje miejsca nie jest wymagane silne, mocne światło ogólne. Najczęściej źródłem światła ogólnego jest żyrandol, choć w zależności od danego miejsca mogą to być plafony montowane natynkowo lub w sufitach podwieszanych. Zwykle wykorzystuje się jedno źródło światła ogólnego, gdyż w polskich warunkach ciągle dysponujemy mniejszą powierzchnią mieszkaniową na głowę mieszkańca w stosunku choćby do reszty krajów Europy.

W przypadku żyrandola sprawa jest dość prosta wystarczy zamontować żarówkę LED na ogół na gwincie E27. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie plafonów np. plafony Greenie serii Solid. Dostępne o różnej mocy, kwadratowe lub okrągłe. Plafony montowane natynkowo z matową przesłoną, generują rozproszone światło, które z pewnością wypełnią role oświetlenia ogólnego.

Inną, bardzo często spotykaną wizją oświetlenia montowanego w kuchni jest koncepcja wykorzystująca w większym stopniu oświetlenie punktowe i dekoracyjne. W zasadzie w nowoczesnym wystroju można w zupełności pominąć ten segment oświetlenia w dużej mierze za sprawą produktów LED. Źródła LED dzięki swojej wydajności i energooszczędności stwarzają nowe pole do popisu dla projektantów wnętrz.

Kuchnia jest idealnym miejscem do zastosowania oświetlenia liniowego. Mowa tu o podświetleniu szafek wiszących czy blatów pod nimi. Tutaj można zastosować produkty, które najogólniej można określić produktami oświetlenia liniowego. Bardzo popularnym produktem w tym segmencie są taśmy LED. Taśmy oferują również szeroką możliwość konfiguracji. Ponadto szeroki wybór parametrów: moc, barwa świecenia, możliwość zastosowania dodatkowych akcesoriów, powoduje, że taśmę w kuchni możemy zamontować praktycznie wszędzie. Można doświetlić półki, zamontować na suficie, a nawet jako wewnętrzne oświetlenie szafki. Właśnie ze względu na wybór intensywności świecenia, taśmy mogą być wykorzystana jako delikatne, dekoracyjne podświetlenie półki lub jako źródło światła.

Inną propozycją oświetlenia liniowego są oprawy liniowe Greenie Boston lub Toronto. Są to dostępne o różnej długości źródła światła w sam raz do zamontowania pod szafką do oświetlenia kuchennego blatu.

W kuchni również przydadzą się produkty oświetlenia punktowego, zwane czasem oświetleniem typu „Spotlight”. Korzystne rozwiązanie np. w miejscu, w którym przygotowywane są posiłki np. nad blatem nad stołem. W tym segmencie głównie wykorzystywane są kierunkowe żarówki GU10 lub MR16. Te źródła mogą być montowana w sufitach, różnego rodzaju kinkietach lub oprawkach.

Produktami oświetlenia punktowego można też nazwać lampy, żyrandole wiszące, choć mogą też posłużyć jako oświetlenie ogólne. Jest to bardzo dobra propozycja, jeśli nasza kuchnia połączona jest z jadalnią. Podwieszane źródło światła idealnie sprawdzi się nad stołem. Ewentualnie w przypadku dysponowania większą powierzchnią, kilka podwieszanych lamp sprawdzi się jako uzupełnienie światła punktowego lub dekoracyjnego.

Jak widać oferta produktów jest szeroka , a co za tym idzie sprzyja to tworzeniu wielu koncepcji wystroju wnętrza. Istotne jest, aby tak dobrać produkty by nasze wnętrze naszej kuchni było dobrane do naszych potrzeb i naszego charakteru. Niezależnie jednak od naszego wyboru, wybierając produkty LED mamy gwarancję wysokiej oszczędności, wydłużonej żywotności i generalnie podwyższonego komfortu użytkowania.

 

Skontaktuj się - pomożemy.