Greenie World Unia Europejska

Profesjonalne oświetlenie ulic – jakie znaczenie ma rozsył światła?

Oświetlenie uliczne musi spełniać wysokie standardy i pełni ważne społecznie role, dlatego  dokładna analiza przestrzeni i parametrów opraw stanowi podstawę w oświetleniu dróg. Kwestia bezpieczeństwa ruchu drogowego jest znacząca zarówno dla mieszkańców miast, jak i wsi. Szczególnie istotne jest określenie kryteriów dla kąta rozsyłu światła. Jaką rolę odgrywa asymetryczny strumień światła w oświetleniu ulic?

Czym jest rozsył światła?

Lampa w zależności od źródła światła oraz budowy samej oprawy emituje strumień o różnym kącie nachylenia względem powierzchni. Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje rozsyłu światła:

a) wąski strumień światła

Wąski strumień światła to przykładowo 36°. Wąski strumień doskonale nadaje się do oświetlenia punktowego np. obrazów w galerii sztuki.

b) szeroki strumień światła

Szeroki strumień światła zaczyna się od 120°. Taki kąt zapewnia oświetlenie dużej przestrzeni. Jest wykorzystywany do wewnętrznych pomieszczeń oraz do oświetlenia ulicznego.

c) symetryczny

Symetryczny strumień światła dotyczy większości lamp. Strumień emitowany przez źródło światła równomiernie oświetla przestrzeń w obszarze przyjętego kąta świecenia.

d) asymetryczny

Asymetryczne oświetlenie jest konieczne w przestrzeni o wyjątkowych wymaganiach. A do takich właśnie należy oświetlenie uliczne LED. Asymetryczny strumień światła obejmuje niestandardowe obszary przestrzeni.

Lampy uliczne z asymetrycznym strumieniem światła – co to znaczy

Lampy do oświetlenia ulicznego to produkty, które muszą być dostosowane do charakterystyki różnych dróg. Zadaniem lamp jest zapewnienie dobrej widoczności nie tylko kierowcom, lecz także przechodniom. Dystrybucja światła w przestrzeni ulicznej odgrywa więc kluczową rolę. Lampa uliczna powinna oświetlać całą szerokość ulicy lub jej połowę – w zależności od ilości pasów. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo opracowano lampy LED, które zapewniają podwójny strumień światła o asymetrycznym kącie świecenia.

Lampa o asymetrycznym kącie świecenia Blaupunkt

Asymetryczny rozsył światła, jaki zapewniają lampy uliczne Blaupunkt Strasse, to najlepsze rozwiązanie do oświetlenia dróg, ponieważ światło lampy obejmuje zarówno szerokość, jak i długość ulicy oraz spory odcinek chodnika nawet z niskiego słupa. Asymetryczny strumień światła zapewnia więc bezpieczeństwo pieszym i kierowcom.

Lampa uliczna Blaupunkt Strasse

Zaletą asymetrycznego kąta padania światła jest również możliwość szerszego rozstawu między słupami. Lampy uliczne LED obejmujące dużą przestrzeń mogą być zamontowane w dużej odległości od siebie, w zależności od zasięgu bocznego padania światła. Takie rozwiązanie pomaga zaoszczędzić koszty zarówno opraw, słupów, montażu lamp, jak i poboru energii.

Oświetlenie ulic – zagrożenia

a) Niebezpieczeństwo na drodze może stanowić efekt olśnienia. Lampy o szerokim rozsyle światła, zamontowane nawet na niskiej wysokości, chronią przed występowaniem tego zjawiska. Najlepiej, jeśli oprawy uliczne są zawieszone powyżej kąta 15°.

b) Źle dobrana optyka może skutkować kolejnym problemem – zanieczyszczeniami światła, dlatego projektanci oświetlenia ulicznego unikają strumienia światła skierowanego w górę. Lampy uliczne Blaupunkt Strasse z asymetrycznym strumieniem to oprawy ograniczające rozsył światła w niepożądanym kierunku. Lampy uliczne najwyższych klas emitują światło o kącie rozsyłu 70° w stosunku do pionu. Lampy uliczne Blaupunkt Strasse emitują aż 80°.

✓ Lampy o szerokim rozsyle światła częściowo rozwiązują problem zanieczyszczeń światłem, szczególnie w obrębie przejścia dla pieszych. Według wytycznych GDDKiA stosowanie oświetlenia bezpośrednio nad przejściem jest niedozwolone. Należy zachować wymagany kontrast między ciemną posturą pieszego a jasnym oświetleniem ulicy.

Lampy uliczne Strasse z asymetrycznym rozsyłem światła można dostosować do ulic o różnej charakterystyce, zarówno tych z chodnikami, jak i bez nich. Dobór opraw i ich parametrów opracowany zostaje na podstawie profesjonalnych projektów fotometrycznych. Dzięki temu nasi specjaliści są w stanie przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.