Greenie World Unia Europejska

Realizacja oświetlenia LED w Sanatorium Uzdrowiskowym „Augustów”

Cel

Realizacja polegała na kompleksowej usłudze doboru produktów oświetleniowych do nowo wybudowanej części augustowskiego sanatorium. Obiekt w Augustowie jest bardzo dobrze znany w kraju i cieszy się renomą wśród odwiedzających. Dlatego też w 2015 roku rozpoczęła się rozbudowa, w wyniku której powiększyła się istniejąca część hotelowa, a także powstał zupełnie nowy obiekt hotelowy i część rekreacyjno-zabiegowa. W rezultacie Sanatorium w Augustowie zwiększyło swoją powierzchnię niemal dwukrotnie. Nowy obiekt hotelowy zawiera 50 miejsc noclegowych, co razem z istniejącą częścią daje łącznie 270 miejsc. Jednocześnie całe przedsięwzięcie było największą inwestycją na terenie Augustowa i okolic od lat.

Realizację wykonaliśmy wspólnie firmą architektoniczną R-Design, z którą przeprowadziliśmy już kilka inwestycji w branży HoReCa. Warto tutaj wspomnieć choćby modernizację w hotelu Mazurski Raj, choć oczywiście współpracujemy też na innych polach.

Plan działania był prosty – firma R-Design wykonała projekt, a my dostarczyliśmy oświetlenie LED. Skala rozbudowy dawała duże pole możliwości ze względu na liczbę pokoi gościnnych, przeznaczenie danych pomieszczeń oraz cel całej inwestycji. Należy podkreślić, iż pojawienie się nowych części w uzdrowisku pomogło uzyskać status  innowacyjnego 3-gwiazdkowego hotelu przystosowanego  na pobyt długoterminowy z bogatą bazą zabiegową, a także zabiegami wellness i rekreacji. Duża w tym rola właśnie oświetlenia LED, które bezdyskusyjnie ma ogromny wpływ na samopoczucie osób przebywających w danym miejscu.

Wykonanie

Źródła światła, poza spełnianiem norm oświetleniowych, muszą być przyjazne środowisku i nie generować negatywnego oddziaływania na kuracjuszy. Jak już wspomniano, potencjał inwestycji wymagał zastosowania wielu rodzajów produktów z kilku segmentów gatunkowych, odpowiednio wyselekcjonowanych do charakteru danego pomieszczenia. Najlepiej to zilustrują opisy przykładów wykorzystania konkretnych produktów w konkretnych pomieszczeniach.

Przed implementacją oświetlenia LED marki Greenie w Senatorium w Augustowie zużycie energi  było na poziomie 57226 kWh, po modernizacji ośągneliśmy zadawalający wynik- 11414 hWh, co oznacza że przy średniej stawce za prąd, wygenerowaliśmy oszczędności rzędu 10 tyś zł, co przekłada się na 18-miesięczny zwrot z inwestycji (ROI). 

Na początek chcielibyśmy przedstawić prawdopodobnie jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w każdym uzdrowisku, czyli basen.

Do oświetlenia basenu zostały wykorzystane lampy przemysłowe LED HighBay Linear skonstruowane w oparciu o diody marki Philips. Jest to produkt z kategorii oświetlenia liniowego, dedykowany do pomieszczeń o dużej powierzchni oraz wysokości, często wymagających podwyższonej klasy ochrony. Lampy mogą być podwieszane lub montowane natynkowo – tak też zamontowano je w Sanatorium w Augustowie. Tutaj warto podkreślić pewną utylitarność oświetlenia liniowego Greenie HighBay LED Linear, patrząc pod kątem osiąganych parametrów świetlnych, które z powodzeniem oświetlą hale magazynowe, a także basen w popularnym uzdrowisku.

Oświetlenie liniowe zostało zresztą szerzej wykorzystane w Sanatorium Uzdrowiskowym Augustów. Nie ma w tym nic dziwnego, trudno sobie w zasadzie wyobrazić jakąkolwiek inwestycje bez tego typu rozwiązania, zwłaszcza że systemy liniowe posiadają szerokie możliwości montażu i adaptacji. W uzdrowisku zostały wykorzystane profile Greenie LED Agat Slim. Profile zostały zamontowane na linkach lub wpuszczone. Przykład montażu widać na zdjęciu w holu czy w recepcji i w restauracji, czyli w miejscach służących do obsługi klientów, wykonywania pracy biurowej i generalnie w miejscach przebywania większych grup gości uzdrowiska.

 • realiazacja_greenie_led_augustow_hall
 • realiazacja_greenie_led_augustow_hall_2

Zostały wykorzystane lampy w barwie świecenia białej neutralnej (4000-4500K), która ma najlepszy wpływ na samopoczucie ludzi, a jednocześnie idealnie odwzorowuje barwy. W tym przypadku uwzględniono także wystrój otoczenia dominując biel i duże przestrzenie miejscami ze znaczną ilością światła naturalnego.

Oświetlenie LED w barwie naturalnej znalazło swoje zastosowanie również w kinkietach dekoracyjnych i oprawach podwieszanych, w których zamontowano przede wszystkim żarówki LED. Warto tutaj wspomnieć o lampach podwieszanych wykonanych z piór. W nich także zastosowano żarówki LED Greenie w barwie naturalnej.

Wspomniane lampy z żarówkami LED idealnie wpasowują się w nowoczesny styl wnętrz i robią niesamowite wrażenie na gościach odwiedzających Uzdrowisko w Augustowie. Jest to świetny przykład na to, jak duże znaczenie we wnętrzach ma odpowiednie oświetlenie, które już dawno wyszło poza ramy klasycznych żyrandoli czy też kinkietów.

 • 19055890_1069095393221246_2756289412029512949_o
 • realiazacja_greenie_led_augustow_lmapy_designerskie

Kolejnym miejscem, które warte jest uwagi są pokoje gości oraz wszelkie bardziej kameralne miejsca stymulujące poczucie relaksu i komfortu. Ze względu na ich specyficzny charakter, zastosowano tam barwę świecenia białą ciepłą (2800-3200K). Przykładowo produkty wykorzystane w pokojach hotelowych to głównie plafony podtynkowe i panele natynkowe. Konkretnie natynkowe plafony LED serii Greenie Solid okrągłe 30W oraz plafony LED podtynkowe okrągłe 18W. Żarówki w barwie ciepłej zostały zamontowane również do kinkietów umieszczonych przy hotelowych łóżkach.

Światło ciepłe jest światłem, które bardzo dobrze kojarzy się większości z nas, ponieważ przypomina żarówki starego typu, przy których niemal wszyscy się wychowaliśmy. Charakteryzuje się lekko żółtą barwą świecenia, która sprawia, że w pomieszczeniach od razu jest przytulniej. Światło ciepłe, tak jak i inne barwy, ma swoich zwolenników oraz przeciwników, ale nie da się ukryć, że w pokojach gościnnych w uzdrowisku oraz w lampach designerskich sprawdza się idealnie. Tym samym po raz kolejny udowadniamy, że jest to taki sam element wystroju wnętrz jak meble czy różnego typu dodatki.

 • realiazacja_greenie_led_augustow_lampka_nocna
 • realiazacja_greenie_led_augustow_lampa_wiszaca

Tak duża inwestycja nie mogła obejść się bez taśm LED. Plastyczność oraz wielofunkcyjność taśm LED pozwala montować je w każdym miejscu i w różnych formach zabudowy. Na korytarzach została założona w profilach aluminiowych taśma Greenie LED o specyfikacji 60 diod smd5050 na jednym metrze bieżącym, o mocy 14,4W/mb. w barwie ciepłej. Taśmy zostały wykorzystane także w lustrach zamontowanych w łazienkach. Tutaj natomiast zdecydowaliśmy o montażu taśmy LED o mocy 60 diod smd3528, 4,8W/m.b. i oczywiście w barwie neutralnej.

Taśmy LED montowane w lustrach to coraz bardziej popularne rozwiązanie do oświetlenia łazienek, które są miejscami o specyficznych warunkach – po pierwsze zazwyczaj nie ma w nich okna, po drugie niezbędne jest zastosowanie oświetlenia odpornego na wilgoć, a zarazem bezpiecznego. Użycie taśm LED działających pod napięciem 12V i posiadających klasę wodoszczelności IP65, spełnia podstawowe wymagania oświetleniowe takich miejsc. Na korytarzach zastosowano taśmy schowane w profilach z matowymi przesłonami, dzięki czemu światło jest bardzo dobrze rozproszone, nie widać diod, a linia świetlna zachowuje swoją ciągłość.

 • realiazacja_greenie_led_augustow_korytarz
 • realiazacja_greenie_led_augustow_lazienka_3

Poza pomieszczeniami typu recepcja, hall czy też basen i pokoje gościnne z łazienkami, oświetlenie LED zastosowano także w pomieszczeniach funkcjonalnych zgodnych z profilem działalności uzdrowiska. Chodzi tutaj oczywiście o salę fitness, gabinety zabiegowe i rehabilitacyjne. W sanatorium można skorzystać z programu rehabilitacji realizowanego przez szczegółowe badania lekarskie, konsultacje lekarzy specjalistów i ponad 50 rodzajów profesjonalnych zabiegów. W salach użyto panele podtynkowe LED z serii PLS o wymiarach 120x30cm oraz mocy 45W.

Panele z serii PLS najczęściej wybierane są do biur albo urzędów, jednak jak widać na powyższym zdjęciu – ich zastosowanie może być o wiele szersze. Jest to produkt, który w prosty i szybki sposób można zamontować w sufitach podwieszanych typu Armstrong. Matowa przesłona zapewnia idealny rozsył światła i gwarantuje równomierne oświetlenie całej powierzchni panelu. Dzięki temu ten typ źródeł światła doskonale wpasowuje się w białe sufity, nie wyróżnia się w pomieszczeniu, ale spełnia swoją główną rolę.

W części restauracyjnej zastosowano żarówki LED z serii Candle, które i tym razem swoje przeznaczenie znalazły w klasycznych żyrandolach nawiązujących swoim wyglądem do żyrandoli z zeszłych epok. Żarówki Candle to tak zwane żarówki „świecowe”, które swoim kształtem przypominają płomień świecy. Zazwyczaj występują w ciepłej barwie świecenia, jednakże ze względu na wystrój pomieszczeń, w tym przypadku zastosowano barwę naturalną.

 • realiazacja_greenie_led_augustow_restauracja
 • realiazacja_greenie_led_augustow_zyrandol

Z części restauracyjnej przechodzimy do oszklonej oranżerii, z której widać otaczający sanatorium las. oranżeria prezentuje się wyjątkowo przytulnie. Zastosowaliśmy tutaj girlandy z żarówkami LED – proste, a zarazem ciekawe rozwiązanie, które skomponowało się z lekkim materiałowym zadaszeniem tego miejsca.

Zastosowanie w całym obiekcie wyłącznie produktów oświetleniowych w technologii LED miało na celu uzyskania nowoczesnego innowacyjnego charakteru wnętrz, co zostało w pełni zrealizowane. Ponadto powstaje wiele ogólnych korzyści, z których źródła LED słynną, zwłaszcza w tak dużym ośrodku jak Sanatorium w Augustowie. Przede wszystkim oszczędność konsumpcji energii sięgająca nawet do 80%, wydłużona żywotność, ograniczona awaryjność nie wymuszająca częstych napraw i konserwacji. Wszystko to powoduje, że zrewitalizowany kompleks w Augustowie podkreślił swój ekologiczny charakter.

 • realiazacja_greenie_led_augustow_sciana
 • 19237906_1069112189886233_5472673519257749589_o

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.