Greenie World Unia Europejska

Gdzie wyrzucać żarówki LED?

Gospodarka odpadami oraz recykling śmieci ostatnimi czasy zaczęły być traktowane poważnie i dziś powinny już stanowić normę. Do niedawna odpady trafiały do śmieci i nikt nie przejmował się tym, co dalej się z nimi dzieje. Na szczęście to się zmieniło i dziś każdy powinien wiedzieć, jak prawidłowo segregować śmieci. Gdzie wyrzucać żarówki LED? A gdzie inne niebezpieczne odpady? Podpowiadamy!

Oświetlenie LED – nowoczesny sposób na oświetlenie

Oświetlenie ledowe jest coraz popularniejsze. W naszej ofercie znajdziesz zarówno żarówki LED Greenie, żarówki LED Blaupunkt oraz jeszcze szerszą ofertę oświetlenia LED o różnych zastosowaniach. Ze względu na popularność tego typu źródeł światła nowoczesne oświetlenie pojawia się również w przemyśle i rolnictwie. Ponieważ oświetlenie z diodami elektroluminescencyjnymi to przyszłość w tej dziedzinie, warto wiedzieć, jak z nimi postępować, gdy się zużyją. Choć biorąc pod uwagę żywotność oświetlenia LED nie będzie to częsty problem.

Segregacja odpadów to nie tylko chęć – to obowiązek

Jeśli nie chcesz dbać o środowisko i nie interesują Cię sprawy ekologii (choć powinny!) musisz wiedzieć, że mimo tego nadal jesteś zobowiązany do segregacji odpadów. Każdy z nas dziś musi odpowiednio sortować śmieci i utylizować je w odpowiednich miejscach.  Sprawa z podziałem na plastik, papier i szkło oraz odpady zmieszane nie budzi wątpliwości – nauczyliśmy się już prawidłowo odróżniać różne frakcje śmieci. Nadal jednak problem sprawiają nam niektóre przedmioty, które wykorzystujemy w domu, a nie do końca wiemy co z nimi zrobić, gdy się zepsują lub zużyją. Dziś pokażemy, gdzie wyrzucać żarówki LED i jak bezpiecznie się ich pozbyć.

Zasady utylizacji żarówek LED oraz innych w gospodarstwie domowym

Tradycyjne żarówki były dość proste w utylizacji w porównaniu do żarówek ledowych i świetlówek. Warto jednak wiedzieć, że pomimo iż nie zawierają one elementów niebezpiecznych (i nie są traktowane jako odpady niebezpieczne) nie wolno ich wyrzucać do pojemników na szkło, które znajdują się obok domu. Trzeba wyrzucić je do kosza ze śmieciami zmieszanymi, po prostu nie nadają się do dalszego recyklingu.

Żarówki LED i świetlówki traktowane są jako odpad niebezpieczny, przez co podlegają specjalnym zasadom gromadzenia. Reguluje je specjalna ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ustawa z dnia 11 września 2015). Żarówki ledowe dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii diod elektroluminescencyjnych nie zawierają substancji niebezpiecznych, przez co nie stanowią takiego zagrożenia jak popularne świetlówki. Jednak zasady, jakie obowiązują przy ich utylizacji, są takie, jak w przypadku elektrośmieci.

Gdzie wyrzucać żarówki LED?

Chcąc pozbyć się zużytej żarówki LED, możesz to zrobić na kilka sposobów. Pamiętaj, nie wyrzucaj jej do kosza na odpady – o tym, że produkt nie może być tam umieszczony, świadczy przekreślony symbol kosza umieszczony na opakowaniu lub produkcie. Można natomiast taką żarówkę:

  • zostawić w sklepie przy zakupie nowej żarówki (sklepy mają obowiązek przyjąć taką żarówkę na tzw. “wymianę” niezależnie od jej marki,
  • oddać do PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych),
  • oddać do punktu zbierania elektrośmieci,
  • oddać podczas zbiórki sprzętu elektrycznego,
  • zanieść do sklepu ze sprzętem elektronicznym lub budowlanym, gdzie znajdują się pojemniki na zużyte żarówki. Sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjąć takie żarówki niezależnie od tego, czy kupujesz nową, czy nie. Wymiar zewnętrzny takiej żarówki nie może być jednak większy niż 25 cm.

Prowadzisz firmę i nie wiesz co zrobić ze zużytym oświetleniem?

Placówki publiczne, szkoły, przedszkola, instytucje publiczne lub firmy, by pozbyć się zużytego oświetlenia we właściwy sposób i nie narażać się na surowe kary, muszą zarejestrować się w BDO (Baza Danych Odpadowych). Mogą skorzystać z oddania odpadów do punktu zbierania, który wystawi im Kartę Przekazania Odpadów lub do zakładu przetwarzania, który zajmuje się taką zbiórką. Dość prostym sposobem jest złożenie indywidualnego odbioru w Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, która zajmuje się procesem zbiórki oraz przetwarzania m.in. sprzętu oświetleniowego.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.