Greenie World Unia Europejska

Budowa domu to spore wyzwanie, które często kosztuje nas wiele nerwów i pieniędzy. Warto więc zastanowić się nad jego projektem, aby zainwestowane w niego środki nie były ciągiem niekończących się wydatków. Jak to zrobić? Zastosować ekologiczne rozwiązania, które ograniczą późniejsze spożycie energii.

Ekologiczny dom – co to znaczy?

Budowa domu to spore wyzwanie, które często kosztuje nas wiele nerwów i pieniędzy. Warto więc zastanowić się nad jego projektem, aby zainwestowane w niego środki nie były ciągiem niekończących się wydatków. Jak to zrobić? Zastosować ekologiczne rozwiązania, które ograniczą późniejsze spożycie energii.

Jak wygląda ekologiczny dom – cechy

Stworzenie ekologicznego domu zaczyna się od koncepcji jego bryły oraz wyborze materiałów do budowy. Przede wszystkim, warto zastanowić się nad metrażem domu. Wielkie przestrzenie wymagają większego nakładu energii do oświetlenia i ogrzania ich. Warto też przy takim projekcie wykorzystać proste triki, które pomogą w zatrzymaniu energii cieplnej w domu. Co to znaczy?

Budując dom o powierzchni np. 100 metrów kwadratowych, korzystniej będzie tę przestrzeń podzielić na dwa poziomy o powierzchni 50 mkw, gdyż najwięcej ciepła tracimy przez dach, jako że masy ciepłego powietrza przenoszą się do góry. Wówczas zamiast ulatniać się, energia cieplna ogrzeje górne piętro domu.

Innym energooszczędnym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie płaskiego dachu – skosy, których nie wykorzystujemy i zazwyczaj utrudniają aranżację przestrzeni, niepotrzebnie gromadzą ciepło, które później z domu znika.

Kolejną przydatną przy budowie ekologicznego domu wskazówką, będzie odpowiednie rozmieszczenie okien. Dobrą strategią jest umiejscowienie ich od południowej strony i ograniczenie ich ilości od północnej. W ten sposób, za dnia dom “ładuje się” energią słoneczną i nie traci jej zbyt wiele poprzez okna w które słońce nie zagląda.

Czy ekodom jest droższy w budowie i utrzymaniu?

Dom ekologiczny nie musi być droższy w budowie. Materiały zalecane do budowy takiego domostwa powinny być jak najmniej przetworzone. Ekologiczne domy buduje się z drewnianych bali, kamieni, gliny lub cegieł. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest budowa domów z cegieł z odzysku – czyli pozostałych po rozbiórce innego domu. Droższymi rozwiązaniami mogą okazać się najnowsze technologie stosowane do oświetlenia, ogrzania czy dostarczenia prądu do takiego domostwa. Jednak te inwestycje są tylko pozornie kosztowne. W użyciu, koszt zwraca się całkiem szybko w obniżonych rachunkach za prąd. Wśród nowoczesnych technologii, które warto wykorzystać przy projekcie takiego domu będą np. panele słoneczne, żarówki LED oraz maty grzewcze na podczerwień.

Nowoczesne technologie w ekologicznym domu

Ogrzewanie matami grzewczymi na podczerwień jest niezwykle wydajnym rozwiązaniem, które jest proste w montażu. Maty grzewcze mogą być montowane pod podłogą, na ścianach lub nawet pod lustrem łazienkowym (co przy okazji zapobiega jego zaparowywaniu). Ogrzewanie podczerwienią to technologia wykorzystująca ten sam typ promieni, które emituje słońce. Jest nieszkodliwe, a dodatkowo nie ogrzewa powietrza tylko obiekty znajdujące się w danym pomieszczeniu, pozwalając im na powolne oddawanie ciepła. Produkty tego typu nie wymagają przeglądów oraz mają długi okres gwarancji. Ogrzewanie podczerwienią to nie tylko maty, ale również eleganckie panele, czasem też w postaci luster.

Folia grzewcza Greenie Heat

 

Kolejnym rozwiązaniem technologicznym, które pozwoli nam na zmniejszenie rachunków i stworzenie przyjaznego środowisku domu, będzie zastosowanie żarówek LED, które wykorzystują niemalże 95% pobieranej energii na emisję światła oraz mają niezwykle długi czas świecenia, który można liczyć w latach. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze oraz ograniczamy wytwarzanie elektrośmieci.

 

Dom pasywny a energooszczędny – różnice

Dom pasywny to stosunkowo nowy trend. Charakteryzuje się tym, że przy jego projekcie bierze się pod uwagę takie czynniki jak jego położenie na działce, budowa terenu działki, a także wyróżniają go bardzo dobre parametry izolacyjne. Dom pasywny będzie uzbrojony w grube, dobrze izolowane mury, grube ramy i nawet potrójne szyby w oknach, a także mechaniczny system wentylacji, który pozwala na odzyskiwanie ogrzanego powietrza.

Dom pasywny wymaga większego nakładu finansowego w materiały budowlane. Unika się również umieszczania garażu w bryle budynku. Najprościej ujmując, z perspektywy czysto liczbowej za dom pasywny uznaje się taki, którego roczne zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do ogrzania go nie przekracza 15 kWh/m2, a popyt na energię niezbędną do przygotowywania ciepłej wody czy działania urządzeń domowych 120 kWh/m2. Dla porównania domy energooszczędne potrzebują do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/(m2·rok), a zwykłe nawet 180 kWh/(m2·rok).

Coraz więcej osób sięga po rozwiązania przyjazne równocześnie dla planety i portfela. Warto więc sięgnąć po nie, gdyż stanowią obopólną korzyść dla nas i środowiska, a dziś, jak nigdy, Ziemia potrzebuje naszej uwagi. Bądźmy bardziej Greenie.

Skontaktuj się - pomożemy.