Greenie World Unia Europejska

Wiele mówi się o przymusowej segregacji odpadów. Często pomija się jednak istotny temat elektrośmieci. W Greenie staramy się szerzyć świadomość na temat ekologicznego postępowania, dlatego przygotowaliśmy trochę wiedzy na temat niebezpiecznych elektroodpadów.

Dlaczego elektroodpady są niebezpieczne?

Elektroodpady – co musisz wiedzieć?

Elektrośmieci określane są mianem ZSEE (Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny). Jest to sprzęt oraz jego pozostałości, których chcemy się już pozbyć. Ze względu na ich zużycie, zepsucie i chęć wymiany. Sprzedaż sprzętów elektronicznych nieustannie wzrasta, co potwierdzają liczne badania, w związku z czym rośnie również ilość elektroodpadów. To np. pralki, odkurzacze, laptopy, komputery, kuchenki, chłodziarki, kamery, telefony czy panele grzewcze.

Dlaczego elektroodpady są niebezpieczne?

Sprzęt elektroniczny jest obfity w szkodliwe dla środowiska, zwierząt i ludzi substancje, które wywołują poważne choroby oraz uszkodzenia organizmu. Sprzęt pozostawiony w lesie jest wysoce niebezpieczny. Poniższa tabela przedstawia szkodliwe substancje oraz przykłady sprzętów, od których powinniśmy się trzymać z daleka natknąwszy się na dzikie wysypisko.

 

Substancja Skutki uboczne Występowanie
Rtęć
  • uszkodzenia nerek
  • uszkodzenia wzroku, słuchu
  • zaburzenia koordynacji
  • deformacja kości
  • rakotwórczość
świetlówki
Chrom
  • zaburzenia układu krążenia
  • alergie
  • zaburzenia układu oddechowego
na powierzchni np. lamp
Ołów
  • uszkodzenia szpiku
  • niszczenie narządów
  • rakotwórczość
stopy lutownicze
Kadm
  • niszczenie nerek
  • niszczenie dróg rodnych
  • deformacje kości
baterie
Freon
  • niszczenie warstwy ozonowej
lodówki

Prawidłowy recykling elektrośmieci

Jak ukazuje tabela, kontakt z elektrośmieciami może być przyczyną wielu poważnych schorzeń. Prawidłowy recykling zużytego sprzętu minimalizuje ryzyko narażenia na szkodliwe substancje. Dbając o segregację odpadów, walczymy więc o własne zdrowie oraz o zdrowie bliskich.

Odpady elektroniczne dzieli się na 6 grup:

1. Sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury (np. lodówki, zamrażarki).
2. Ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 cm (np. ekrany, laptopy, ramki LCD)
3. Lampy (np. diody LED, lampy fluorescencyjne, świetlówki LED, lampy metalohalogenkowe)
4. Sprzęt wielkogabarytowy (gdy jakikolwiek z elementów urządzenia przekracza 50 cm, np. zmywarki, panele fotowoltaiczne
5. Sprzęt małogabarytowy (np. odkurzacze, żelazka)
6. Małogabarytowy sprzęt informatyczny i  telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm (np. telefony, GPS-y, drukarki).

Taki podział ma za zadanie uporządkowanie sprzętu według stopnia trudności ich utylizacji. Ma to pomóc w zmianie sposobu i redukcji kosztów przetwarzania elektroodpadów.

Aby bezpiecznie pozbyć się sprzętu, należy najpierw odpowiednio go sklasyfikować, a następnie:

1. Kupując nowy sprzęt oddać stary i zużyty sprzedawcy. Obowiązkiem sprzedawcy sprzętów elektronicznych jest nieodpłatne przyjęcie zużytego przez klienta sprzętu (mowa o sprzęcie tego samego rodzaju oraz o takiej samej ilości) Np. zużyta zmywarka na nową zmywarkę.

2. Elektrośmieci można także oddać do specjalnych gminnych punktów zajmujących się odbieraniem elektroodpadów. Istnieją również prywatne punkty zajmujące się odbiorem takich sprzętów. Należy jednak zwrócić uwagę na legalność takiej firmy, by mieć pewność, że sprzęt zostanie poprawnie zutylizowany. W tym celu należy zbadać obecność firmy w rejestrze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Elektroodpadów nie wolno wyrzucać do śmietnika ani do lasu. Grozi to karą rzędu kilku tysięcy złotych. Najlepszym dla środowiska wyjściem jest kupowanie sprzętów z małą ilością szkodliwych substancji, np. pozbawione rtęci lampy LED oraz żarówki LED.

Ludzie często narzekają na restrykcyjne przepisy dotyczące recyklingu odpadów oraz na koszty pozbycia się ich, jednocześnie zapominając o tym, że to dla dobra nas wszystkich. Odpowiednie postępując z elektrośmieciami, dbamy o innych, siebie, naszych bliskich i środowisko naturalne.

Skontaktuj się - pomożemy.