Greenie World Unia Europejska

Oświetlenie obiektów sportowych i boisk

Gdy aura nie sprzyja i dni stają się krótsze, ciężko podtrzymać częstotliwość treningów. Właśnie teraz silne lampy w nowoczesnej technologii LED pokażą w pełni swoje możliwości.

Oświetlenie obiektów sportowych – dlaczego jest ważne?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że bez światła trudno przemieszczać się z miejsca na miejsce. Wszyscy wiemy również, że boiska i stadiony powinny być dobrze oświetlone. Zapewni to bezpieczny przebieg treningu i rozgrywek. Ważne jest, aby światło miało odpowiednie natężenie, kąt rozsyłania oraz odpowiednią temperaturę barwową. 

W zasadzie nikt sobie nie wyobraża, aby choćby w ramach oszczędności oświetlenie obiektów sportowych miały stanowić przestarzałe lampy sodowe. Ich żółte światło przekłamuje barwy, drażni wzrok i ze względu na zbliżenie temperaturą barwową do światła zachodzącego słońca, powoduje senność. Takie światło ewidentnie nie będzie tworzyło sprzyjających warunków do rekreacji. W takich chwilach potrzebna jest energia i pełna koncentracja. Dlatego lampy sodowe nie powinny być umieszczane przy granicy boiska nawet w charakterze sąsiadującej latarni ulicznej.

 

Oświetlenie sportowe – przepisy

 

W świetle lamp wysokoprężnych lub metalohalogenkowych każda aktywność sportowa mija się z celem. Słaba jakość oświetlenia niesie ze sobą negatywne skutki dla zdrowia. Drażniące światło osłabia wzrok i powoduje bóle głowy. Nowoczesne obiekty sportowe powinny spełniać kryteria oświetleniowe, które biorąc pod uwagę różne czynniki, dają nam wskazówki, jak powinno być wybrane i zaprojektowane oświetlenie. Wszystko po to, aby spełnić normy zapewniające bezpieczeństwo rekreacji. System lamp oświetlających dany obiekt sportowy musi uwzględniać następujące kryteria:

  • Natężenie oświetlenia pionowe i poziome 
  • Równomierność oświetlenia
  • Olśnienie
  • Barwa światła i oddawanie barw

 

 Kryteria oświetleniowe dla obiektów sportowych

 

Kryterium nr 1.

Pierwsze kryterium zwraca naszą uwagę na optymalne oświetlenie tła, w którym będą poruszać się zawodnicy. Chodzi oczywiście o obszar pola gry, taki jak murawa, kort czy inny typ boiska. Znaczenie ma tutaj umożliwienie adaptacji wzroku graczy i widzów do warunków wzrokowych. To one decydują o tym, czy możliwa będzie obserwacja przebiegu gry i jej szczegółów. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w razie ewentualnej transmisji telewizyjnej, gdzie jakość obrazu musi być maksymalna. Od tego kryterium zależy również, czy zawodnicy będą w stanie w porę dostrzec piłkę, określić odległości między obiektami, ruch przeciwników i rozróżniać członków drużyn. To kryterium ma też decydujący wpływ na decyzje sędziego, który przyznaje punkty karne, rzuty wolne itp. 

Kryterium nr 2.

Drugie kryterium mówi nam o ciągłości oświetlenia obiektu sportowego. Jest niedopuszczalne, aby boisko było nierównomiernie oświetlone, z obszarami cienia i plamami światła wynikającymi z nieprawidłowego rozmieszczenia punktów świetlnych. Ludzkie oko w takiej sytuacji jest zmuszone do ciągłej adaptacji w zmiennych warunkach. Ta niedogodność jest męcząca dla wzroku zarówno zawodników, jak i widzów. 

Kryterium nr 3.

Trzecie kryterium sprawdza, czy natężenie światła nie jest zbyt intensywne i czy jego źródła mają odpowiednie usytuowanie oraz kąt rozsyłania. Chodzi naturalnie o to, aby wyeliminować oślepianie widzów oraz zawodników przez źle zainstalowane lampy. 

Kryterium nr 4.

Ostatnie kryterium dotyczy zagadnienia prawidłowego odwzorowywania barw w ramach wskaźnika CRI. Przestrzeganie tego parametru jest szczególnie ważne ze względu na konieczność wzajemnego odróżniania zawodników przy pomocy różnic w barwach klubowych. Ponadto, w razie obecności ewentualnych reklam przekłamywanie kolorów przez światło może wpływać na ewentualne relacje ze sponsorami, którym szczególnie zależy na wizerunku marki. Dla tzw. obiektów klasy mistrzowskiej wymagania dotyczące norm oświetleniowych są zwykle podporządkowane potrzebom transmisji TV. Dla optymalnego obrazu z głównej kamery zaleca się, aby natężenie światła w jej zasięgu wynosiło 1400 lx. Z kolei zalecana temperatura barwowa powinna wynosić mniej niż 6000K. Ważne jest, aby barwa świecenia była jak najbardziej zbliżona do światła naturalnego.

Widzimy więc, że wybierając lampy do oświetlania obiektu sportowego powinniśmy brać pod uwagę szereg skomplikowanych czynników. Musimy brać pod uwagę odpowiednie rozmieszczenie lamp, natężenie i kąt rozsyłania światła zgodny z normami oświetleniowymi, ustalonymi dla danego typu boiska. Istotna jest również energochłonność lamp, która  ma kluczowy wpływ na finanse klubu. Wreszcie, ważna jest temperatura barwowa zapewniającą dobre odwzorowanie kolorów, umożliwiając odróżnianie członków przeciwnych drużyn i rozpoznawanie logotypów sponsorów umieszczonych na banerach reklamowych.

Jakie lampy stadionowe będą idealne do oświetlenia boiska?

 

Aby zyskać optymalne oświetlenie obiektów sportowych od dawna są stosowane lampy metalohalogenkowe. Mają one zaletę w postaci wysokiego wskaźnika oddawania barw. Jest on bardzo ważny, gdyż pozwala odróżniać piłkarzom barwy. Pozwala ponadto w porę dostrzec kolegów z drużyny i wykonywać skuteczne podania oraz asysty. Wadą lamp metalohalogenkowych jest niestety duży pobór energii wynoszący od 400 do nawet 2000W. Na szczęście w dobie dynamicznie rozwijającej się gałęzi źródeł światła, jaką jest oświetlenie sportowe LED pojawia się rozwiązanie. Mamy możliwość wyboru lamp posiadających znacznie lepszą wydajność przy jednocześnie niskim poborze energii elektrycznej. Od jakości oświetlenia obiektów sportowych zależy nie tylko możliwość podtrzymania wieczornych treningów, ale również kondycja wzroku członków klubu.

Inwestycja w zmianę – nowoczesne oświetlenie LED zamiast opraw metalohalogenkowych

 

Rozważając inwestycję w oświetlenie stadionu lub boiska szkolnego należy zrezygnować z tanich lamp metalohalogenkowych i wyładowczych. Zachęty w postaci niskiej ceny zakupu i powoływanie się przez sprzedawców na przestarzałe normy powinny wzbudzić naszą nieufność. W przeciwnym wypadku nasza inwestycja zakończy się wydatkiem na źródła światła niskiej jakości. W ten sposób obiekt sportowy będzie wyjątkowo uciążliwy dla użytkowników, generując przy tym wysokie rachunki za energię elektryczną.

Lampy Greenie Polska – idealne oświetlenie obiektów sportowych

 

Lampy stadionowe LED i inne źródła światła tego typu mają kilka przewag nad tradycyjnym oświetleniem. Wykazują znacznie większą żywotność źródeł światła oscylująca powyżej 50 000 godzin przy równocześnie powolnym spadku wydajności. Ponadto pracujące na zewnątrz są zwykle bardziej odporne na ujemne temperatury, a hermetyczność i obudowy sprawdzonych producentów zapewniają bezawaryjność potwierdzoną długoletnią gwarancją i rosnącą liczbą zadowolonych inwestorów. 

Firma Greenie bez fałszywej skromności pretenduje do miana lidera w modernizacji oświetlenia obiektów sportowych. Dlatego proponuje ona produkty, które przez lata będą oświetlać wiele rozgrywek mniejszego i większego kalibru. Okazuje się, że oświetlenie przemysłowe LED może doskonale sprawdzić się zarówno na produkcji, jak i na obiekcie sportowym. Wystarczy znaleźć odpowiedni produkt i doświadczonego realizatora inwestycji – Greenie Polska poleca się i przedstawia propozycje rozwiązań.

Naświetlacz LED IC ARENA 600W Philips NW –  idealne oświetlenie sportowe dla stadionu ligowego

 

Pierwszą propozycją marki Greenie Polska dla oświetlenia boiska lub stadionu sportowego jest naświetlacz LED IC ARENA. Ze względu na zastosowane zabezpieczenia i parametry oprawa ma bardzo uniwersalne zastosowanie i została umieszczona w kategorii lampy przemysłowe LED. Do jej głównych atutów należy całkowita odporność na działanie opadów atmosferycznych i skrajnych temperatur. Może ona bez przeszkód pracować na mrozie ze względu na wysoką tolerancję diod na ujemne temperatury oraz hermetyczność obudowy.

Przed przegrzaniem w czasie cieplejszych okresów w roku chroni aluminiowa obudowa z radiatorem skutecznie odprowadzającym ciepło. Zastosowana izolacja chroni lampę LED zarówno przed elektrostatyką, jak i wyładowaniami atmosferycznymi. Lampa świeci w temperaturze barwowej białej naturalnej, doskonale odwzorowującym kolory dzięki wskaźnikowi CRI>80. Opływowa obudowa i uchwyt pozwalają na pewny montaż na dowolnym słupie spełniającym standardy dla obiektów sportowych. Mamy możliwość regulacji kąta nachylenia, a na zamówienie również nietypowego kąta rozsyłania światła. Ponieważ natężenie światła modelu Arena IC wynosi aż 72 000 lumenów jego cztery egzemplarze bez trudu spełnią normy oświetleniowe dla boisk III-ligowych. Lampa LED IC Arena pozwoli przedłużyć dzień i utrzymać systematyczność treningów i rozgrywek niezależnie od pory roku.

 

 Lampy przemysłowe LED – uniwersalne rozwiązania

 

Naświetlacze LED Greenie Arena z rodziny oświetlenia przemysłowego są wyjątkowymi oprawami ze względu na zdolność do pracy w zamkniętych i otwartych przestrzeniach. Jest to szczególnie ważne, gdy zastanawiamy się nad dużym zamówieniem do obiektów o różnym zastosowaniu i o różnym przeznaczeniu. Niezależnie od tego, czy zarządzamy stadionem krytym, otwartym lub halą do produkcji i przechowywania sprzętu sportowego możemy wybrać jeden rodzaj lampy LED, który będzie je oświetlał.  Naświetlacz LED Greenie Arena i jego różne konfiguracje dostępne w naszej ofercie sprosta z powodzeniem każdemu zadaniu.

Naświetlacze LED – lampy przemysłowe do hal sportowych i magazynów produkcyjnych

 

Duża, zamknięta hala sportowa również wymaga optymalnego oświetlenia. Jeśli myślimy o nowoczesnych i energooszczędnych lampach do dużego kompleksu sportowego z różnorodną infrastrukturą, taką jak siłownie, ściany wspinaczkowe, parki trampolin i miejsca do treningów typu crossfit warto pomyśleć o produkcie, który sprawdzi się w pomieszczeniach z wysokim sufitem. 

 

W tym miejscu możemy zaproponować wariant naświetlacza Greene, jakim jest model LED ARENA II 600W Bridgelux Meanwell. Ten wariant ma identyczną moc co poprzednia lampa, ale oferuje większą jasność wynoszącą 84 000 lumenów. Posiada kwadratową obudowę z 260 – cioma diodami LED równomiernie rozmieszczonymi na emiterze. Jego obudowa również posiada klasę szczelności i odporność pozwalającą na pracę w niesprzyjających warunkach pogodowych. Szeroki kąt rozsyłania światła i solidny uchwyt montażowy z regulacją nachylenia pozwala go bez problemu zainstalować na każdym suficie, słupie lub ścianie. Doskonale sprawdzi się więc zarówno na linii produkcyjnej sprzętu sportowego, jak i dużej hali, przeznaczonej do rekreacji.

 

Oświetlenie obiektów sportowych – pewna inwestycja z Greenie Polska

 

Nasze liczne realizacje z udziałem lamp przemysłowych i stadionowych w roli głównej dowodzą naszego doświadczenia w inwestycjach tego typu. To, co proponujemy naszym klientom to nowoczesne lampy LED o wysokiej jakości światła, najdłuższej na rynku żywotności pracy oraz dodatkowe usługi takie jak: audyt oświetleniowy, montaż lamp i instalacji, symulacje w programie Dialux oraz bezkosztową modernizację w ramach programu ESCO. Jesteśmy solidni i sprawdzeni. Nasze lampy spełniają wszelkie normy foto biologiczne i oświetleniowe. Wszystkie  zostały wyposażone w uznane certyfikaty laboratoriów testowych, w tym tych z Politechniki Warszawskiej. 

 

Przedłuż dzień z Greenie Polska i wybierz oświetlenie sportowe LED!

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.