Greenie World Unia Europejska

Projekty fotometryczne – co to jest?

Pierwsze projekty fotometryczne powstały już w XVIII wieku. Od tego czasu fotometria jest działem optyki, który umożliwia opis źródeł promieniowania świetlnego za pomocą wielkości fotometrycznych. Ze względu na możliwości, jakie otwierają projekty fotometryczne, Greenie Polska umożliwia swoim klientom wykonanie projektów fotometrycznych domów, przestrzeni publicznych, a nawet ulic.

Czym są projekty fotometryczne?

Fotometria jest jednym z działów optyki, zajmującym się mierzeniem wielkości najlepiej oddających charakterystykę światła widzialnego przez ludzkie oko. Pomaga to w oszacowaniu prawdopodobnej wizualizacji oświetlenia na podstawie wartości takich jak:

  • światłość, czyli wielkość cechująca jasność światła,
  • strumień promieniowania,
  • natężenie strumienia świetlnego, padającego na wybraną powierzchnię.

Projekty fotometryczne to obrazy koncepcji oświetlenia powstałej na bazie powyższych wartości. Celem fotometrii jest dopasowanie oświetlenia do funkcjonowania ludzkiego oka, będącego sensorem widma elektromagnetycznego wydobywającego się z lamp. Nasze spojrzenie odbiera w różny sposób światło o tym samym natężeniu, jeśli różni się ono długością fali. Fotometria poprzez manipulację wskaźnikami pomaga w doborze oświetlenia gwarantującego w danym pomieszczeniu najlepszy efekt optyczny.

Dlaczego warto robić projekty fotometryczne?

Czy można zbudować instalację wodną bez pomocy hydraulika? Czy można postawić mury swojego domu bez projektu architekta? Ciężko jest podejmować odpowiedzialność w obszarze branż w których nie mamy wiedzy i doświadczenia. Rozmieszczenie źródeł światła z pomocą specjalisty przyniesie lepsze i bardziej przemyślane oświetlenie.

 

Światło ma wiele znaczeń: estetyczne, psychologiczne i przede wszystkim funkcjonalne. Aby wyciągnąć z niego jak najwięcej korzyści, dobrze jest zwizualizować jego działanie jeszcze przed montażem.

 

Projekty fotometryczne są gwarancją odpowiedniego oświetlenia, wychodzącego naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom wynikającym z charakteru konkretnego pomieszczenia. W projektach fotometrycznych graficznie przedstawiany jest rozsył światła, którego odpowiednie zaplanowanie zapewnia bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się i pełne wykorzystanie przestrzeni według założeń wychodzących z jej zastosowania.

 

Projekty fotometryczne uwzględniają zapewnienie idealnej opcji oświetleniowej przy minimalizacji kosztów instalacji.

 

Projekty fotometryczne to możliwość wyboru najlepszego wariantu spośród kilku wizualizacji. Wizualizacje stanowią podstawę do wyłonienia produktów najlepiej odpowiadających na wymagania klientów jeszcze przed realizacją dużych inwestycji oświetleniowych. Projekty graficzne uwzględniają szczegółowy rozkład współrzędnych opraw i inne parametry oświetlenia istotne przy odpowiednim gospodarowaniu przestrzenią.

Jak powstają projekty?

Dzięki rozwojowi technologii, niemal każda branża nieustannie eskaluje swoje horyzonty, osiągając coraz szersze możliwości rozwoju. Pracownicy są odciążani z obowiązków, które przejmują komputery. Light designerom w tworzeniu projektów fotometrycznych pomagają programy komputerowe stworzone do tego celu, takie jak Dialux i Relux. Oprogramowanie do techniki oświetleniowej wykorzystuje archiwum plików parametrów urządzeń oświetleniowych, dekorację pomieszczenia, zewnętrzny i wewnętrzny dopływ światła.

 

 

Programy tworzą graficzną wizualizację światła, wykorzystując:

  •  geometrie trójwymiarowe urządzeń,
  •  opisy poszczególnych artykułów oświetleniowych,
  •  oraz wskaźniki olśnienia, uwzględniające faworyzację niektórych punktów oświetlenia.

 

Program pomaga w obliczeniu elementów składowych otoczenia, zachowując charakterystykę wyposażenia architektonicznego, elementy stałe i dynamiczne pomieszczenia i ich wpływ na oświetlenie. Wizualizacja światła powstaje na bazie znormalizowanych plików danych fotometrycznych Photometric Data File przyczyniając się do opracowania symulacji systemu oświetlenia.

 

Projektowanie dużych przestrzeni często pociąga za sobą spore koszta, które można zminimalizować, odchodząc od metody „prób i błędów”. Niewłaściwe rozmieszczenie oświetlenia może przypominać o sobie incydentalnie przez lata, dlatego planując rozkład pomieszczenia, warto dokładnie rozważyć rozmieszczenie źródeł światła jeszcze przed dokonaniem inwestycji, by nie ponieść zbędnych strat. W tym celu zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie udzielą profesjonalnego wsparcia.

Skontaktuj się - pomożemy.