Greenie World Unia Europejska

Utylizacja żarówek: jak to zrobić?

Elektroodpady są dziś problemem całego świata. Nieprawidłowo utylizowane lub nielegalnie składowane przyczyniają się do zakażania gleb i wód gruntowych. Stamtąd szkodliwe pierwiastki  pobierane są przez roślinność uprawną, zwierzęta hodowlane i łowne, a także nasze krany.

 

Czy żarówki wyrzuca się do kosza?

Nie wszystkie żarówki nadają się do przydomowego śmietnika, ze względu na fakt, iż niektóre z nich zawierają w sobie substancje toksyczne dla środowiska, a także stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. To, co zrobimy z żarówką po jej zużyciu, zależy od jej rodzaju.

 

Utylizacja żarówek tradycyjnych

Żarówki tradycyjne to pierwsze i jeszcze do niedawna najpopularniejsze elektryczne źródło światła na świecie. Obecnie nie są dostępne w zwykłych sklepach, w wyniku wprowadzeniu odpowiednich dyrektyw przez UE i na całym świecie. Oczywiście nie bez przyczyny: te niesamowicie energochłonne żarówki przekształcały w światło jedynie 2 – 5% pobieranej energii. Jednak w odróżnieniu od niektórych źródeł światła nie zawierają substancji niebezpiecznych, dlatego więc mogą wylądować razem z innymi odpadami w koszu na śmieci.

 

Utylizacja żarówek halogenowych

Żarówki halogenowe były prawdziwą rewolucją w wyposażeniach wnętrz domostw w latach 90’. Charakteryzowały się o ¼ wyższą wydajnością świetlną oraz trwałością. Wreszcie więcej energii oddawane było w postaci świetlnej niż cieplnej, co oznacza, że żarówki halogenowe nie nagrzewały się do tego stopnia co tradycyjne, żarnikowe. Mimo wszystko, trudno było tu mówić o energooszczędności. We wrześniu 2018 roku Unia Europejska rozpoczęła stopniowy phasing out (wycofywanie z obiegu) tego typu źródeł światła. Pisaliśmy o tym w artykule „Czas na technologię LED – zmień oświetlenie na energooszczędne” . Te nieszczególnie przyjazne środowisku – przez swój wysoki pobór energii- żarówki, mają jedną zaletę: nie zawierają szkodliwych dla środowiska substancji. Wykorzystana żarówka halogenowa, może spokojnie wylądować w koszu.

 

Utylizacja świetlówek energooszczędnych

Świetlówki energooszczędne to bezpośredni następca i zamiennik żarówek tradycyjnych, oraz stopniowo odchodzących – żarówek halogenowych. Ich zaletą jest to, że mają te same typy mocowań co tradycyjne żarówki – co również przyczynia się do ochrony środowiska, gdyż nie ma konieczności wymiany starych opraw świetlnych. Świetlówki LED pomagają nam zaoszczędzić do 80% energii, a ich trwałość jest piętnastokrotnie większa od żarnikowych pierwowzorów. Jedyną ich wadą może być fakt, iż potrzebują kilkunastu sekund na osiągnięcie pełnej jasności. Ich utylizacja wymaga nieco więcej uwagi niż dwa wyżej wymienione źródła: jako że stanowią one elektroodpad zawierający rtęć, nie można ich wyrzucać razem z pozostałymi śmieciami. Zasada ta dotyczy świetlówek zarówno kompaktowych jak i liniowych. W celu ich utylizacji należy skierować się do punktu zbiórki elektrośmieci, których adresy mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej każdej gminy.

 

Utylizacja żarówek LED

Żarówki LED to najbardziej energooszczędne z rozwiązań współcześnie nam dostępnych. Nie tylko zużywają niewielką ilość energii elektrycznej, ale są również niesłychanie trwałe: mogą służyć nawet kilkanaście lat. Technologia LED pozwala również na zakup żarówek ściemnianych lub z kontrolą temperatury barwowej światła, co jest ważne dla naszych oczu i samopoczucia. Oznacza to, że wybierając żarówkę LED nie tylko dbasz o zdrowie swoje, ale również i o zdrowie planety. A kiedy dobrze wysłużona żarówka LED przestanie działać – postępuj z nią tak jak ze świetlówką: należy poddać ją recyklingowi w najbliższym punkcie odbioru elektrośmieci.

 

Pamiętaj! Tylko wspólne działanie w obronie środowiska może przynieść istotne efekty. Prawie 90% surowców odzyskiwanych ze zużytego sprzętu oświetleniowego może zostać poddana recyklingowi. Nie lekceważ zagrożeń, które niesie za sobą nieodpowiednie składowanie elektrośmieci. Inwestuj z Greenie Polska w zieloną energię i świetlaną przyszłość.

 

Skontaktuj się - pomożemy.