Technologia i wiedza
Żarówka LED – jak działa?
Objęcie żaru delikatnym szkłem w formę żarówki to jedno z największych wydarzeń w dziejach ludzkości, które zrewolucjonizowało dotychczasowe życie. Przez wiele dekad żarówki towarzyszyły nam w domach w postaci żarowej. Obecnie skutecznie wypierają je jednak nowoczesne żarówki LED.
Żarówka LED – wynalazek, ku lepszej przyszłości
Tradycyjna żarówka, tudzież lampa żarowa, swój ostateczny kształt z wolframowym żarnikiem uzyskała w roku 1890. Działanie takiej żarówki opierało się na prostym schemacie: cienki wolframowy drucik po połączeniu z prądem spala się oddając energię cieplną i świetlną. Światło takiej żarówki było najbardziej zbliżone do światła słonecznego, co było jej dużą zaletą.
Niestety tradycyjna żarówka oddawała nam w postaci światła jedynie 5% pobieranej energii, co z perspektywy czasu, było szalenie nieekonomiczne. Żarówki, tudzież, lampy LED powoli zaczęły się pojawiać w naszych domach na początku 2000 roku, wypierając stopniowo modne do tej pory halogenowe źródła światła. Nowoczesne lampy LED wykorzystują niemalże 100% pobieranej energii na emisję światła, a ich wydajność szacuje się na 50 tysięcy godzin!
Zarówno lampy żarowe, jak i halogenowe, dziś są wycofane z obiegu na terenie Unii Europejskiej zgodnie z jej dyrektywami o ochronie środowiska i konieczności poszukiwania bardziej ekologicznych rozwiązań, jakimi są żarówki LED i lampy LED.
Jak działa żarówka LED?
Źródła światła żarówek LEDowych opierają się na diodach elektroluminescencyjnych (LED).
Białe światło lamp LED osiągane jest na dwa sposoby: mogą znaleźć się w lampie diody w barwach podstawowych – czerwonej, niebieskiej i żółtej – które w razem tworzą białe światło, lub można zastosować wyłącznie diodę niebieską, a oprawę lampy pokryć od wewnętrznej strony luminoforem.
Niebieskie światło diody aktywuje luminofory, które zaczynają wówczas emitować światło białe. Dziś prawie wszystkie lampy LED, w celu wygenerowania białego światła, wykorzystują niebieskie chipy LED z żółtymi luminoforami. Stosuje się klasyczne diody lub (coraz częściej) diody montowane powierzchniowo, które zapewniają szerszy kąt świecenia oraz są jeszcze trwalsze.
Ale to nie koniec zalet żarówek LEDowych. Mogą one nie tylko zmieniać natężenie światła, jako idealne żarówki do ściemniaczy. Mogą one przybierać różną barwę bez konieczności nakładania filtrów, co było konieczne w przypadku żarówek żarnikowych.
Zalety i wady żarówek LED
Dziś żywotność dobrej jakości żarówek LED oscyluje zazwyczaj pomiędzy tysiącem a 50 tysiącami godzin pracy. Mniejsze lampy diodowe, takie jak żarówki świecowe, będą miały nieco niższą żywotność ze względu na pracę w wyższych temperaturach. Jednak wciąż przy sześciogodzinnym trybie pracy taka żarówka powinna starczyć na 16 lat! Żarówki LED są znacznie droższe od innych dostępnych na rynku, natomiast ta inwestycja zwraca się poprzez ich długą żywotność i brak konieczności wymiany przez długi czas. Ponadto, lampy diodowe obniżają koszty energii jakie ponosimy na co dzień. Żarówki LED to także ekologiczny wybór.
Żarówka LED Retro Edison A60 Amber Glass 4W E27 WW – to designerska żarówka oparta na technologiach LED, o przyjemnym, bursztynowym odcieniu szkła. Żarówka LED oferuje światło w ciepłej barwie, przy pomocy cienkich diod COB LED nadających jej również ciekawy i gustowny efekt świetlny przypominający żarniki starych żarówek. Żarówka ta nawiązuje do tradycyjnego wyglądu starych, przepalających się żarówek wolframowych, jednak oferuje znacznie większą wydajność i oszczędność energii (zamieniając 95% pobranej energii w światło). Ponadto, żarówki LEDowe nie nagrzewają się tak jak zwykły to robić żarówki tradycyjne, tak więc są bezpieczne dla abażurów i naszych dłoni. Retro Edison A60 Amber Glass to 4-watowa żarówka LED o trzonku E27. W naszej ofercie znajdą Państwo również inne pozycje z tej kolekcji.
Lampy LED to nie tylko energooszczędny i ekologiczny wybór ale również całe mnóstwo możliwości w dekoracji przestrzeni, jako że mogą przybrać dowolny kolor i są niezwykle plastycznym materiałem do pracy. To zawsze słuszna i opłacalna inwestycja.