Greenie World Unia Europejska

Modernizacja oświetlenia w markecie Auchan Swadzim

Mapa Realizacji

Auchan w Poznaniu to już kolejna lokalizacja sklepu na mapie Polski, która mieni się z oddali blaskiem naszych lamp LED. Markety Auchan to sklepy wielkopowierzchniowe, które najczęściej odznaczają się już z oddali, zajmując sporą część terytorium. Market o takich rozmiarach jest w stanie pomieścić kilka tysięcy osób, dlatego sieć organizuje darmowe dojazdy dla klientów oraz tak dba o bezpieczną przestrzeń dla zmotoryzowanych kupujących.

Cel Projektu

Modernizacja oświetlenia marketu Auchan Poznań Swadzim obejmowała dwa typy przestrzeni o całkowicie różnych wymaganiach. Jedyny wspólny dla nich cel to minimalizacja kosztów zużycia energii dzięki zastosowaniu energooszczędnych opraw LED.

Część realizacji marketu Auchan kolejny raz dotyczyła wymiany oświetlenia na parkingu przed sklepem. Kolejnym punktem realizacji było oświetlenie wewnętrznej powierzchni sklepu obfitej w różnorodne produkty

Wymiary obiektów

Przestrzeń sklepowa
190 m x 150 m

Oświetlenie parkingu
240 m x 140 m

Częściowa wymiana
instalacji elektrycznej

        Co sklep mógł zyskać ze współpracy z Greenie Polska?

 • uatrakcyjnienie produktów przez odpowiednio dobrany strumień światła
 • niższe zużycie energii elektrycznej
 • poprawa bezpieczeństwa na parkingu sklepowym
 • lepsza rozpoznawalność sklepu z oddali
 • niskie koszty eksploatacji opraw
 • poprawa estetyki przestrzeni sklepowej
 • wzrost oszczędności firmy
 • poprawa samopoczucia klientów
 • lepsze wyeksponowanie żywności
 • cab0aeea-db7b-4862-b6b0-8d3c35901c42
 • 4

Oświetlenie w zgodzie z naturą

Jednak nie tylko ekologia i dobro środowiska ma znaczenie – nie ma co ukrywać, że do sukcesu technologii LED przyczyniła się głównie wyróżniająca się energooszczędność. Niższe zużycie energii elektrycznej oznacza większe oszczędności dla przedsiębiorstwa, a dla większych firm także korzystny wynik obowiązkowego audytu energetycznego.

Oszczędności z wymiany oświetlenia na lampy LED sięgają aż 80%

 • DSC_5768-2
 • 353c6fd6-fded-4c38-a8f0-c101ea901e56

Zanim przystąpiliśmy do pracy, przeprowadziliśmy szczegółowy audyt oświetlenia. Po dogłębnym przeanalizowaniu charakterystyki wnętrza sklepu i potrzeb klienta uznaliśmy, że klient potrzebuje oświetlenia które:

 • wyeksponuje produkty spożywcze
 • sprawi, że asortyment będzie wyglądać korzystniej
 • będzie miało możliwość szerokiej regulacji kąta padania światła, co pozwoli na dobrowolne zmiany produktów na ekspozycji
 • zwiększy ilość światła
 • polepszy warunki pracy personelu sklepu

Jakie lampy posłużyły do oświetlenia wnętrza?

Najlepszym rozwiązaniem okazały się reflektory na szynie jednofazowej w różnych wariantach. Szeroka możliwość regulacji pozwala na częstą zmianę kierunku padania strumienia światła, przez co łatwiej uwydatnić kolejne półki sklepowe, w tym sezonową ekspozycję. Do każdego rodzaju produktów zastosowaliśmy dedykowaną barwę światła, w której produkt będzie wyglądać najkorzystniej. Jako oświetlenie podstawowe wybraliśmy niezawodne reflektory na szynie 3-fazowej marki Blaupunkt.

Blaupunkt Reflektor LED 1-fazowy Vision 30W

 • 3000K/4000/5700K#1 faza#możliwość ściemniania#moc: 30W
zobacz w sklepie »
Blaupunkt Reflektor LED 1-fazowy Vision 30W

       

Dobór barwy światła do określonych typów produktów

Soczysty kolor mięsa efektownie podsyca różowa barwa światła. Dlatego zdecydowaliśmy się na zastosowanie reflektora z właśnie takim strumieniem światła. Naturalny kolor czerwonego mięsa wydaje się intensywniejszy w blasku reflektora emitującego różowy strumień światła o wysokim wskaźniku oddawania barw. Im wyższe CRI, tym bardziej wyrazisty kolor.

 

Oświetlenie serów

Do oświetlenia serów użyliśmy reflektora o barwie białej ciepłej w temperaturze 2700K. Sery ze względu na swój żółty kolor prezentują się niekorzystne w neutralnej barwie światła, która pozbawia je wyrazu. Zadaniem strumienia jest ochrona naturalnie żółtej barwy serów, dlatego nie sprawdzi się w tym przypadku także barwa różowa.

Reflektor szynowy 1-fazowy LED Greenie

 • strumień w kilku wariantach#1 faza#kąt świecenia 24 stopni#moc: 30W
zobacz w sklepie »
Reflektor szynowy 1-fazowy LED Greenie

Jak oświetlić pozostałe produkty?

Pozostałe produkty spożywcze oraz tekstylia występujące na większości powierzchni sklepu powinny zostać oświetlone jednolitą barwą światła by nie wprowadzać w przestrzeń sklepu zbędnego chaosu – i tak też uczyniliśmy. Wykorzystaliśmy reflektor emitujący ciepły strumień światła. Na klientów działa relaksująco, sprawia, że czują się w sklepie dobrze i gotowi są kupić więcej produktów. Na ciepłej barwie najlepiej korzystają produkty takie jak makarony, jajka, czy pieczywo. Pieczywo ze względu na swoją połyskującą skórkę w brązowym odcieniu oświetlone ciepłą barwą wygląda świeżo i smacznie.

 

Oświetlenie ryb i owoców morza

Blady odcień ryb i owoców morza potrzebuje specjalnego źródła światła. Morski charakter tych produktów odda naturalna barwa światła. Strumień w temperaturze 4000K zachowuje neutralność ryb, podczas gdy każdy inny strumień światła zmieniłby ich odbiór. Wyjątek stanowią ryby wędzone, do których zastosowaliśmy ciepłą barwę światła podkreślającą zabrązowione dymem mięso.

Oświetlenie parkingu i dróg dojazdowych

Kryteria oświetlenia parkingu

Oświetlenie stanowi element Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, dlatego też przymierzając się do wyboru opraw i ich rozmieszczenia musieliśmy być szczególnie ostrożni. W końcu chodzi o zdrowie ludzkie. Parking jest miejscem pełnym zgiełku, na którym piesi mieszają się z samochodami. W takich warunkach łatwo o kolizję i uszczerbki na zdrowiu.

Przed modernizacją natężenie światła na parkingu wahało się w granicach od 20 – 30 lx, po modernizacji udało się uzyskać natężenie w granicach 60-70 luksów. Większe skupienie światła = większe bezpieczeństwo.

 • 0fcf5751-3ec6-4097-a4a0-bea7dc449e0a
 • 7

Jak ważne jest oświetlenie uliczne?

Na podstawie wyników z 38 badań różnych autorów ocenionych przez Elvika i Vaa, sztuczne oświetlenie drogowe redukuje o blisko 60% liczbę wypadków śmiertelnych, o prawie 30% liczbę zdarzeń z udziałem rannych oraz o ponad 15% liczbę kolizji drogowych. Ważne jest więc oświetlenie nie tylko samych miejsc parkingowych, lecz w szczególności dróg dojazdowych.

Jak oświetliliśmy parking?

Do oświetlenia wymagających przestrzeni zewnętrznych wykorzystaliśmy lampy uliczne z serii Strasse w dwóch wersjach poboru mocy. Wybraliśmy barwę neutralną, która najlepiej oddaje charakter naturalnego światła dziennego. Zaproponowane przez nas lampy uliczne LED charakteryzuje niezwykła wydajność na poziomie 150 lm/W podczas gdy zwykłe oprawy LED osiągają wydajność od 100 do 110 lm/W. Efektywność naszych lamp przyczynia się do wzrostu oszczędności energii w przedziale 40-50% co oznacza niższe rachunki za prąd.

Lampa uliczna LED Blaupunkt Strasse

 • 9600 lumenów#80W#odpowiednik mocy 300W#wymiary: 423 x 258 x 100
zobacz w sklepie »
Lampa uliczna LED Blaupunkt Strasse

 

 • a1055e7c-fdb9-4713-9d93-8d474f35aeb6
 • aeedbe0d-958b-4471-aa23-85501dc836a4

 

          Cena energii elektrycznej

Stale drożejące ceny prądu zmuszają wszystkich do wybierania energooszczędnych rozwiązań. Ci, których stać na modernizację oświetlenia poradzą sobie bez przeszkód. Gorzej radzą sobie małe firmy, dla których inwestycja stanowi bardzo duże przedsięwzięcie finansowe. Dlatego wychodzimy na wprost potrzebom klientów małych i dużych. Program ESCO gwarantuje bezkosztową wymianę oświetlenia przy ratalnej spłacie, którą przedsiębiorca pokrywa z uzyskanych po wymianie oszczędności. Korzyści z inwestycji w oprawy LED są pewne, dlatego chętnie zainwestujemy własne pieniądze w Twój sukces.

 • ads
 • d1cca194-efe0-4ecb-9edd-4c2e76913c5f

Tempo penetracji rynku technologii LED

Nic dziwnego, że tacy giganci jak Auchan nie boją się inwestycji w technologię LED. Wiodące spółki oświetlenia LED co roku odnotowują coraz to większe przychody ze sprzedaży, a akcje firm z branży LED rosną np. ES-System, LUG, Lena Lighting, Sescom (źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Adrian Mackiewicz: 5 spółek z GPW, które mogą skorzystać na trendzie energooszczędności). Świadczy to o rzeczywistym sukcesie technologii i zapotrzebowaniu rynku na energooszczędne rozwiązania, które idą w parze z ekologią, oszczędzaniem oraz zdrowiem.

Co klient zyskał dzięki wymianie oświetlenia? 

Modernizacja oświetlenia w markecie Auchan Poznań to kolejna filia, która poszła za ciosem. Oznacza to, że przeprowadzona przez nas wymiana oświetlenia w pozostałych filiach Auchan przyniosła oczekiwane skutki. Klient może być więc zadowolony z:

 • wzrost oszczędności w wyniku niższego poboru energii elektrycznej
 • korzystnie oświetlonych produktów, po które sięgnie więcej kupujących
 • możliwości częstej zmiany oświetlenia oddalonych od siebie ekspozycji
 • lepsza widoczność i estetyka sklepu
 • wzrost bezpieczeństwa na parkingu
 • polepszy warunki pracy personelu sklepu
 • większe zaufanie klientów do marki dzięki zadbanym drogom dojazdowym
 • lepszy wizerunek sklepu z oddali oraz dokładniejsza nawigacja poprzez zewnętrzne oświetlenie sklepu

Auchan Poznań – przedsiębiorstwo, które docenia technologię

W wiadomościach coraz częściej pojawiają się wieści o modernizacji oświetlenia na energooszczędne w budynkach użyteczności publicznej, przedsiębiorstwach czy szczególnie często – na ulicach miast i gmin. Gdy tylko technologia LED zaczęła pojawiać się na polskim rynku, szybko dostrzeżono jej potencjał. Modernizacja oświetlenia stała się więc elementem wielu planów działań poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstw – w tym sieci marketów Auchan.

Ekologia staje się wizytówką wielu firm i miast, dlatego inwestują one w odnawialne źródła energii oraz energooszczędne oświetlenie.

 

Kontakt

Na potrzeby indywidualnej wyceny inwestycji w nowe oświetlenie LED i usług audytu prosimy o kontakt pod numerem (22) 842 22 32 lub o wysłanie zapytań na adres mailowy: biuro@greenie.pl.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.