Greenie World Unia Europejska

7 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w 2021

Wyobrażasz sobie życie bez energii elektrycznej? Urządzenia elektryczne, z których korzystamy na co dzień, wymagają do działania użycia prądu. Jednak obecnie, kiedy sytuacja naszej planety i stan środowiska naturalnego budzi nasze zaniepokojenie, kwestia wykorzystania energii elektrycznej jest ważniejsza niż kiedyś. Mimo iż nie zrezygnujemy z prądu, możemy korzystać z niego rozsądniej i oszczędzać energię elektryczną.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Istnieje wiele możliwości na to, by zużywać mniej prądu. Wszystko zależy od tego czy mówimy o indywidualnym zachowaniu, czy mamy na myśli zachowania globalne. Oczywiste jest, że oszczędności wprowadzane przez firmy, miasta, instytucje dają spektakularne efekty i są lepiej widoczne. Oświetlenie LED,  które zastąpi lampy tradycyjne w pobliskim parku lub na parkingu będzie szybciej zauważone niż zmiana żarówek we własnym domu. Wszystkie firmy i branże powinny mieć na uwadze dobro środowiska. Jednak nie tylko na dużą skalę można oszczędzać energię elektryczną. Każdy z nas powinien pochylić się nad tą kwestią i zastanowić się, co może zmienić w swoim życiu, by poprawić stan planety.

Oszczędzanie prądu – zalety

Podstawową zaletą oszczędzania prądu są oszczędności finansowe. Obecnie, kiedy ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, jest to bardzo zachęcający argument. Kolejną nie mniej istotną kwestią jest ochrona środowiska. Do produkcji energii wykorzystuje się m.in. paliwa kopalniane. Powoduje to przedostawanie się do atmosfery gazów cieplarnianych. Mniejsze zużycie energii jest więc nie tylko korzystne dla naszego portfela, ale przede wszystkim dla naszego środowiska.

Jak oszczędzać prąd – od oświetlenia LED do zmiany nawyków

Nie musimy zaprzestać korzystania z prądu, byłoby to bardzo trudne. Możemy jednak bez wielkich wyrzeczeń wprowadzić zmiany, które pomogą zużywać go mniej. Oświetlenie naszego mieszkania stanowi dużą część naszych rachunków. Racjonalne podejście do tej kwestii pozwala zaoszczędzić do kilkudziesięciu procent energii – wystarczy wykorzystać lampy LED.

Wymiana tradycyjnych lamp na oświetlenie LED to ważna zmiana, która jest korzystna dla środowiska i pozwala zmniejszyć rachunki. Lampy LED nie zawierają niebezpiecznej i szkodliwej zarówno dla środowiska, jak i człowieka rtęci. Czas ich działania jest o wiele dłuższy niż lamp tradycyjnych. Podlegają one również recyklingowi. Lampy LED to niezaprzeczalnie dobry pomysł na rozpoczęcie oszczędzania energii w swoim domu. Co jeszcze możemy zrobić i na co zwrócić uwagę?

Sposoby na oszczędzanie prądu

Aby skutecznie oszczędzać energię elektryczną w gospodarstwie domowym, nie wystarczy zamienić oświetlenia na lampy LED, choć jest to znaczący element. Potrzeba przede wszystkim zmiany sposobu myślenia. Proste rzeczy mogą nam pomóc oszczędzić na rachunkach. Podpowiadamy jak to zrobić:

1.Wyłączaj światło zawsze jak opuszczasz pomieszczenie.

2. Przy korzystaniu z czajnika elektrycznego lub gotując wodę w garnku, wstawiaj jej taką ilość, jakiej potrzebujesz, a podczas gotowania wykorzystuj pokrywki.

3. Włączaj pralkę i zmywarkę wtedy, kiedy jest załadowana do pełna.

4. Przy wyborze sprzętów elektrycznych i AGD wybieraj te o najwyższej klasie energetycznej – A+++. Pozwolą one na mniejsze zużycie energii i są przyjaźniejsze środowisku.

5. Odłączaj z sieci niedziałające urządzenia np. laptopy, ładowarki itp. Urządzenia w trybie “czuwania” również pobierają energię.

6. Korzystaj  ze specjalnych trybów podczas nieobecności. Często zdarza się, że opuszczamy mieszkanie na dłuższy czas. W tym terminie warto pomyśleć o zmniejszeniu ogrzewania (koniecznie zróbmy to wtedy, kiedy korzystamy z ogrzewania energią elektryczną). Nowsze urządzenia posiadają często przydatne tryby np. tryb wakacyjny, który można w takiej sytuacji wykorzystać.

7. Pomyśl o zmianie źródeł światła. Lampy LED jak wykazaliśmy już wyżej, są nie tylko bardziej ekologiczne, ale dużo tańsze w eksploatacji.

Stosując te proste sposoby, zmniejsz zużycie energii elektrycznej w domu. Mogłoby się wydawać, że to niewiele, jednak podobne działania wielu osób na pewno zostaną zauważone i odniosą pozytywny skutek. A my, przecież nie tracimy nic, wprowadzając w życie lepsze i korzystne dla środowiska nawyki.

Jeśli interesuje Cię nowoczesne oświetlenie ledowe, więcej informacji o technologii LED, oraz wysokiej jakości marki – oświetlenie LED Blaupunkt czy lampy LED Greenie znajdziesz na naszej stronie. Poznaj jeszcze więcej korzyści, jakie niesie ze sobą technologia LED.

Oszczędzaj z produktami Greenie

Skontaktuj się - pomożemy.